Jump to content
Sign in to follow this  
marianno88

Cielo Coreean

Recommended Posts

Salut...sunt nou pe aici si vreau sa imi cumpar un Cielo Coreean si as vrea sa stiu in ce ani au fost fabricate...Din 1995 pana in 1997 cumva ? sau 1998? Si niste criterii care le deosebesc de cele fabricate la craiova...Sper ca nu am postat gresit...Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Cielourile coreene au fost 2005-2007 ( cam prima jumatate a anului 2007 - dupa aia au inceput sa se ansambleze la noi ) .

Cele coreene aveau semnalizatoarele de pe aripile din fata rotunde fata de cele romanesti care erau ovale si aveau la spoilerul din spate ( in jurul gaurii aia in care se monta numarul de inmatriculare ) ca un chenar vopsit tot in culoarea masinii .

Share this post


Link to post

2005-2007 Coreene? :) ) Don't think so.

Din cate stiu eu cele la care face referire @marianno88 au fost produse incepand cu anul 1995 pana in `98 :) .

Share this post


Link to post

Body are dreptate...Numai ca a gresit anii...vroia sa zica 1995-1997 si a scris 2005-2007...Criteriile alea le`am observat si eu...ma gandeam ca exista altele mai importante (un semnal si chestia aia de la numar se pot schimba sau monta si pe cielo romanesti...d-aia zic...Scrie pe undeva CO sau RO in compartimentul motor sau undeva ?

Share this post


Link to post

Da, dupa VIN (numar de identificare a vehiculului).

 

Daca e coreean, incepe cu K.

 

Daca e romanesc, incepe cu U.

 

Mai multe detalii, aici.

Share this post


Link to post
... d-aia zic...Scrie pe undeva CO sau RO in compartimentul motor sau undeva ?

N-am inteles de ce zici, ai vazut tu CO sau RO pe undeva ? Pune o poza, sa vedem si noi.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Ca fapt divers, la al meu Cielo, an de fabricatie 2006, asamblat la Craiova, VIN incepe cu KLATF. Deci dupa serie e made in Koreea si asamblat in Romania :D

Share this post


Link to post
Ca fapt divers, la al meu Cielo, an de fabricatie 2006, asamblat la Craiova, VIN incepe cu KLATF. Deci dupa serie e made in Koreea si asamblat in Romania :D

 

Confirm si la mine e le fel. Am Cielo fabricat in RO in 96 si nr de identificare scris in talon incepe cu KLATF19Y1T..etc deci teori cu litera K e subreda ..

 

Modele koreene s-au comercializat la noi numai in 95&96 (din cate retin eu). Apoi tot din cate retin eu diferenta dintre cele doua modele se poate face folosind talonul masinii la rubrica putere max (kw) la cielo SOHC made in RO scrie 55Kw iar la cele coreene 57kw. Si e adevarata si observatia ca forma lucasului e diferita la alea coreene (desi acest accesoriu se poate si schimba ulterior deci nu e de incredere indiciu)

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

tolin, omul a intrebat.

Share this post


Link to post

Deci pana la urma? Care ar fi indiciul ideal?

Cand s-au fabricat in COreea s-au fabricat in acelasi timp si in Romania cumva? Sau in Romania s-au fabricat din 1997-1998?

Share this post


Link to post
Confirm si la mine e le fel. Am Cielo fabricat in RO in 96 si nr de identificare scris in talon incepe cu KLATF19Y1T..etc deci teori cu litera K e subreda ..

 

Asta pentru ca-s facute din CKD-uri, colectii de piese ... deci intr-adevar, pica teoria cu VIN-ul.

Share this post


Link to post

Cielo s-a fabricat in korea intre 1994-1996.In romania au fost aduse in 1995 aproximativ 2000 de bucati la infintarea lui RODAE si au fost numai modele GL si hatchback

Share this post


Link to post

1994 ? NU prea cred...eu zic ca e din 1995 si a fost pana la inceputul lui 1997 (am un prieten care are un Cielo Coreean din 1997...Si nu exista nici un anunt cu Cielo din 1994...Mai astept pareri...Nu ma grabesc cu procurarea masinii :) Astept sa gasesc ceva bun...

Share this post


Link to post
Cielo s-a fabricat in korea intre 1994-1996.
Adica nu in romania! Peste 1 an au aparut si la noi din cate stiu...

Share this post


Link to post
1994 ? NU prea cred...eu zic ca e din 1995 si a fost pana la inceputul lui 1997 (am un prieten care are un Cielo Coreean din 1997...Si nu exista nici un anunt cu Cielo din 1994...Mai astept pareri...Nu ma grabesc cu procurarea masinii :) Astept sa gasesc ceva bun...

 

 

 

Din 1996 se fabrica cielo la craiova.Povestile cu cielo korean din 1997 sunt pentru masinile la vanzare din targuri.

 

Daewoo Nexia-Cielo : http://en.wikipedia.org/wiki/Daewoo_Nexia

Istorie Daewoo romania :http://en.wikipedia.org/wiki/Automobile_Craiova

 

Model cielo korean :

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...hl=Cielo+korean

Share this post


Link to post

@ovi jer Nu ai dreptate . Cielourile koreene s-au vandut la noi intre 1995 si 1997 ( cam prima jumatate ) - mai sus am scris gresit anii .

Fostul meu cielo era GLE si era inscris ( prim lot ) in iunie 1995 .

Faza cu anii o stiu de la cineva de la Daewoo si e sigura , am vecin cu Cielo Koreean cumparat prin aprilie 1997.

Fabricarea la Craiova a inceput in 1997 .

Edited by body

Share this post


Link to post
@ovi jer Nu ai dreptate . Cielourile koreene s-au vandut la noi intre 1995 si 1997 (

 

 

Probeaza-ti afirmatiile !

De vandut cielo koreene se vand si acum dar la mana a doua :)

Posibil sa se fi adus si GLE insa dupa cum am spus au fost decit 2000 de masini aduse la aportul social.Din 1996 s-au vandut numai ansamblate si mai apoi produse de craiova.

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

am observat la unele ca au stema diferita "Daewoo"...Cu acelea care e treaba ?

post-15209-1205444883_thumb.jpg

Edited by marianno88

Share this post


Link to post

Si inca ceva...Unele Cielo au niste oglinzi negre si mai patrate nu rotunde...cu oglinzile alea care e treaba ?

Share this post


Link to post

Respectivul tip de oglinzi retrovizoare a echipat modelele Cielo GL pana la sfarsitul anilor '90, iar ulterior au fost utilizate de asemenea pentru modelele Cielo Standard. Sunt identice cu cele utilizate de catre modelul Opel Kadett.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...