Jump to content
Sign in to follow this  
martiz

Cat Sa Dau Pe Un Matiz Se Power Plus Abs Airbag 2003?

Recommended Posts

Firma la care lucrez urmeaza sa vanda una bucata matiz Gri metalizat , martie 2003, 47.000 km (motor segmentat la 97.000km, resetat km-trajul), revizii la zi in service daewoo, mici zgarieturi vizibile de la cca 1m, nici un accident. Cam cat sa ofer pe el, sau mai bine zis cat merita? De mentionat ca il voi folosi pt mersul la servici si ocazional in afara bucurestiului (1 la mare, 1 la munte, 2-3 gratare). Acesti km au fost facuti de mine cca 60-70% prin tara. Voi reveni cu detalii referitoate la piese schimbate pt un pret mai exact. Astept parerile voastre.

Share this post


Link to post

Il iei pe tot/intreg sau pe piese? Vad ca ai deschis topicul la sectiunea "Piese Auto - Tico si Matiz".

Depinde de tine cat esti dispus sa dai, daca esti dispus sa dai :) . In conditiile in care stii istoricul masinii, stii la ce sa te astepti dupa ce o cumperi (adica esti constient de costurile ulterioare pt. a o aduce la starea la care vrei).

Ideal ar fi sa o scoti la un pret cat mai mic :) .

Share this post


Link to post

Normal ca intreaga. Nu am stiut la ce sectiune sa postez si de aceea am postat aici. Acum vreau sa vad cateva pareri referitor la ce inseamna "cat mai mic", adica ceva cifre. In cazul in care e vorba de mine sigur mai lasa 200-300 poate 400 euro, dar nu prea mult ca bate la ochi. Gratis toata lumea vrea, dar imi este teama ca nu se poate.

Share this post


Link to post

După părerea mea, un preţ in jurul valorii de 3000 E ar fi acceptabil. Dacă îl poţi scoate sub această suma, cu atât mai bine. Ia în calcul şi eventualele reparaţii/schimburi pe care le vei face la maşină. Şi ele costa :)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Un SE Power Plus cu Airbag, la kilometrii aia si din 2003 eu zic ca face mai mult. Probabikl pe la 4k. La 3k ar fi pomana.

Share this post


Link to post

Kilometrii aia, adica 144000.Mie nu mi se par de ignorat.Plus ca un motor segmentat doar la 97 000 km nu cred ca a fost ingrijit cum trebuie.Mi se pare prea repede.Pe la 3000 de euro e valoarea ei de piata.

Share this post


Link to post

Eu am citit 47k din repezeala, dupa aia am vazut ca e cu traducere ...

Share this post


Link to post

Face maxim 2000 euro, sa fim corecti !

Share this post


Link to post

Eee, la 2000e, eee, s-a invatat lumea la gratis! In trecut i s-a inlocuit setul ambreiaj (nu mai tin minte exact, dar cert e ca dupa segmentarea motorului pe undeva pe la 15.000), i-ar saptamana trecuta, pompa de benzina si etrierii fata.

 

Acum 7 luni am dat un matiz e-ac ( aprilie 2003, gri, 88.0000km + alarma dar fara inchidere) la 85 mil.

Share this post


Link to post

Eu am vandut un cielo din 1999 de firma f...t de vreo 3 soferi cu 300mii km in bord, segmentare facuta la 190mii, cu 2500 euro si tu vrei sa dai pe un matiz de firma 3000 ? Pai asa mai pui un ban - faci o rata - si il iei nou !

Share this post


Link to post

Corect :) ). Totusi daca totalul (valoarea achizitiei + investitiile ulterioare, s-o aduca la "linia de plutire") s-ar situa in jurul a 3000 E, cred ca merita.

Share this post


Link to post

E ok 3000 E?

Share this post


Link to post

Daca il repara (schimba ce e de schimbat) firma inainte sa il vanda.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Pai cam ce sa repare la el? De interior am zis ca ma ocup eu (demontez si spal tot (mocheta, huse, bord, ornamente)). La el s-au schimbat recent - martie - pompa benzina ?600 Ron, etrieri fata si placute frana ?440 Ron, ansamblu delcou ?670 Ron, si vizibil are parbrizul cu parasolar fisutat. La motor nu stiu la ce sa schimb, i-ar daca o duc la service mai mult ca sigur imi vor "baga pe gat" tot felul de piese!

Preturi cu manopera inclusa la Radacini Plevnei vis-a-vis de benzinarie.

Edited by martiz

Share this post


Link to post

Daca motorul e in stare buna (adica sa nu trebuiasca dupa ce il cumperi sa bani bani gramada in el - segmentare, inlocuire diverse etc-) directia, franele, articulatiile la fel, nu prea ar mai avea ce sa repare la el. Totusi ma indoiesc de faptul ca o masina de firma e chiar asa in perfecta stare. Eu nu zic sa nu o cumperi, ci doar sa ai mare grija cand o cumperi, nici suma nu e deosebit de mica si.. sa te mai trezesti apoi ca trebuie sa investesti mult in ea sa o aduci pe linia de plutire, iar nu e ok. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Parerea mea este ca motorul ala nu mai este in "stare buna" din moment ce a fost segmentat la doar 97k km. Eu, sincer, nu m-as lega cu masina aia la cap, cu tot cu airbagul ei.

Gasesti matizuri cu mai putin dotari cei drept(E/AC-uri) si km ~40k km la ~4000. euro. Gasesti SE Power R/SP cu km pana in 50k cu 4500 iar cu km pana in 30k cu 5000-5500. Sincer, la bani putini, in locul tau, as lua un E/AC cu km putini si gata, decat una care deja are motorul refacut, dar "are dotari".

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Subscriu la parerea antevorbitorului meu, oferta este larga, nu te hazarda pentur ca mai tarziu sa apara consecinte cu implicatii financiare.. consistente!

Share this post


Link to post

Motorul a fost segmentat la 97.000 deoarece papa putin ulei, nu mult, dar vizibil la joja de ulei si pt ca se apropia termenul de iesire din garantie (100.000 km sau 3 ani) am decis sa il segmentam pe "gratis". Acum in ce suma credeti ca s-ar incadara masina? Eventual un loc, o persoana care sa o evalueze!

Share this post


Link to post

La cum au evoluat preturile pe piata asta, din mai (de cand am postat un pret ~ de achizitie), cred ca un 2500 +/- 200 E ar fi ok :) , normal, daca reusesti s-o iei la un pret mai mic, cu atat mai bine.

Share this post


Link to post

Multumesc de pareri. Se poate inchide!

Share this post


Link to post

Cu cât l-ai luat, în final? :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...