Jump to content
Sign in to follow this  
rusu andrei

Schimbare Burduf Schimbator De Viteze

Recommended Posts

salutare!am un tico .problma este ca nu stiu cum sa schimb burduful de l aschimbator viteze...este rupt,l-am cumparat si nu stiu cum sa il bag.singura varinata est epe sus,mai exact pe la nuca prghiei .nu stiu cum se desface nuca de la prghie!multumesc celor care imi vor raspunde.

Share this post


Link to post

maciuca trebuie s-o desurubezi...scrie in carte...oricum eu n-am reusit

Share this post


Link to post

cat ai dat pe burduf ca si la mine e putin crapat?

Share this post


Link to post

nu merge dsuruba, e lipit acolo, si inca destul de bine. io cand l-am schimbat(pus de aluminiu) am ramas cu sechele - mi-am jupuit pielea dupa vro 2 degete. concluzia e ca e turnat acolo si in nici un caz nu se desurubeaza.

Share this post


Link to post

Am incercat desurubare...nu merge..nu prea poti nici sa fortezi...m-am gandit sa scot parghia dar nu rezolv nimik!delicata situatie...nu ramne dacat sa intreb la daewoo cum se face.

Despre pret,ma intreba 'aztec' ,greu l-am gasit !nu au peste tot..ca nu e piesa care se strica usor.L-am gasit la Radacini Grivitei,scump 400 000!

Nu am avut ce face l-am luat...cel vechi e taiat de vechiul proprietar.

Poate daca incalzesc cauciucul sa cedeze sa traca de 'maciuca' ...tb incercat!

Share this post


Link to post

cred ca trebuie desfacuta tija, pentru ca nu cred ca nici macar incalzit, sa treaca peste maciulie :-?

Share this post


Link to post

Cauciucul ala e foarte prost, se crapa repede si oricum nu sta prea bine in maciulia schimbatorului. De ce nu incercati sa manufacturati unul din imitatie de piele ? E mai rezistent, se prinde foarte bine cu shoricei in capul schimbatorului si arata mult mai bine.

Si la mine s-a uzat fustitza aia, arata urat. Motiv pentru care o sa-mi fac una din piele. Va pun o poza cand (daca) reusesc.

Share this post


Link to post

e buna ideea...numai ca acum am cumparat burduful..dar nu l-am pus

Astept sa am si alte motive sa ajung sa service..si sa vad si eu 'marele procedeu pe punere al burdufului'.

Share this post


Link to post

Incearca cu vaselina pe maciulie!!! =)) :banana:

Share this post


Link to post

Aoleoooo, lubrefiata maciulia sa vezi ce-ti intra-n viteze... nici nu-ti mai vine s-o scoti !

bravo 13nov

Share this post


Link to post

In carte in schema explodata arata ca se desurubeaza maciulia. Sa nu aiba filet invers sau sa fie lipici pe el. Ai incercat metoda brute force? Vino diseara sa trag si io de ea :D

Share this post


Link to post

As venii cu placere la o intalnire...dar eu sunt student in Bucuresti iar masina este acasa acum.Iar de maciuca am incercat sa o desfac...nu merge.O sa incerc cu doua moxuri...prin rasucire,sa vedem ce iese.

Oricum sper ca dupa sesiune...sa particip la o intalnire :drinkers:

bafta

Share this post


Link to post

Si eu m-am uitat in carte, si nu am vazut sa scrie ca se desurubeaza manerul levierului, spuneti-mi si mie unde scrie! In schema de demontare a comenzii de schimbare a treptelor nu e detaliat nimic, in afara de faptul ca manerul e numerotat cu 1.

Share this post


Link to post

Eu unul nu as baga mana in foc! La fel de bine, in figura, levierul schimbatorului e sectionat in doua! Asta nu inseamna ca e facut din doua bucati!

 

Mai bine demonteaza levierul ca nu-i asa de greu. Daca fortezi, si strici manerul o sa ai nu numai un burduf nasol, ci si un maner cu care sa se asorteze!

Edited by 13nov

Share this post


Link to post

La matiz maciulia e lipita. Asta o spun din experienta(eu am schimbato si am taiat-o cu flexul pe aia veche). Daca la tico e la fel nu stiu.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Am reusit sa schimb miraculosul burduf.Eu am deschis topicul ,deci tb sa va spun cum l-am schimbat.

Stateam in masina cu burduful in mana..incerc sa il bag peste maciuca,nu a mers.Pe scaunul din drapta era spay-ul cu silicon. :-? normal,pulverizez pe maciuca...

Ce credeti...a alunecat si a intrat lejer..!

Multumesc pt idei si propun inchiderea topicului. :thumbl:

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...