Jump to content
Sign in to follow this  
nagash

Calatorie Galati--> Pescara (cu Testosul)

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Urmeaza sa plec pe 26.04 in Italia, mai precis in zona Pescara.In mare stiu drumul (ungaria->croatia->slovenia->italia), dar am mare nevoie de cateva informatii.Drumul pe care doresc sa il urmez este : Arad --> Szeged --> Pecs --> Barcs --> Virovitica --> Zagreb --> Ljubljana --> Trieste --> Venezia --> Ravenna -->Pesaro -->Ancona -->Pescara.

Nu stiu:

-daca se platesc taxe de drum in Croatia, Slovenia (rogvineta/taxa de autostrada) si Italia (drumurile de tipul "SS"),

-daca e suficient doar cartea de identitate,

-e de ajuns doar cardul european de sanatate,

-limitele de viteza din aceste tari,

-cartea verde? am casco valabil pana pe 30.05.2008,

-alte taxe de care ar trebui sa stiu,

-platile la benzinarii/hipermarchet se pot face cu euro sau direct cu cardul? sau trebuie sa am si bancnote nationale?

- daca voi ajunge in timp util.Vom pleca sambata dimineata (1-2), pe 26.04, din galati si speram sa ajungem la destinatie duminica, 27.04, la pranz.Credeti ca e suficient (timp/2100 km)?Nu intentionez sa merg tare (aprox.100-120km/h) si mentionez ca e prima iesire(din tara) cu masina proprie.

 

Vreau sa folosesc pentru orientare un Palm Tungsteen E2, care nu are receptor Gps.Merge sa il folosesc, in ideea ca pun pe el harti (ex: Tom Tom) si sa le vizualizez (nu il am de prea mult timp).

 

Va multumesc pentru timpul acordat.

Share this post


Link to post

Singurul lucru care il stiu este ca NU o sa reusesti sa ajungi cat de repede ai ai spus mai sus. ( e posibil doar daca mergi cand drumul iti permite cu viteza constanta de peste 180-190, dar nu se merita la consum, la risc, la carnetul de conducere samd. )

Numai Romania iti ia 10-12 ore.

Pe aceeasi distanta pana in Berlin ( cu ocoliri care au dus la aceeasi distata ) si in conditiile in care in Ungaria+Austria+Germania am mers numai cu viteza maxima admisa ( 80% in germania NU e limita de viteza ) si dormind DOAR 2 ore in masina ( ceea ce nu iti recomand, faza cu 2 ore adica ) am reusit sa fac multe ore. Si asta pt ca in .RO media de viteza este de cam 45-55 km/ora iar afara e pe la 80-90 ( iti mai taie din elan schimbarea variantelor, vamile, opririle fiziologice, pauza de carburant samd ).

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
-daca se platesc taxe de drum in Croatia, Slovenia (rogvineta/taxa de autostrada) si Italia (drumurile de tipul "SS"),

-daca e suficient doar cartea de identitate,

-e de ajuns doar cardul european de sanatate,

-limitele de viteza din aceste tari,

-cartea verde? am casco valabil pana pe 30.05.2008,

-alte taxe de care ar trebui sa stiu,

-platile la benzinarii/hipermarchet se pot face cu euro sau direct cu cardul? sau trebuie sa am si bancnote nationale?

 

 

- in Italia pe SS nu sint taxe iar pe autostrada sint puncte de taxare

- in Slovenia si Croatia sint taxe de autostrada - sint puncte de taxare pe autostrada. Slovenia e in zona euro si am platit cash iar in Croatia am platit cu card Visa

- in Croatia este nevoie de pasaport (nu sint in UE)

- se poate plati cu cardul dar e bine sa ai si ceva cash (pe autostrada Trieste - Venezia s-a intimplat ca n-am putut plati cu cardul) ... sa nu fii surprins daca nu iti va cere PIN-ul ... asa e pe la ei

Share this post


Link to post

Hai s-o luam pe rand:

 

1. Daca tot iesi pe la Nadlac sau Turnu si ajungi la Szeged, eu iti sugerez sa mergi prin Budapesta, de acolo o iei spre Viena. Cand ajungi langa Parndorf iesi de pe autostrada si o tai pe B50 Burgenland Bundesstrasse. Urmaresti indicatoarele de Graz si vei iesi undeva pe A2. Dupa ce ai iesit pe autostrada A2 ramai pe ea pana aproape de intrarea spre Padova. De acolo carmesti inspre Bologna si apoi iei cap compas Ancona.

 

2. SS-urile la italieni sunt moartea pasiunii. Pline de tractoare, camioane si alte mijloace de transport in comun. In varianta spusa de tine cu Venetia-Ravenna o sa-ti rogi moartea. Vei face cei 100 si ceva de km cam in 3-4 ore, asta daca ai noroc sa nu prinzi ceva lucrari care sa te devieze cine stie pe unde. In plus e un drum plin de gropi si in unele locuri neasfaltat. Ahh, si viteza maxima pe majoritatea sectorului de drum e de 30-50 km/h.

 

3. Daca vrei sa ajungi cu bine si sa scutesti din stres (crede-ma ca o sa-l ai din plin) fa-ti rost de GPS. Uita ideea de harta pe PDA. In caz ca nu ai de unde, mai bine cumpara de-acum hartile rutiere ale Austriei si Italiei, in special a Italiei.

 

4. Pe traseul propus de mine o sa mergi doar pe autostrazi si vei plati cam 40 de euro pana la destinatie. Nu incerca in prima zi sa conduci mai mult de 1000km, mai bine opresti la vreun motel. Eu ti-as sugera totusi sa mergi pana la Viena, te cazezi fain frumos la ETAP, vezi si Viena seara, te culci in pat confortabil iar dimineata o tai spre Italia. Tinand cont ca vei merge doar pe autostrazi, poti scoate o viteza medie de 110-120km/h. In Austria poti sa urci pana la maxim 140km/h, nu o sa se lege nimeni de tine. Ai grija mare in schimb la zonele cu limitari, acolo stau cu radare mobile sau au montat camere fixe.

 

5. Vignete gasesti la benzinariile de la intrare pe autostrada atat in Ungaria cat si in Austria. Vigneta din Austria e valabila 10 de zile la 9 euro, in Ungaria ti se da o foaie de hartie si poti plati pe 4-10-15 zile. In Ungaria mai bine platesti cu cardul, in rest cum vrei tu.

 

6. Ia-ti bani marunti cu tine, macar 100 de euro in bancnote de 5-10 euro. Restul pe card. Nu alimenta in Ungaria.

 

7. DRUM BUN SI SA TE INTORCI SANATOS. (sau sa ramai in Italia daca asa vrei tu :) )

Share this post


Link to post

NU va scoate 100-120 medie ca mai trebuie omul sa faca un pipi samd. Ma refer la Medie.

NU alimenta in Ungaria, fa-o in Austria la Aral. E incredibila benzina aia.

Share this post


Link to post
Nu alimenta in Ungaria.

 

NU alimenta in Ungaria,

 

De ce recomandati sa nu alimenteze in Ungaria ?

Share this post


Link to post

Benzina proasta chiar mai proasta decat la noi.

Aaaa si NU alimenta de la Shell, e dezastru. E atat de buna aia de la Shell ( si mai e si foarte scumpa ) ca nu imi mergea masina mai mult de 180. Cu Aral, 215 era floare la ureche.

Share this post


Link to post

Daca e posibil si nu te incomodeaza foarte tare eu sugerez sa alimentezi in localitatile de langa autostrada. In general nu trebuie sa faci mai mult de 5 km dus intors (adica iesi si apoi reintri pe autostrada) dar poti avea surpriza sa gasesti benzina chiar cu 20 de eurocenti mai ieftina. Asta e valabil in Austria, in Italia cam peste tot e acelasi pret. MARE :)

Share this post


Link to post

Salutare,

 

In primul rand va multumesc pentru sfaturi/sugestii.Vom merge, acolo unde se poate, pe autostrada/drum european.

Nu sunt lamurit cu timpul alocat acestei calatorii.Consider ca este suficient, sper sa ajung in cursul serii de 27.04 (plecare 26.04 dimineata devreme-ora 1.00).Ma bazez pe o experienta traita acum 2 ani, un drum Romania-->Franta ( plecat ora 10.00 Onesti-->ajuns in Bethune, coasta Normandiei a doua zi pe la 22.30), drum de aproximativ 2500km.Drumul a implicat mai multe opriri (cred ca in total 4 ore).

Intr-adevar, am o mare teama de drumurile din Romania, mai precis de timpul alocat lor.Voi pleca din Galati la 1 dimineata in directia Braila-->Buzau-->Brasov-->Sibiu-->Deva-->Arad-->Nadlac.Credeti ca voi fi la Nadlac la ora 17.00 ? Sau imi puteti recomanda alta varianta?

Ideea cu Viena e ff interesanta, dar trebuie sa ajungem la destinatie duminica.Daca ne miscam cum ne-am propus, vom vizita, cateva ore, Viena.Vom fi 2 soferi care vom activa alternativ.Iar la intoarcere vom vizita Budapesta.

 

Ati folosit cardul european de sanatate ? sau folositi in continuare asigurare medicala?

 

Va multumesc pentru timpul acordat.

Share this post


Link to post
Intr-adevar, am o mare teama de drumurile din Romania, mai precis de timpul alocat lor.Voi pleca din Galati la 1 dimineata in directia Braila-->Buzau-->Brasov-->Sibiu-->Deva-->Arad-->Nadlac.Credeti ca voi fi la Nadlac la ora 17.00 ?

 

Braila - Buzau - e ok carosabilul

Buzau - Brasov - eu l-am facut saptamina trecuta pe ruta Buzau - Ploiesti - Brasov - e ok carosabilul

Brasov - Sibiu - Deva - pe portiuni carosabil mai prost, ceva santiere si semafoare

 

In ceea ce priveste intrebarea "Credeti ca voi fi la Nadlac la ora 17.00 ? - greu de raspuns - de ex. vinerea trecuta am avut nevoie de mai mult de 30' sa traversez Sebesul (se mergea bara la bara si in intersectia la care faci la stinga spre Alba Iulia era un politist care dirija / incurca circulatia) ...

 

PS - acum am vazut ca pleci din Galati "la 1 dimineata" - cam ar trebui sa poti ajunge pina la ora propusa la Nadlac

Edited by adrian_r5

Share this post


Link to post

Eu am asigurare de sanatate atasata cardului Master Card (in euro) de la BRD. In momentul in care incep sa folosesc cardul pentru plati intra in functiune si asigurarea. Daca nu ma insel acopera in Austria pana la 50k de euro iar in rest pana la 25k. N-am avut nevoie niciodata nici macar sa-l arat, d-apoi sa-l folosesc.

 

PS. Din experienta iti pot spune ca nu vei ajunge inainte de ora 17 la destinatie. Drumul prin Romania pana la vama o sa te consume mai mult chiar decat drumul de la Szeged pana in Italia. Nu ne-ai spus pe ce traseu te-ai hotarat sa mergi pana la urma.

Share this post


Link to post
Eu am asigurare de sanatate atasata cardului Master Card (in euro) de la BRD. In momentul in care incep sa folosesc cardul pentru plati intra in functiune si asigurarea. Daca nu ma insel acopera in Austria pana la 50k de euro iar in rest pana la 25k. N-am avut nevoie niciodata nici macar sa-l arat, d-apoi sa-l folosesc.

 

PS. Din experienta iti pot spune ca nu vei ajunge inainte de ora 17 la destinatie. Drumul prin Romania pana la vama o sa te consume mai mult chiar decat drumul de la Szeged pana in Italia. Nu ne-ai spus pe ce traseu te-ai hotarat sa mergi pana la urma.

 

 

Salut,

 

Vom pleca 4 persoane din Galati la ora 1 noaptea.Ma gandesc sa atasez testosului si un portbagaj (si cu siguranta ca nu voi depasi viteza de 100-120 km/h).Traseul este urmatorul: Braila-Buzau-Ploiesti-Brasov (sper sa ajung la 6.00)-Sibiu (9.00)-Alba-Deva (14.00)-Arad(17.00)-Nadlac si apoi cat mai mult pe autostrada/drum european.Voi continua Szeged-->M5/E75-->Budapesta-->E60/E75-->Gyor-->A4/E58-->Viena-->A2/E66-->Graz-->A2/E66-->Klagenfurt-->E55/A23-->Udine-->si apoi pe diverse autostrazi -->Pescara.

 

Link foarte util :http://www.sony.jp/products/Consumer/Peripheral/GPS/GPS-CS1K/TryMapView/try.html

Share this post


Link to post

Eu am facut drumul Galati-Venetia... in sens invers :) Veneam insa din Nice, nu din Pescara. Doua zile pline poti ajunge din Galati, faci o oprire in ungaria si a doua la destinatie. 700-800km prima zi si 1300-1400 a 2-a. Eu m-as opri dupa granita undeva sa dorm intr-un pat, nu sunt adeptul dormitului prin parcari sau in mers in timp ce conduce copilotul. (eu neavand asa ceva :D )

 

In Italia nu am vazut gropi pe SS... tractoare si probleme de trafic la traversarea localitatilor da, insa gropi nu. Unele dintre ele sunt exact ca autostrazile, ocolesc localitatile. Ai putea sa-ti dai seama de asta pe o harta detaliata daca au iesiri. Daca traverseaza localitati renunta, nu vei reusi niciodata sa respecti orarul. Platesti in plus insa mergi pe autosdrada.

 

Evita sa ajungi in dreptul localitatilor mari la ore de varf (8-9 dimineata si 5-6 seara) indiferent daca iei sau nu autostrada. Eu am inceput sa prefer sa fac drumurile lungi fie noaptea fie in weekend.

 

NU alimenta in Ungaria :) Pe langa ce au spus colegii mai sus, iei si plasa la pret, iti calculeaza la un curs al forintului care le convine lor. E mai ieftin in Austria sau Slovenia. Italia e mai scumpa, alimenteaza din nou la iesirea din Austria.

 

E de preferat drumul prin ungaria-austria-italia, asa cum l-ai ales. Chiar daca e un mic ocol si poate ceva mai scump, e mai avantajos la timp pentru ca un pierzi timpul la trecerile vamale. Odata scapat de romani, nu mai opresti pana la destinatie. In plus, de la Szeged ai autostrada tot drumul.

 

Chiar daca sunteti doi soferi, daca va ajunge oboseala opriti-va undeva si dormiti, faceti un dus, nu va bazati pe cafea, red bull si alte kkturi. Drumul pe autostrada e foarte monoton si monotonie + oboseala = neatentie.

 

Drum bun :)

Edited by mr_

Share this post


Link to post

=)) @Mr...Omul spunea ca vrea sa plece pe data de 26-04-!Acum nu suntem in luna a cincea???

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post

Da' eu acum am aflat :) Ca-n bancul ala cu romanul, ungurul si Mihai Viteazul :D

Share this post


Link to post
"No, da' io acum am aflat..."

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...