Jump to content
Sign in to follow this  
sile2007

Oglinda Aveo

Recommended Posts

Salut!Este primul meu post pe forum...As avea si eu o mica problema.Sunt posesor de Aveo 1,4 elite de o saptamana si azi mia sarit o piatra in geamul de la oglinda in timp ce stateam la semafor.Stie cineva la gartanite mio schimba? :(

Edited by sile2007

Share this post


Link to post

Garantia nu, CASCO da.

Share this post


Link to post
Garantia nu, CASCO da.

 

 

:uff: Ms mult..sper sa se rezolve...

Share this post


Link to post

Parerea mea este ca ar trebui sa vezi mai intai cat costa oglinda fara sa apelezi la CASCO. Poate e mai bine sa o cumperi tu si sa ramana CASCO "curat".

Share this post


Link to post
Parerea mea este ca ar trebui sa vezi mai intai cat costa oglinda fara sa apelezi la CASCO. Poate e mai bine sa o cumperi tu si sa ramana CASCO "curat".

 

 

Prea mult nu cred sa coste,deoarce e spart doar geamu..carcasa fiind intacta..

Share this post


Link to post

Du-te si cumpara oglinda de la un service si lasa CASCO in pace. E cateva zeci de lei (2-3).

Share this post


Link to post

Daca folosesti Casco, la urmatorul contract (urmatorul an) vei fi penalizat pentru aceasta dauna, insa penalizarea probabil e foarte mica.

De asemenea trebuie sa platesti si o reintregire pentru polita Casco, (procentul anual al politei, sa zicem 5% * valoarea daunei, raportat la numarul de luni ramase pana la incheierea contractului prezent, spre exemplu daca mai sunt doar sase luni platesti doar jumatate din suma respectiva). Sunt sanse mari ca reintregirea sa nu treaca de 10ron :) si atunci s-ar putea sa nu o mai platesti (eu am avut un geam lateral schimbat la Matiz pe Casco, mai erau putine luni din contract, etc si nu mi-au mai cerut reintregire, Casco la Transilvania)

P.S. Garantia presupune defect de fabricatie.

Share this post


Link to post

Salut. Aceeasi situatie si la mine doar ca am gasit-o in parcare cu oglinda sparta(dreapta) carcasa insa este intacta. Doresc sa stiu si eu cat costa oglinda (doar sticla! eventual cu placa spate de sustinere) nu tot ansamblul. Dresc de asemenea sa stiu daca pot efectua aceasta operatiune in parcare fara a pierde garantia. Nu este complicat.

 

Va multumesc.

 

Cu stima,

Tudor Popescu.

Share this post


Link to post

Cat costa iti poate spune colegul nostru sile2007 (probabil a rezolvat problema pana acum).

Cu putina pricepere sigur se poate face si in parcare, iar de garantie nu ai de ce sa-ti faci probleme mai ales daca nu ai oglinzi electrice.

Share this post


Link to post

Acum ceva vreme, un geam de oglinda de Kalos, cu incalzire, costa vreo 300 de mii sau ceva de genul.

In ceea ce priveste garantia, pentru ce ar trebui sa o pierzi? Ia-ti de undeva geamul si punel frumusel la loc. E cu niste cleme de plastic, face clic si gata. Daca e cu incalzire, nu uita sa-i montezi cei 2 papuci inainte. Nu conteaza care-cum.

Share this post


Link to post

Nu este cu incalzire ci este modelul B4LA55 primul cu A/C din serie. De pus stiu sa o pun ma intereseaza dar pretul sticlei. Daca este in jur de 3 - 400000 (30 - 40 ron) merita. Daca este peste 70 ron discutabil dar daca sare de 100 ron o fac la o geamgerie mai ales ca am modelul sablon (suportul sticlei). Tai sticla la cote, o presez pe plastic o lipesc cu rasina calda sau mastic mai bine ca sa nu crape si aia e ,e ca noua.Doar ca nu va scrie pe ea OBJECTS IN MIRROR ARE CLOSER THAN THEY APPEAR. Scuze pentru celalalt topic insa destul de tarziu am gasit acest thread. Stergeti-l pe celalalt daca incomodeaza.

 

Cu stima

 

Tudor Popescu.

Share this post


Link to post
Nu este cu incalzire ci este modelul B4LA55 primul cu A/C din serie. De pus stiu sa o pun ma intereseaza dar pretul sticlei. Daca este in jur de 3 - 400000 (30 - 40 ron) merita. Daca este peste 70 ron discutabil dar daca sare de 100 ron o fac la o geamgerie mai ales ca am modelul sablon (suportul sticlei). Tai sticla la cote, o presez pe plastic o lipesc cu rasina calda sau mastic mai bine ca sa nu crape si aia e ,e ca noua.Doar ca nu va scrie pe ea OBJECTS IN MIRROR ARE CLOSER THAN THEY APPEAR. Scuze pentru celalalt topic insa destul de tarziu am gasit acest thread. Stergeti-l pe celalalt daca incomodeaza.

 

Cu stima

 

Tudor Popescu.

 

 

Da..dupa cum a spus un coleg de pe forum am rezolvat problema cu oglinda..a costat 30 ron...a mea era cu incalzire...de motaj ce sa zic....''tehnologie romaneasca'' nimic special...a bagat surbelnita dupa oglinada a scos o din clemele..a pus firele pe aia nou a pus-o la loc si cam asta a fost...

Share this post


Link to post
Da..dupa cum a spus un coleg de pe forum am rezolvat problema cu oglinda..a costat 30 ron...a mea era cu incalzire...de motaj ce sa zic....''tehnologie romaneasca'' nimic special...a bagat surbelnita dupa oglinada a scos o din clemele..a pus firele pe aia nou a pus-o la loc si cam asta a fost...

 

 

Scuze de intaziere. Am fost si plecat :) . Luni, saptamana ce a trecut am dat telefon la Radacini ,de unde am luat masina sa intreb de oglinda. Mi-au zis ca au pe stoc si am intrebat daca pot sa vin sambata (aceeas saptamana) sa ridic produsul. Mi-au zis ca da. Ma prezint sambata cu banii (37 ron). Surpriza ! :spumelagura: Mi s-a zis ca nu exista produsul pe stoc si ca nu a fost saptaana respectiva pe stoc :mda: . Am facut scandal un pic. Asa ca resemnat m-am dus la geamgeria de peste drum de mine de acasa, si am facut oglinda ( o faceam eu dar nu aveam diamant de taiat geamuri :D ) si m-a costat 10 ron. Am incleiat-o cu mastic si rasina calda de plastic topit (hot melt glue) si arata ca nou. Astia la RADACINI sunt cam nesimtiti. :-W

Share this post


Link to post

Si inca cum ,nes...iti rau .Un coleg nycbv , a fost la ei (radacini brasov)gata avem geam lateral pe stoc .Aduce omul masina ,geam ioc (a fost dat la altii)pile ce mai .Si binenteles baiat destept le-a lasat masina in service ,si tar telefoanele la Reprezentanta Chevrolet Romania ,Radacini motors Bucureti ,Opc.

Cred ca a doua s-au a treia zii ,gata geamul montat.Si sa nu mai povestesc eu cum m-au incarcat la o factura (mama lor de nes...titi.Asta`i Romania noastra. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Salut

Am si eu o problema cu oglinda din dreapta la Aveo meu.

Am gasit-o atinsa in parcare la Metro. Problema la mine este ca geamul este intact dar s-a crapat suportul pe care sta oglinda (partea de jos este crapata).

Nici nu observam dar cand am urcat in masina am vazut ca oglinda este deranjata. Am reglat-o din interior si am plecat (nu are reglaj electric).

Cand am ajuns acasa am constatat ca era usor zgariata (aproape invizibil) dar suportul era crapat si oglinda se lasase usor in jos (din cauza asta a trebiut sa o reglez...sa o ridic)

Am Casco dar as vrea sa stiu daca merita sa folosesc asigurarea sau piesa respectiva (suportul de culoare neagra) se gaseste separat si cat costa.

Cu multumiri!

Share this post


Link to post

Interesant ca s-a spart doar acel suport spate fara sa crape si sticla. Se gaseste doar ploaca cu oglinda cu tot. Costa 38 ron. La radacini. DAr de regula nu au pe stoc. Desi te mint ca au iar cand te duci CUCU BAU!

 

Eu am avut doar sticla sparta, dar am facut-o la un geamgiu dupa sablon ( rama suport de plastic). Si merg cu ea asa si acuma. Arata lipita ca dracu cu hot-melt dar asta e...nu ca sunt zgarcit ci cei de la RADACINI nu se implica.

 

SFAT: Cumpara oglinda (suport+sticla). Nu costa mult. LAsa CASCO ul.

Share this post


Link to post

Suportul se gaseste separat dar un pret aproximativ il poti afla la reprezentanta.

Mai poti incerca si pe net. Sigur vei gasi cateva rezultate.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru informatii.

Eu sunt din jud. Constanta asa ca o sa incerc la reprezentanta locala.

Si aici este acelasi sistem tot cu comanda, chiar ma intreb daca mai exista o masina la care daca ai ceva probleme sa ti se raspunda ca au piesele pe stoc.

Cat despre oglinda si eu am fost mirat ca s-a spart asa, problema este ca daca o schimb cu totul s-ar putea sa ma coste ceva deoarece este vopsita la culoarea masinii, adica visiniu - metalizat (Ellit 2 - cred ca toate sunt asa). Ma gandeam daca sunt vopsite s-ar putea sa ma coste mai mult vopsitu decat oglinda.

Asta este, nici sa o parchez la poarta, langa portar, cum face un coleg de al meu nu pot. Asa mai bine te duci cu maxi-taxi sau cu taxiu ca te lasa mai aproape de intrare.

Sanatate la toata lumea!

Share this post


Link to post

Pentru un kalos 5d cu oglinzi incalzite- cat e sticla pentru partea dreapta? Merita sa deschid casco pentru atata lucru?

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

35 Ron a fost la mine sticla...nu are rost casco!

Share this post


Link to post

Nu am franciza, deci nu ii bai. Dar parca as avea o jena sa deschid dosar pt un maruntis... Sticla cu tot cu rezistenta? Si are si plasticul ala de montat in suport, nu? Daca poti, da-mi un link de unde sa iau si eu. MS!

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Desi masina mea nu este echipata cu oglinzi electrice incalzite, as vrea sa fac aceasta modificare. Pana acum credeam ca e un moft chestia cu oglinzile electrice incalzite dar dupa ce am ramas inzapezit pe campurile patriei si am stat o ora cu ibricul de apa calda sa imi dau stratul gros de gheata de pe oglinzi, m-am sucit. Vreau sa am macar incalzire in oglinzi. Am vazut ca mufa de la oglinzi exista in masina acoperita de un capac de plastic. De unde ar trebui sa incep?

Share this post


Link to post

Sile de unde ai luat geamul de oglinda cu 35 ron?

Share this post


Link to post

vand geam oglinda dreapta aveo noua(nu este incalzita si nici electrica) pretul este de 35 ron.

contact:0765 912 592

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...