Jump to content
Sign in to follow this  
C0braArt

Carburatoare De Motor Pe Tico

Recommended Posts

Am tot vazut o poza cu 3 carburatoare de motor puse pe Tico.Un prieten de-al meu vinde patru carburatoare de moto(nu vinde doar 3,le vine pe toate) si ma intrb. daca ma puteti sa imi datzi niste sfaturi la cum sa il pun,ce trb modificat?Evident ca o sa pun doar 3,cate unu pe fiecare cilindru,dar am vazut ca sunt legate intre ele de furtunase si de o "teava" metalica...sper ca pot sa le desp.Carb-urile sunt de pe o motoreta de 930 de cm3.Chiar nu am gasit nici o info. privitor la prob. asta.

Help me out,please :P

post-12683-1208129112_thumb.jpg

post-12683-1208129120_thumb.jpg

post-12683-1208129132_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Uite-te aici :)

Share this post


Link to post

VAXXi, in link-ul dat de tine colegul nostru specifica faptul ca nu a reusit sa regleze cele 3 carburatoare.

Una din probleme este si aceea ca a cuplat furtunasul capsulei de avans vacuumatic in mod gresit. Este prinsa direct la "galeria" de admisie, ca atare membrana capsulei va fi "supta" la ralanti si va fi eliberata progresiv odata cu accelerarea. Asta inseamna ca valoarea medie a avansului scanteii a fost mai mica decat trebuia. De fapt, actiona invers fata de normal.

Sistemul vacuumatic la Tico este inactiv la ralanti si incepe sa actioneze odata cu apasarea clapetei de acceleratie, iata de ce nu e bine cum a pus el acolo.

Sigur ca mai trebuie mentionata problema sincronizarii clapetelor celor 3 carburatoare, eventualele uzuri neegale, etc.

Edited by Kinetix

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...