Jump to content
Sign in to follow this  
Alinake

Pasiunea Pentru Fotografie

Recommended Posts

M-am prins...la prima poza pare ok. Sa vedem la cele cu mai multe detalii.

 

Multumesc mult.

Share this post


Link to post

Imi par deosebit de deosebite :

post-3313-1211895932_thumb.jpg

post-3313-1211895936_thumb.jpg

post-3313-1211895941_thumb.jpg

post-3313-1211895947_thumb.jpg

post-3313-1211896234_thumb.jpg

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Faina aia cu tigrul :D

 

Mai pun si eu cateva de sambata...

 

dsc51872lf6.th.jpg dsc51272sh7.th.jpg dsc51562hc7.th.jpg dsc5133co8.th.jpg dsc5160mt5.th.jpg

Share this post


Link to post

Bai, m-ai innebunit de cap cu culorile astea... Esti emo? :->

Share this post


Link to post

am scos aparatul la teste...

si iata ce a iesit..prima panorama (si a mea si a aparatului...e facuta din 5 cadre) :

post-9852-1211953028_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Eu as fi facut-o altfel. M-as fi apropiat de usa aia si as fi facut mai multe cadre si-n stanga si-n dreapta ca sa nu iasa poza sub forma de fasie. Sau ai incercat asa si ai avut probleme cu paralaxa?

Share this post


Link to post

Poate nu avea ce pe orizontala...

Si oricum panoramice verticale mai rar...

Keep up the good work! :D

Share this post


Link to post
Poate nu avea ce pe orizontala...

Cum nu? Uita-te la modelu zidului din jurul usii

Share this post


Link to post

Dupa cum vad eu arhitectura, el a incadrat intre coloanele de la intrare. Iar stanga-dreapta are avea cate o fereastra pe parte...iar daca din coloane pleca un "brau" spre extreme iar cladirea e "vagon" nu prea ai ce...decat un gard/pomi/vecini/etc...

Parerea mea!

Share this post


Link to post

Eu ziceam sa prinda doar atat

 

panoramahdrwebma0.jpg

 

Dar sa fi fost mai aproape de usa.

Share this post


Link to post

Mi se pare mai interesant asa, cu drumul... :D

Share this post


Link to post

o am si asa..e un cadru simplu,iar ca sa fac panorama din acea pozitie...18mm nu era suficient de wide

am incercat sa fac o panorama verticala, de fapt prima panorama din viata mea...fara trepied, un curent groaznic in gangul ala.

stanga dreapta era tot ""fundalul ""plin de boscheti ce incurcau privelistea, se vede si sus ..la acoperis.

 

LE:am vrut sa prind intentionat acel drum...""drumul spre credinta""

e facuta la Sibiu..una din intrarile Catedralei Evanghelice.

 

mai mult de invatat dpdv compozitional..asa ca orice critica este bine venita

mai am cateva..dar sa am timp sa le ""slefuiesc"" ca`s raw`uri

Edited by aditzu

Share this post


Link to post
18mm nu era suficient de wide

Cu 18mm pe D80 am facut panorama sferica. Deci, e destul ca sa faci la o cladire unde nu ai subiecti in miscare si pomi multi in cadru. Daca iti place sa faci panorame ti-as recomanda un cap panoramic. Te scapa de multe probleme si poti face multe tipuri de panorame nu doar de la stanga la dreapta. Un cap panoramic pe care lumea il lauda este Nodal Ninja http://www.nodalninja.com/ dar, se pot face panorame si cu unu mai ieftin ca Panosaurus http://gregwired.com/pano/Pano.htm (pe care urmeaza sa mi-l iau si eu - si daca voi avea nevoie de un nodal ninja, poate o sa-mi iau mai in colo)

 

Eu imi iau cap panoramic pt ca sunt momente cand mergi intr-un anumit loc, sa zicem o biserica unde dintr-o poza sau mai multe nu prinzi tot, dar cu o panorama sferica vezi oricand 3d si sa dai zoom in orice parte. Atata doar ca dureaza 2-3 minute pana asezi trepiedul si capul panoramic si te invarti sa faci pozele si mai dureaza si prelucrarea panoramei, dar in rest eu zic ca se merita (desi multora le este lene sa puna aparatul foto pe manual si sa regleze ei setarile dar mai sa care trepied si cap panoramic si sa insurubeze chestii :P )

Share this post


Link to post

oooooo..pai ce imi arati tu acolo e sf pt mine...sunt incepator...o sa aprofundez problema (m-ai facut curios)

am facut acea panorama ca sa vad daca imi iese ceva(e prima din viata mea__apreciati si voi)...pur si simplu am testat aparatu si m-am jucat.

concluzii ...

1.trebuie sa citesc manualul..am inceput deja

2.ori umblu cu trepiedul dupa mine (am un Giottos VT 806 , cam fragil pt D80_parerea mea) ...ori bag banii intr-un F2.8 ...clar prima varianta.

 

mai postez ceva...cu mentiunea ca mi-ar placea asa ceva in locul accentului..pt traficul din Bucuresti cred ca e super :P

 

 

PS...ieri m-am dotat cu asa ceva (nu am bani de un SB 600...momentan > :)  )

http://store.garyfonginc.com/puf-01.html

 

e super..daca compensezi la blitzul onboard cu +0.7 nu iti vine sa crezi ce poate iesi

post-9852-1212008107_thumb.jpg

Share this post


Link to post
.ori umblu cu trepiedul dupa mine (am un Giottos VT 806 , cam fragil pt D80_parerea mea) ...ori bag banii intr-un F2.8 ...clar prima varianta.

 

Daca te referi la panorame, fara trepied nu le poti face bine. Panoramele se fac la F8 (sau la diafragma optima a obiectivului... u ai 18-135 dar tot F8 cred ca este diafragma optima). Apoi, se face totul pe manual:

1. Focus - daca faci pe AF, la subiectele indepartate aparatul poate refocaliza si apar probleme de distanta focala.

2. WB - in stanga iti poate citi o anumita valoare de WB iar in dreapta alta.

3. Diaframa - tot timpul pe F8

4. Shutter speed - acelasi.

 

Deci trebuie compusa expunerea "la mijloc"

 

am un Giottos VT 806

Acelasi trepied il are un fotograf din tm care vine la intalniri... si care n-ea virusat si pe ceilalti cu panoramele. Omu face de ceva timp astfel de panorame si chiar are site-ul pus la Nodal Nijna in lista cu link-uri. La peisaje va trebui sa-l schimbi daca iti iei un Tokina 12-24 sau ceva mai greu si ai pretentia sa-ti tina 3 kile. El eset si programator si chiar am vazut o panorama facuta in perioada craciunului, langa catedrala si era un bradulet in care beculetele se aprindeau si se stingeau. Deci, da-ti seama ce fel de panorama poate sa iasa daca faci mai multe cadre si in timp ce dai in stanga si dreapta sa vezi pietonii cum se plimba si masinile cum trec si alte chestii... De-asta ma fascineaza si pe mine panoramele (astea sferice) chiar daca nu se pot numi poze dar poti fi automat mult mai creativ si sa pui 4-5 ideei in acelasi loc.

 

Eu astept sa-mi iau panosaurusu ca as face o panorama sferica in porumb si in diferite parti sa pun cate un personaj cu intentii criminale... sa te simti in mijloul actiunii si te uiti in spate - apare unu cu toporu, in dreapta altu cu drujba, in fata un zombie pe jos... freaky sh*t ha? :D

 

nu am bani de un SB 600...momentan

Ebay, daca ai posibilitatea. Il gasesti la 160$ + transport.

Share this post


Link to post

dupa ce dau pentax`ul poate o sa imi iau un SB600..pana atunci ne facem treaba cu blitzul on-board(care e destul de puternic pt ce am eu nevoie...iar cu jucaria aia e super)

am luat ieftin nikonu`..dar nu era in plan si pt momet (sau pt o perioada mai lunga) bugetul pt fotografie =""0""

Edited by aditzu

Share this post


Link to post

o capodopera de`a soatei...cu un A 720IS...

 

ghiciti voi personajul.

 

LE..a doua poza e de la o nunta ce avea loc in centrul vechi..mi-a placut masina cu care au venit mirii si am reusit sa trag 2 cadre cat de cat curate..erau o multime de curiosi ce se pozau cu ea..

post-9852-1212258030_thumb.jpg

post-9852-1212258181_thumb.jpg

Edited by aditzu

Share this post


Link to post

Astazi am achizitionat si eu un FujiS5000 in leasing SH de la varamiu si am indraznit sa fac cateva poze cu el :D

Ma bag si eu amator pe langa voi profesionistii :D

De maine ma apuc de studiat manualu sa vad ce stie sa faca "japonezul" :P

post-788-1212261231_thumb.jpg

post-788-1212261241_thumb.jpg

post-788-1212261259_thumb.jpg

post-788-1212261289_thumb.jpg

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

...

nu mai ""vanez"" soparle in viata mea... :-W ...m-a alergat ca la maraton

post-9852-1212439587_thumb.jpg

Share this post


Link to post

;) ...mai multe pe blog

post-5441-1212814900_thumb.jpg

post-5441-1212814909_thumb.jpg

post-5441-1212815175_thumb.jpg

Edited by atyqsound

Share this post


Link to post
....

nu mai ""vanez"" soparle in viata mea... :-W ...m-a alergat ca la maraton

Păi trebuia să faci şi tu panning :) .

Share this post


Link to post

Azi dupa ploaie :)

post-788-1212863409_thumb.jpg

post-788-1212863488_thumb.jpg

post-788-1212863500_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Readuc in atentie imaginile panoramice si odata cu ele 2 incercari realizate recent. Intr-una dintre ele exista o mika problema generata de un vapor in miscare. :-?

post-2099-1212914330_thumb.jpg

post-2099-1212914363_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pun si eu cateva fotografii facute de mine.

 

1+2 poze cu luna - una facuta ziua, alta noaptea, zoom optic 12x.

3+4 - incercari de HDR, facut in toamna 2007 pe Solesti - intre VS si IS

5 - Piata sfatului Brasov - de pe Vf. Tampa - vara 2007

post-16573-1212915848_thumb.jpg

post-16573-1212915868_thumb.jpg

post-16573-1212915909_thumb.jpg

post-16573-1212915925_thumb.jpg

post-16573-1212915943_thumb.jpg

Edited by disturbed

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...