Jump to content
Sign in to follow this  
rm.popa

Cum Se Monteaza Sorturi De Norori "universale" Pe Kalos Hb

Recommended Posts

E vorba de următorul tip de apărători/ şorţuri de noroi pe care eu mi le-am montat:

post-3777-1208013810_thumb.jpg

Le-am găsit la Cora, cu 25 de lei setul (perechea), dar cred că le-am mai văzut şi prin alte părţi. Atenţie, sunt model 1, există şi model 2, care au aceeaşi formă, dar sunt mai lungi (probabil că merg şi alea, dar eu asta am ales să-mi pun şi asta mi-am pus).

 

Şorţurile vin cu 6 holzşuruburi/ set. Am folosit în total 8 dintre ele (sunt evidenţiate cu galben în pozele de mai jos) + 8 care sunt deja pe maşină (sunt evidenţiate cu roşu; ele din fabrică sunt montate pentru a prinde apărătoarele de plastic din interiorul aripilor de aripă - în faţă - şi de bară - în spate).

 

În spate:post-3777-1208014621_thumb.jpg

 

În faţă:post-3777-1208014668_thumb.jpg

 

Instrumente necesare: o şurubelniţă în cruce (pentru şuruburile venite cu şorţurile), o cheie de 6 sau 7 (eu n-am avut, aşa că am folosit un patent, cu care mi-am cam făcut degetele zdrenţe...; trebuie pentru şuruburile de pe maşină) şi un şfic.

 

Principala problemă e că şorţurile nu au găuri şi ele trebuie date (se pot găuri cu şurubelniţa). Cel mai nasol e că nu vă pot spune exact unde să le daţi, vă veţi da seama la faţa locului, după ce daţi jos şuruburile de pe maşină şi aplicaţi fiecare şorţ pe locul unde va sta. Cel mai greu va fi să daţi găurile pentru şuruburile de pe maşină, pentru că pe celelalte, odată înfipte în şorţ, le înfigeţi şi în apărătoarea din plastic din interiorul aripii, acolo unde se nimereşte.

 

Ar mai fi de zis faptul că, în cazul celor din faţă, ar fi bine să faceţi şi o decupătură în buza care îmbracă pe exterior caroseria, în zona în care încalecă muchia pragului. Eu am folosit pentru asta un şfic (cauciucul e destul de gros, nu prea merge cu foarfeca).

 

Ideal ar fi să lucraţi cu roţile date jos, dar se poate şi fără. Ce-i drept, durează mai mult, dar merge. În final arată cam aşa:

 

post-3777-1208015168_thumb.jpg post-3777-1208015193_thumb.jpg post-3777-1208015241_thumb.jpg

 

Voi reveni cu impresii după prima ploaie, să vă zic şi dacă merită.

 

PS: scuzaţi calitatea pozelor (făcute cu telefonul...)

Share this post


Link to post

Aşa cum am promis, dar după mai multe ploi, revin cu impresii.

Incomparabil mai bine cu şorţuri decât fără.

Cel puţin portierele sunt cu mult mai curate.

Înainte, după prima udătură pe carosabil aveam portierele negre până la nervură.

Acum am maşina nespălată de dinainte de a monta şorţurile şi abia dacă se cunoaşte ceva pe portiere.

Aşa că... dacă vă stresează noroiul de pe portiere, go for it!

Share this post


Link to post

Deci cum am mai scris .Sorturile originale noroi sunt prea scurte .Eu am cumparat tipul acesta ,si dupa putina munca ,montat partea fata .Urmeaza spatele .Pozele soturilor sunt cele originale.

post-8104-1209196898_thumb.jpg

post-8104-1209196925_thumb.jpg

post-8104-1209196949_thumb.jpg

post-8104-1209196966_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Stai că nu prea înţeleg...

Tu aveai şorţuri originale şi ai montat altele peste cele originale?

Cel puţin aşa înţeleg eu din poze...

Share this post


Link to post

Sorturile originale le-am dat jos (vad eu ce fac cu ele pana la urma )doar se vad ca nu sunt noi :-?

Share this post


Link to post

OK. M-a indus în eroare ultima poză.

Şorţul cel nou e mai lung şi pare să fie pus peste cel vechi.

Pozele au rezoluţie mică şi nu mi-am dat seama exact.

Spor mai departe, pe spate!

Share this post


Link to post

Cum naiba le-ai pus tu fara sa dai roata jos? Ca e imposibil! M-am chinuit si le-am pus pe fata fara sa dau roata jos, iar pe spate am dat rotile jos si gata. Am pus nr 1 pe fata si nr 2 pe spate (mai lungi), astfel incat sa arunce cat mai putina apa in spate. Ca si sfat, cand le montati bagati la greu vaselina (siliconica daca aveti) in buza sortului, astfel incat sa nu stea umezeala acolo pe tabla (pe fata mai ales). Poze cu ele montate:

100_5428.JPG 100_5429.JPG

Share this post


Link to post

Pe faţă chiar n-am întâmpinat mari probleme. Am cabrat roţile spre exterior, pe fiecare parte, şi am avut suficient loc.

Pe spate, într-adevăr, e altă poveste. Dar am reuşit şi pe spate. Probabil că la mine e ceva mai mult loc între roată şi apărătoarea aia de plastic din interiorul aripii şi al spoilerului (deşi am roţile pe 15"). Dar nu aşa de mult, că m-am chinuit şi eu destul...

Norocul a fost că şuruburile care erau pe maşină au cap hexagonal de cheie (mă rog, de patent în cazul meu) şi nu m-a deranjat lipsa spaţiului, iar pe cele adăugate le-am "atacat" cu şurubelniţa maşinii (care e destul de scurtă) în unghi.

În fine, m-am chinuit destul, dar... se poate.

Bună ideea cu vaselina. Dar... acum zici? Crezi că mai am chef să le scot şi să le pun din nou?

Aştept impresii, după prima mocirlă.

Share this post


Link to post

Eu unul am umplut spatiile goale cu silicon transparent.Toti cred ca ne-am chinuit la cele din spate (mai putin eu ca am rotile pe 14 ;)

Share this post


Link to post

Eu am dat rotile jos pe spate si gata. E OK cu ele, mai ales ca eu am optat pentru modelul lung pe spate (chiar daca dau cu ele in bordura cand parchez, sunt elastice si nu-i problema.

Puchi, siliconul sanitar este in general coroziv (contine acid acetic) si nu este recomandata aplicarea pe tabla.

Share this post


Link to post

Ai dreptate Mirceo .Numai ca eu am dat cu silicon pe partea interioara a aripilor pe plastic .Apropo exista si silicon neutru (Bison ,ceva mai scump ) :uff:

Share this post


Link to post

Imediat dupa ce am cumparat masina am montat apartori de noroi originale (120ron).Parerea mea este ca n-au nici un rol , masina se murdareste incepind de la prag si pina la jumatatea geamului iar la terminarea usii spate vopseaua e toata "batuta" ba chiar pe muchii lipseste . Cred ca ar fi bune niste aparatori cam cum am vazut la SuperNova mai iesite in exterior si mai lungi .

post-16304-1234432002_thumb.jpg

post-16304-1234432017_thumb.jpg

post-16304-1234432031_thumb.jpg

Edited by 2007catch

Share this post


Link to post

Uitati un model mai eficient, poate nu la fel de aratos ce celelalte. Adevaru e ca m-am cam plictisit de ele si as vrea sa le schimb cu unele mai "clasice".

 

@ puchi - de unde le-ai luat pe ultimele montate si cat e setul? Merci

 

lacettidan2.jpg

Share this post


Link to post

Dane! Din Tractoru pe Independentei .Pretul ?Parca 30 ron perechea .

@2007catch !Sfatul meu protejeaza pragul spate +usa cu colant transparent (am vazut multe sedanuri care aveau vopseaua compromisa in zona aceea).Vezi ca am poze pe undeva . Am gasit.

post-8104-1234596133_thumb.jpg

post-8104-1234596663_thumb.jpg

Edited by puchi

Share this post


Link to post

puchi , am tot cautat pe la un service pe la altul autocolant transparent si n-am gasit (la noi in zona) . In orasele mari sint sigur ca gasec dar n-am drum . Am mai pus scotch transparent in 3 straturi dar tine un drum de 50 km pe ploaie . M-am gindit sa-mi confectionez eu ( cind se incalzeste vremea ) din ceva material . Nu ma intereseaza sa fie estetic ci sa-si faca treaba .

Share this post


Link to post

Incearca pe la firmele de publicitate .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...