Jump to content
Sign in to follow this  
Mengelaus

Furtun Filtru Aer

Recommended Posts

Buna seara.Am si eu nevoie de un pic de ajutor.La cutia filtrului de aer, imediat sub tubul de admisie aer mai este inca un furtun, lung cam de 10 centimetri.Furtunul ala s-a rupt la mine si nu am reusit sa gasesc la magazinele specializate unul la fel.Am pus unul de la Dacie dar n-a tinut mai mult de o luna.

Oare stie cineva cum se numeste furtunul ala sau un cod?M-am uitat in ceva manual cu un nene de la un magazin Daewoo, dar surpriza, nu aparea.Multumesc frumos.

 

LE Furtunul ala este drept, iese din cutia filtrului si intra tot in tubul de admisie.

Edited by Mengelaus

Share this post


Link to post

Cauta orice alt furtun de aceasi dimensiune la gaura, il ajustezi la lungime si n-ai probleme. Doar, sa fie din cauciuc si nu din negru de fum, ca la Dacie.

Share this post


Link to post

Ala crapa destul de repede la matiji. Eu nu am gasit furtun i nici nu prea m-am obosit sa caut si a mers cu ducktape carpit :) .

Share this post


Link to post

Initial si eu am mers asa.Probabil ar fi tinut mai mult decat cel de dacie, dar nah am spus sa pun furtunul original si de aia tot caut :)

Share this post


Link to post

Salut,

 

Pentru cine mai cauta un astfel de furtun (furtun filtru aer Matiz), aici gasiti detaliile si cod de referinta: http://pieseautoradacini.ro/motor/6010-Furtun-filtru-Matiz.html

Produsul nu se afla in stoc (din cate vad), dar poate ajuta codul.

Eu gasisem acum 5-6 luni la un magazin care are si piese de origine DAEWOO, in Dr. Taberei, dar momentan nu mai are; costa 8 lei.

Prin targ in Vitan mai erau, la 15 lei, acum nu mai e de gasit nici pe acolo.

 

Daca a luat cineva de curand unul, rog sa posteze cu indrumari, trebuie sa schimb filtrul de aer si daca tot umblu as vrea sa renunt la furtunul vechi dat cu banda izolier.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...