Jump to content
Sign in to follow this  
adostar

E Posibil Sa Pierzi Garantia Daca Nu Faci Reviziile Din 6 In 6 Luni ?

Recommended Posts

Azi am fost la service-ul ENA din GL sa schimb senzorul de acceleratie, mentionez faptul ca am mai fost de 2 ori pentru aceeasi problema dar fara rezolvare... "puteti sa mai mergeti asa si daca mai face figuri il schimbam" - nu se trece nimic in cartea de service.

Ma duc sa schimb uleiul la 6 luni, mecanicul imi zice ca nu are rost sa-l schimb ca nu am decat 3000km, plec.

De ieri a inceput vechea poveste cu senzorul de acceleratie..se tura motorul singur...se oprea in mers..etc. Azi am fost la service sa schimb senzorul, intre timp cam toti muncitori aia din service s-au schimbat..adica au plecat la mai bine presupun... am stat de vb. cu noul muncitor de la garantii, i-am dat ghidul de service, a plecat cu el intr-un birou si mi-a zis ca nu-i problema..se schimba. Bag masina in atelier se apuca muncitorii aia sa desfaca, vine cap' de stuca de la garantii si zice ca nu poate sa mi-l schimbe pe garantie pentru ca am pierdut garantia deoarece nu am efectuat revizia de 6 luni !!! Am depasit cu 2 luni !!! I-am explicat ca am mai fost si nu au vrut sa-mi schimbe uleiul pt. ca aveam 3000 km. El mi-a zis sa-l caut pe vechiul sau coleg care acum e pe la Chevrolet Braila...etc.

Totusi puteam sa pierd garantia la motor nu si la kkt-ul de senzor si la intreaga masina...nu vad legatura. Marti vine unu' de la Craiova si o sa stau de vb. cu el sa vad care-i problema. Si uite asa am platit eu senzorul :D Romania ! A..si am pierdut garantia intregii masini :thumbl:

Share this post


Link to post

asa latra nemernici astia de la daewoo.

am avut si eu incidentul asta cu senzorul. se pare ca nu senzoru e probl. ci pozitia lui.

cred ca se rezolva cu o mica spaga(incerca fara tipete initial) ca romanu e senzibil la atentii

Share this post


Link to post

Pai am schimbat senzorul pe bani, cel vechi mi l-au relgat randul trecut si am mers asa vreo luna dupa care a inceput figura.

Share this post


Link to post
Azi am fost la service-ul ENA din GL sa schimb senzorul de acceleratie, mentionez faptul ca am mai fost de 2 ori pentru aceeasi problema dar fara rezolvare... "puteti sa mai mergeti asa si daca mai face figuri il schimbam" - nu se trece nimic in cartea de service.

Ma duc sa schimb uleiul la 6 luni, mecanicul imi zice ca nu are rost sa-l schimb ca nu am decat 3000km, plec.

De ieri a inceput vechea poveste cu senzorul de acceleratie..se tura motorul singur...se oprea in mers..etc. Azi am fost la service sa schimb senzorul, intre timp cam toti muncitori aia din service s-au schimbat..adica au plecat la mai bine presupun... am stat de vb. cu noul muncitor de la garantii, i-am dat ghidul de service, a plecat cu el intr-un birou si mi-a zis ca nu-i problema..se schimba. Bag masina in atelier se apuca muncitorii aia sa desfaca, vine cap' de stuca de la garantii si zice ca nu poate sa mi-l schimbe pe garantie pentru ca am pierdut garantia deoarece nu am efectuat revizia de 6 luni !!! Am depasit cu 2 luni !!! I-am explicat ca am mai fost si nu au vrut sa-mi schimbe uleiul pt. ca aveam 3000 km. El mi-a zis sa-l caut pe vechiul sau coleg care acum e pe la Chevrolet Braila...etc.

Totusi puteam sa pierd garantia la motor nu si la kkt-ul de senzor si la intreaga masina...nu vad legatura. Marti vine unu' de la Craiova si o sa stau de vb. cu el sa vad care-i problema. Si uite asa am platit eu senzorul :D Romania ! A..si am pierdut garantia intregii masini :thumbl:

 

Naspa oameni...

Pai si cat te-a costat toata afacerea cu senzorul?

Te intreb, pentru ca am aceeasi problema, doar ca eu chiar am facut reviziile toate - ultima acum 2 saptamani cand facea masina 1 an.

Share this post


Link to post

Bre, chiar daca o sa ziceti ca tin cu ursul, in carte scrie mare: Reviziile se fac din 6 in 6 luni sau din 10.000 in 10.000km, CARE INTERVINE PRIMA. De asemenea, este specificat ca Nneefectuarea reviziilor conform graficului atrage pierderea garantiei.

Share this post


Link to post

In carte este specificat doar schimbul uleiului la 6 luni sau 10 mii km. Iar la evidenta reviziilor periodice scrie asa: revizie la 10000, km, revizie la 20.000 km ..etc. nu specifica nicaieri ca din 6 in 6 luni trebuie sa ma duc cum masina la service. Ce naiba sa-i verifice daca masina sta mai mult pe dreapta ? Am doar 4300 km. Is cretini ! O sa schimb service-ul.

 

Senzorul m-a costat 90 lei, reglajul l-am facut eu cu ochii pe scaner pt. ca muncitorului ai tremura mana si oricum is niste incompetenti.

Share this post


Link to post

la ce masina trebuie schimbat uleiul la 6 luni?

 

scrie chestia asta in manual? sunt al naibi de curios sa vad pe viu

Share this post


Link to post

Scrie in manual. Nu mai plangeti. Si tot acolo scrie ca daca masina este folosita in regim de drumuri grele, intervalul dintre schimburi se injumatateste.

Ado, era suficient sa mergi la 6 luni la ei sa-ti puna frumusel o stampila pe cartea service. N-ai invatat ca vorba zboara si scrisul ramane?

Share this post


Link to post
Scrie in manual. Nu mai plangeti. Si tot acolo scrie ca daca masina este folosita in regim de drumuri grele, intervalul dintre schimburi se injumatateste.

Ado, era suficient sa mergi la 6 luni la ei sa-ti puna frumusel o stampila pe cartea service. N-ai invatat ca vorba zboara si scrisul ramane?

 

In manual nu scrie ca revizia se face la 6 luni ! Scrie ca se face la 10 mii km. Am depasit cu 2 luni ..si care-i problema ? Sa zicem c-am pierdut garantia la motor, nu la intreaga masina cum a zis desteptul de la garantii. Cand am fost la ei sa-mi schimbe uleiul la 6 luni au zis ca-s nebun ca am doar 3000km si ca sa vin la 10 mii km si nu mi-a zis nimeni de nici o stampila, si culmea e ca am fost de vreo trei ori la ei..asa ca puteau sa-mi zic de smecheria cu stampila, acum ca s-au schimbat muncitorii pe acolo e alta politica. O rezolv eu si cu stampila, service-uri mai sunt nu ca m-ar interesa garantia lor pt ca oricum platesti, mai putin piesa pe care o platesti din manopera :D .

Share this post


Link to post

Pe garantie nu platesti nimic, nici piesa nici manopera.

In manual la mine scrie clar: Reviziile se fac din 6 in 6 luni sau la interval de 10.000km, care intervine prima. Eu am 20k km si am 4 revizii(incluzand-o pe cea de la 1500).

Share this post


Link to post
Scrie in manual. Nu mai plangeti. Si tot acolo scrie ca daca masina este folosita in regim de drumuri grele, intervalul dintre schimburi se injumatateste.

Ado, era suficient sa mergi la 6 luni la ei sa-ti puna frumusel o stampila pe cartea service. N-ai invatat ca vorba zboara si scrisul ramane?

 

 

:spumelagura:

 

cum naiba ... nici macar la dacia veche nu se "impunea" revizii asa de des

 

oricum eu la Tico ii fac revizia (inclusiv schimbat ulei) la 1 an - pana acum nu a protestat si-n plus oricum nu mai am pbe cu garantia la nici o masina ca toate au iesit :lavolan:

 

....

In manual la mine scrie clar: Reviziile se fac din 6 in 6 luni sau la interval de 10.000km, care intervine prima. Eu am 20k km si am 4 revizii(incluzand-o pe cea de la 1500).

 

daca aveai orice alta masina din clasa low-cost aveai maxim 2 revizii ... asta ca sa vedem cat de economic iesi pe intreaga perioada de utilizare a cascarabetei

Edited by tarzy

Share this post


Link to post

Bre, hai sa-ti zic un mic secret: nu mi-am luat matiz(apropo, cascarabeta e loganul tau!) ca sa ies ieftin la revizii! Nu ma stau seara sa ma gandesc de unde sa mai scad costurile ca sa ies mai ieftin. Mi se pare o chestie de bun simt asa cum se fac reviziile si nu am de ce sa ma plang! Daca altii mai isteti au ajuns la concluzia ca in motorul asta uleiul isi pierde proprietatile dupa 6 luni(si in Bucuresti crede-ma ca o face) atunci asa sa fie! Nu toata lumea alearga dupa chilipiruri! Vrei chilipir, chilipir gasesti...

Share this post


Link to post

daca te uiti in manual o sa vezi clar pe grafic trecut 10.000 sau 6 luni 20.000 sau 12 luni etc

sper sa reusesti la altii

Share this post


Link to post
Bre, hai sa-ti zic un mic secret: nu mi-am luat matiz(apropo, cascarabeta e loganul tau!) ca sa ies ieftin la revizii! Nu ma stau seara sa ma gandesc de unde sa mai scad costurile ca sa ies mai ieftin. Mi se pare o chestie de bun simt asa cum se fac reviziile si nu am de ce sa ma plang! Daca altii mai isteti au ajuns la concluzia ca in motorul asta uleiul isi pierde proprietatile dupa 6 luni(si in Bucuresti crede-ma ca o face) atunci asa sa fie! Nu toata lumea alearga dupa chilipiruri! Vrei chilipir, chilipir gasesti...

 

stimablie "mircea radu" putin ma intereseaza de ce ti-ai luat matale matiz

 

iar daca dumitale ti se pare acceptabil si de bun simt ca la fiecare 6 luni sa decartezi in service nu ai decat ... mie personal mi se pare jecmaneala. nu mai vorbesc si de timpul pierdut

 

uleiul isi pierde propietatile cu prima zi de cand a iesit din eprubeta dar problema este daca ajunge sau nu la limite inferioare unde sa nu-si mai faca treaba ... daca tu crezi ca ajunge in 6 luni (chiar si-n conditii de Bucuresti) nu ai decat ... se pare insa ca altii cateva milioane de utilizatori auto nu prea sunt de aceeasi parere

 

in plus ... bag mana-n foc ca nu se face diferentiere intre aia de umbla prin Bucuresti si cei de prin alte parti ale tarii ... asa ca poate nu-ar strica sa-o lasi mai subtireanu nu gargara

 

nu stiu ce intelegi tu prin chilipir ... dar eu nu as prea vad legatura cu faptul ca o masina e service-uit mai rar sau mai des ... asta tine de politica de vanzari a producatorului, unii-s mai ieftini, altii mai scumpi, uni mai buni, alti mai naspa, etc

 

PS: din cate-mi aduc aminte nu prea am copiat la aceeasi scoala si nici armata nu am facut-o impreuna ... asa ca te rog sa-ti revizuiesti "apelativele" fata de mine

Edited by tarzy

Share this post


Link to post

va certati degeaba intre voi . probl era ca omu a pierdut garantia pt ca nu a facut revizia.

dupa cum spune manualul revizia se face la nr de km sau la nr de luni(care se atinge prima). ca nu e corect si ca e o mare jecmaneala asta e(alegi ori mergi cu reviziile ori esti pe cont propriu). a nu se uita ca masinuta asta a fost conceputa sa mearga in special prin oras(motiv pt care ,ma gandesc, au luat decizia cu schimbatul uleiului mai des, considerand "conditii extreme")

Share this post


Link to post

Eu mergeam cu masina la 1 an/10k km cu Matizul. Nu am avut probleme la garantie, si am schimbat la ea etrieri+placute, amortizoare spate, amortizoare hayon. Tarzy- o rugaminte: scrie cu MAJUSCULE la inceput de propozitie. Multumesc.

Share this post


Link to post
Bre, chiar daca o sa ziceti ca tin cu ursul, in carte scrie mare: Reviziile se fac din 6 in 6 luni sau din 10.000 in 10.000km, CARE INTERVINE PRIMA. De asemenea, este specificat ca Nneefectuarea reviziilor conform graficului atrage pierderea garantiei.

 

Daca citeai mai bine ai fi vazut ca am fost in acest interval de 8 luni de mai multe ori la service si nu mi s-a pus nici o stampila pe ghidul de service..nici macar pentru prima revizie de 1000km ! Masina are acum 4300km si au trecut 2 luni peste alea 6.

Azi m-am uitat mai bine pe factura fiscala si este trecut senzor temp. cielo :-W

Share this post


Link to post

Man, greseala ta a fost ca trebuia sa nu pleci de acolo pana ori iti faceau revizia, ori stampilau ca s-a facut si gata. Nu trebuia sa ai incredere in mecanicul ala. Sper sa rezolvi ceva cu cei de la Craiova, dar sincer ma indoiesc.

 

 

@Tarzy: Da!

Share this post


Link to post

14. Întrebare: Consumatorul poate contesta măsura de scoatere a produsului din garanţie de către unitatea de service, pentru motive imputate consumatorului?

 

Răspuns: Da. Pentru aceasta consumatorul trebuie să se adreseze unui organism notificat/acreditat, neutru ori unui expert tehnic judiciar. Costurile expertizei vor fi suportate de solicitant, urmând ca acestea să fie, eventual, recuperate în instanţa de judecată competentă, dacă aceasta va emite o hotărâre în favoarea consumatorului.

Notă: Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor ori structurile sale din teritoriu (Inspectoratele şi Oficiile) nu pot avea calitatea de organ tehnic autorizat pentru a constata existenta defectelor la produse sau lucrari. De asemenea, inspectorii institutiei noastre nu pot avea calitatea de experti tehnici extrajudiciari pentru a face astfel de constatari.

 

http://www.anpcnet.ro/ro/?page_id=13#14

Share this post


Link to post

Pot sa beau din nou!! :) (bere).Am dus Matizul la service.Revizie la sase luni.Curios ca nu a intrebat nimeni cand l-am achizitionat sau cand i-am facut ultima (prima ) revizie.Cu ocazia asta imi refac si stratul de vopsea afectat de rugina (in garantie) de pe coltul portierei stanga spate si de pe haion, interior.Repara zgarietura ( din parcare).Poate si parbrizul crapat din senin asta iarna (tot pe garantie),daca nu e ciobit in zona de unde a plecat crapatura.Daca e ciobit astia vor zice ca e vina mea si voi avea de platit cam 6 mil.Vina pt ca am montat antena in grila plastic de sub parbriz, pe care cica am desfacut-o desi n-aveam voie.

Share this post


Link to post

La un pejo 307 aflat in garantie am rezolvat schimbarea parbrizului .Dar atentie sa nu se vada ca a fost ciobit (lovitura piatra etc ).succese.

Share this post


Link to post

La al meu matiz euro 2 in cartea de garantii specifica foarte clar cand se fac reviziile..au rubrica de genul.. 10.000 km,20.000km,30.000km,40.000 km. In manualul de utilizare specifica ca uleiul se schimba la 10 mii sau nu mai mult de 12 luni , sau din 6 in 6 luni daca masina este folosita in regim drum greu ( aici cred ca se refera la masinile de firma ).

Share this post


Link to post

Bre`, manualele astea au fost facute aiurea? Pai la unul zice ceva, la altul altceva. Nu mai pricep nimic!

Share this post


Link to post
Bre`, manualele astea au fost facute aiurea? Pai la unul zice ceva, la altul altceva. Nu mai pricep nimic!

 

Da ..nu prea am vazut 2 manuale sa semene la fel.

Share this post


Link to post

Nu comparati mere cu pere! La euro 2 sunt alte intervale de service fata de euro 3 si fata de euro 4.

 

Avertisment pentru cei care se cred spirituali sau care vor sa-si umfle muschii: data viitoare nu ma rezum doar la a sterge posturi!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...