Jump to content
Sign in to follow this  
Cristaky

Toyota Rav 4 Vs. Hyundai Tucson

Recommended Posts

Nu am crezut ca voi scrie vreodata asa ceva, avand in vedere faptul ca acum 2 saptamani cautam jante pe 17, cu talon de 40', pt Astra mea...

 

Pe scurt : din diverse motive, vreau sa trec la alta clasa. Nu conteaza motivele, mai mult sau mai putin subiective/obiective, insa hotararea e 90 % luata - voi trece la SUV. Masina o voi aduce personal din Germania si va fi noua/rulata cateva sute de km. Scotocind prin buzunare si aruncand ochiul pe internet/pe strazi, au ramas aceste doua optiuni. Preturile ar fi cam asa : RAV 4 - undeva la 19.500 / 21.000 euro, Tucson - 17.500 / 19.000 euro (recuperez TVA-ul).

 

Optiunea mea inclina mai mult spre RAV 4, datorita renumelui de japoneza fiabila si faptului ca e preferata sotiei :) ) . Nu imi place insa bordul, e prea futurist pt gusturile mele. Tucson vine cu un pret mai mic si un design mai simplu/placut la interior, insa nu stiu cat e de fiabil...Masina nu va fi folosita pt off-road, deci nu subliniati degeaba faptul ca nici una dintre ele nu e o veritabila masina de teren...

 

Oricare va fi alegerea finala, masina va avea : motor diesel de 2.2 litri 136 HP (RAV4) / 2 litri 140 HP (Tucson) , 4 WD , ABS si restul "prostiilor" de control al tractiunii/stabilitatii , inchidere centralizata , tempomat , geamuri electrice fata/spate , climatronic , imobilizator motor , scaune incalzite , filtru particule , mp3 , 9/8 airbag-uri, etc etc.

 

Daca ati condus asa ceva/cunoasteti persoane ce conduc vreuna dintre aceste masini, mi-ar fi de ajutor sa imi spuneti punctele slabe si apoi cele bune de la fiecare dintre ele. Am rasfoit multe pagini de net, insa o informatie in plus nu strica nicicand. Mersi mult pt eventualul ajutor.

Share this post


Link to post

Am condus rav4 3 saptamani, 2400 cmc vvti cutie automata. Consum cam 10 dupa calculele mele. E o masina excelenta, daca ar avea si cutie manuala.. e perfecta pentru cine vrea un CUV. (unde mai pui ca ar scadea consumul pe la 8-9) Nu e SUV (land cruiser da), intra la CUV, dar ma rog,

in acceptiunea larga e folosit si termenul asta. Daca vrei, iti pot da detalii. Despre tucson nu stiu nimic, am fost foarte putin cu santa fe-ul lui NFS,

sper sa nu se supere, cam e ceva diferenta in favoarea lui rav4 dupa mine. Daca vrei si o alta comparatie ca sa te orientezi, am fost si cu x3, e mult mai luxoasa si

mai dura pe suspensii, dar diferenta de bani eu zic ca nu e justificata, decat pentru pasionati.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Honda CRV nu intra in calcul Cristaky?

Share this post


Link to post

Am condus ambele modele mentionate de initiatorul topicului.

Toyota RAV 4 este net superioara Hyundai-ului dupa parerea mea. Calitatea materialelor din interior nu se cmpara, precum si tinuta de drum.

Intre cele doua modele, alegerea mea ar fi clar Toyota.

Multa bafta !

Share this post


Link to post

NU le-am condus dar am fost pasagen in amandoua.

Din toate punctele de vedere ( evident lookul este subiectiv, dar restul sunt obiective ) ( nu stiu sa ma pronunt la intretinere si service ) RAV4.

Share this post


Link to post

Am condus Toyota si am fost pasager in Hyundai, si recomand Toyota, nu mi s-a parut cu mult deosebita de Hyundai (poate si pt. ca nu am condus ambele modele), dar totusi parca are un + in fata Hyundaiului.

Share this post


Link to post

Daca iti permiti diferenta de pret, RAV4.

Tucson este destul de fiabil, am la o firma partenera 2 masini alergate tare si pana acum nu a cazut niciuna dintre ele (au in jur de 50k km).

 

Serviceurile sunt similare, ambele proaste, cu programari de 3-4 saptamani si cu ~100ron+tva ora de manopera.

 

Daca iti permiti, ia un CRV, asta e cu adevarat fiabil, rafinat si performant. Mult mai sus ecat cele doua mentionate anterior.

Share this post


Link to post

Si in plus are comportament rutier de invidiat, CR-V-ul.

Share this post


Link to post

Da, dar pentru asta iti rupe dintii in gura (exagerez) in comparatie cu celalalte.

Share this post


Link to post

Off-topic:

Asa dura este suspensia?

Share this post


Link to post

Nu, exageram. Insa este mai dura decat la restul, Honda a pus mare accent pe tinuta de drum.

Share this post


Link to post

Si la Tucson e dura. Si la a mea e FOARTE dura. Este singura metoda sa o faci sa stea in curba ca un autoturism.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...