Jump to content
Sign in to follow this  
robert_11

Chemare In Service Pt Chevy Aveo

Recommended Posts

Tocmai am primit un telefon de acasa, si mi-au spus ca mi-a venit un plic de la Di-Bas. I-am spus sa-mi citeasca ce scrie in acea foaie si scrie ca trebuie sa ma prezint la Di-Bas sau oricare alt service autorizat GM pentru a scoate semnalul sonor de la inchiderea centralizata, care cica n-ar fi in concordanta cu normele UE. Pentru cine are Aveo, stie ca in momentul cand inchizi masina din butoanele de la cheie se aude claxonul sunand odata. Se pare ca vom ramane fara semnal acustic la inchiderea centralizata. A mai primit cineva asa ceva?

Share this post


Link to post

Noroc ca eu n-am avut semnalul asta si mi-am montat goarna... inauntru :)

Asta pentru ca au fost "smecheri" folosind claxonul in loc sa puna o mica piuitoare cat sa sti despre ce e vorba. Nici eu n-am fost prea breaz :D Noroc ca a cam luat-o razna inchiderea si o incui/descui din cheie, asa ca sunt conform cu normele UE.

Share this post


Link to post

In UE daca iti urla alarma sau daca iti piuie fara o urma de fortare sau deteriorare primesti o amenda de 500 de euro (cel putin in Germania).

 

Din acest motiv aproape nimeni nu are alarma acolo si cei care au nu au senzor de vibratii si nici piuitori la armare/dezarmare.

Share this post


Link to post

am primit si eu...dar nu ma duc :D , o sa o faca ei singuri la revizie si atunci raman fara beep :(

Share this post


Link to post

Nu imi convine deloc, m-am invatat cu acel piuit sper ca nu raman fara el dupa revizia de saptamana viitoare...este un dublu semnal in niciun caz formularea "se aude claxonul o data" nu merge. Eu fel de piu-piu, astia vor sa ne ia piuitul? [-X

P.S. Daca inchizi/deschizi doar cu cheia simpla deci fara telecomanda mai piuie? Banuiesc ca da.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Nu cred ca mai piuie dar nici nu cred ca se dezarmeaza alarma.

Share this post


Link to post

Lunea viitoare pe 23 merg la revizie... Nu am primit instiintare insa sper sa nu se atinga de semnalul sonor. dac a este asa le zic sa imi monteze goarna la alarma 8-}

Share this post


Link to post

Probail nu ne vor monta nicio alta goarna (gratis) ci pur si simplu o vor scote de la inchidere pe cea de la claxon.

Share this post


Link to post

Facut astazi revizia, la Galati nu e nicio instructiune in acest sens...din fericire!

 

Referitor la ce am mentionat mai sus acel "piu-piu" e doar in cazul deschiderii portbagajului din telecomanda, pt. usi e un simplu "piu". Va salut...PIU, PIU! :P

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Astazi am fost in service pt. ca mi s-a aprins martorul la motor...siiiiii.surpriza cand mi-au adua masina ...mi-au luat" piutul"de la alarma ca asa au primit normele de la UE.Au mentionat aceasta modificare si in cartea service a masinii(aveam inchidere pe cheie). Acum o intrebare...se pot pune senzori de interior pe aceasta alarma ?alarma este din fabrica.

Edited by diablo

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca acum nu se mai aude nimic cand inchidem masina din cheie.

Share this post


Link to post

Se pare ca nu.

Share this post


Link to post

azi am fost la revizia de 1 an si au lasat masina asa cum era.

Share this post


Link to post

Adica ?!? :o

Share this post


Link to post

Adica cred ca vroia sa zica ca nu au luat "piu-piul" de la alarma :D

Share this post


Link to post

Aaaa...

Credeam ca nu i-au schimbat nimic. =))

Share this post


Link to post

Am primit saptamana asta o scrisoare de la Radacini (serviciul relatii cu clientii) pentru o chemare in service...zic ei, o "campanie de rechemare in service decisa de Chevrolet in vederea verificarii masinii".

A mai primit cineva, ceva de genul asta ? Aveti habar despre ce e vorba ?

Am un Aveo din 2007...

Share this post


Link to post

Probabil nu s-au prezentat destui posesori pentru dezactivare si ca sa nu isi ia vreo amenda acum cheama lumea "prin invaluire".

Share this post


Link to post

La aveo meu (2008) nu exista nici un avertizor sonor cand inchid. Singura situatie in care claxoneaza este daca usa inchisa cu centralizata este deschisa prin forta. In rest nimic. Mini-alarma fara senzori, legata doar de deschiderea fortata a usilor :) . Pana acum n-am primit nici un plic de la dealerul auto.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...