Jump to content
Sign in to follow this  
diaconuliviu

Caracteristici Bobina Tico

Recommended Posts

Stie cineva ce inductanta are o bobina de aprindere pentru Tico/Matiz?

Multumesc.

Share this post


Link to post

Liviu, imi pare rau ca nu ai primit nici un raspuns pana acum.

Nici eu nu am L-metru pentru a masura. Multimetrul meu digital s-a ars, iar acum folosesc unul analogic...

Poate ca o idee ar fi sa folosim un generator audio setat la 1kHz si sa masuram cu un multimetru digital tensiunea pe bobina. Din cate stiu eu, impedanta se masoara in curent alternativ (Z=ωL). Exista site-uri care dau formule de calcul, sau poate stii tu cum se face.

Edited by Kinetix

Share this post


Link to post

Pentru ce-i necesara valoarea inductantei din circuitul primar (banuiesc, in lipsa unei precizari) ?

Share this post


Link to post

Cred ca e vorba de proiectarea unei aprinderi electronice cu Dwell-control la bobina de Tico, sau adaptarea bobinei la o alta aprindere, pe alta masina.

Share this post


Link to post

Pai, in ambele cazuri, "bobina" mi se pare nepotrivita, neindicata, cum vrei sa-i spui.

Share this post


Link to post

Pai, in ambele cazuri este nevoie de mai multa energie, deci, de o "bobina" mai mare.

Share this post


Link to post

Cred ca Liviu intentioneaza sa puna bobina de Tico pe o Dacie. Comparativ cu bobina de Dacie, cea de Tico este mai buna, de fapt este suficient de buna pentru Dacie. Totul e sa o comanzi cu o aprindere electronica cu Dwell-control, pentru ca sa nu se incinga la turatii joase, datorita rezistentei scazute a bobinei primare. Faptul ca are circuit magnetic inchis ar putea sa influenteze durata scanteii, crescand-o.

Un alt parametru este tensiunea maxima din secundar, care se reflecta in lungimea maxima a unei scantei obtinute. De ex, bobina de la vechea Dacie nu putea da scantei la o distanta mai mare de 15mm intre doi eclatori, iar cea de Tico a generat scantei la 20mm fara probleme. Aceasta diferenta corespunde la cateva mii de volti in plus.

Share this post


Link to post

Descurajat de lipsa raspunsurilor, n-am mai citit de mult pe aici.

Da, bobina era pentru o aprindere pentru dacia, dwell-control; timpul de "incarcare" depinde de L. Functie de asta se alege dwelltime, ca urmare si restul programului depinde de el.

Intre timp am masurat, are 4,65 mH, am folosit-o pe un CDI, acum ma bate gindul de dwellcontrol pe o bobina de Cielo, jumostatica. Asta are 0,5 ohm/1,5 mH pe ramura.

Edited by diaconuliviu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...