Jump to content
Sign in to follow this  
Houssey

Avarie Matiz

Recommended Posts

Salutare...cu durere in suflet va spun ca din cauza unei greseli din partea mea...astazi nu am vazut un stalp de parcare din fier care era pe mijlocul drumului cand trebuia sa fac dreapta spre cartierul meu!Am intrat in stalp(desi acesta nu era drept,ci mai mult de jumatate culcat de catre alt sofer "norocos" ).

 

Nu prea ma pricep la mecanica...dar pot sa spun ce a patit masina:

 

-usa de la motor blocata si ridicata 2 cm deasupra farurilor

 

-bara fata rupta(de fapt sparta)

 

-ar mai fi ceva pe dedesubt(sper sa nu fie ceva grav) pt ca masina a ramas imobilizata in dreptul capatului stalpului fix pe axul rotilor cam pe la jumatate asa..va rog sa`mi scuzati cunostintele aproape inexistente in natura de mecanica.(ca o adaugare am constatat ca dupa acest incident masina cam paraie,se aude urat la gropi si constat ca directia ei e spre dreapta-adica ma duce catre partea dreapta a strazii)

Norocul meu este ca am putut sa plec de la locul nefericit,dupa ce am ridicat`o cu ajutorul unui cric si a 2 prieteni de ai mei.

NU am observat scurgeri de ulei pe dedesubt.

Am asigurare Casco la ARDAF(desi din ce am citit de cateva ore despre ei e ca au o reputatie cam patata-dar in fine...).

Mentionez faptul ca masina mai are un an de garantie.

 

Intrebarea si nelamurirea mea :D aca o sa o repar la un service agreat de ARDAF voi pierde garantia?

 

Mi`e si frica de cosmarul cu drumuri lungi si multa birocratie care va urma in zilele viitoare.

Sper sa se rezolve repede si sa nu fie ceva grav!Astept un raspuns din partea cui ma poate ajuta-cu un sfat bineinteles!Tine`ti Minte---Neatentia se plateste!!!! Multumesc anticipat

Edited by Houssey

Share this post


Link to post

Nu pierzi nici o garantie daca o repari la un service DAEWOO... agreat sau neagreat de Ardaf.

Share this post


Link to post
Nu pierzi nici o garantie daca o repari la un service DAEWOO... agreat sau neagreat de Ardaf.

 

 

ms mult de raspuns..dar daca ARDAF ma trimite la alt service decat DAEWOO?atunci inseamna ca trebuie sa o repar pe banii mei numai sa nu pierd garantia?

 

(luni ma duc sa vad cum sta treaba..deocamdata sunt in ceata,nu prea cunosc procedurile pt.ca e primul incident din vreo 4 ani de permis.am sa dau aici detalii pe masura ce le voi avea!)

Share this post


Link to post

Ardaf nu te poate obliga si oricum trebuie sa aiba un service agreat daewoo.

Share this post


Link to post

Am o problema asemanatoare. M-am gandit ca o pot incadra aici.

Am Matiz euro 4 din 2007. In urma cu cateva zile am gasit masina lovita in parcare.

Aripa stanga fata, lovita (indoita binisor), fara alte probleme.Am fost la un service autorizat Daewoo din Timisoara pentru evaluarea costurilor de reparatie.

Adica:

- manopera 2.5 ore=125 lei

- materiale = 207 lei

- vopsit aripa = 200 lei

TOTAL = 532 lai

Mie mi se pare cam mult.

Voi ce parere aveti?. Poate imi puteti da un sfat bun.

Share this post


Link to post

Poti schimba tu aripa cu putin ajutor ,ca sa mai reduci costurile ,una noua este in jur de 150 Ron si te duci doar la vopsit ,dar tot mi se pare scump ,incearca si la alt service !

Share this post


Link to post

Multumesc.

Astept si alte pareri.

Poate are cineva o aripa stg.fata mai ieftina.

Share this post


Link to post

Atunci incearca la dezmembrari. Cu putin noroc, o sa gasesti.

Share this post


Link to post

Andrei,

In Craiova nu se gaseste aripa noua gata vopsita la culoarea pe care o vreau?

Daca ne intelegem, as putea trimite pe cineva dupa ea.

Telefonul meu este 0744.769.788.

Edited by evaluare

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu aripile noi se cumpara nevopsite si le vopsesti tu dupa aia.

Asigurarea e decat din aia obligatorie?

Share this post


Link to post

Asigurarea este cea obligatorie.

Si nici nu stiu cine mi-a lovit masina.

Am vazut in catalogul de piese de la autonet??, ca exista si aripa gata vopsita. Dar la vanzare au doar nevopsite.

Share this post


Link to post

Pai in cazul tau nu ai ce face cu cea obligatorie. Aripile noi nu vin vopsite, ci doar negre sau gri. Daca vrei sa iesi mai ieftin, cumperi o aripa sh, o vopsesti la un atelier particular si gata ...

Share this post


Link to post

In apropiere de Craiova, exista un centru de dezmembrari Daewoo, unde am vazut multe aripi de Matiz. Ce culoare vrei??

Share this post


Link to post

Poly silver.Cod 92L.

Griul acela obisnuit.

Multumesc

Share this post


Link to post

O aripa noua la autodaewoo e 126,00 (bineînteles nevopsita). Numai vopsitul aripei (materiale+manopera) cred ca ajunge la 300 de lei, asa ca tot pe acolo iesi. Un pret real, nu presupus, o sa aflu luni.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...