Jump to content
Sign in to follow this  
dobybest

Cablu Deschidere Capota

Recommended Posts

Salut,

 

Stie cineva cum se scoate manerul de la cablul care deschide capota?

Tocmai mi s-a rupt cablul si trebuie inlocuit... E foarte neplacut sa tragi cu patentul cand vrei sa deschizi capota.

Am gasit manualul dar acolo nu scrie cum se scoate obositul ala de maner ca la restul ma descurc.

 

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Si eu am o problema cu manerul ala : cand trag de el se trage si cablul odata dar nu se deschide capota! S-a si desprins un pic din surubul ala unde era prins (cred) si acum tre' sa trag tare de tot ca sa se deschida.Cred ca manerul se scoate desfacand un surub ceva cu care e prins pe partea stanga a masinii.Uita-te atent si ai sa vezi cum e prins! Bft

Edited by ing3r

Share this post


Link to post

Deschizi capota, desfaci "iala" (cele doua suruburi de 8), eliberezi capatul cablului, desfaci clema care tine camasa cablului (de pe traversa de metal) si alte cleme cu care este pozat cablul pe caroserie, apoi tragi de ansamblul maner + suport (cel din masina) catre inapoi (referinta masina). Acest suport al manerului intra ca intr-un fel de sina nu are nici un surub. Montarea se face exact in ordine inversa.

Ps.: Daca ai achizitionat deja cablul, uitate la cel nou si iti faci imediat o idee despre sistemul de prindere.

@ing3r. La tine mai mult ca sigur s-a slabit clema care tine camasa cablului fixa pe caroserie.

Edited by papie

Share this post


Link to post

Ms mult. O sa incerc azi... Am tras eu oleak de el da nu parea sa se miste deloc.

Edited by Mircea
Nu mai cita mesajul anterior. Si nu mai folosi IRC

Share this post


Link to post

Salut! Am si eu o problema cu cablul de la capota: cateodata se deschide capota, iar cateodata nu, ciudat fiind faptul ca daca trag a 2-a oara de maner nu mai opune rezistenta ca la inceput, e moale si nu mai are niciun efect asupra deschiderii. Si e incomod rau ca daca sunt singur si nu se deschide capota trebuie sa ma plimb ca sa sara singura. Daca sunt cu cineva merge sa o deschid usor ca daca ridici de ea in timp ce trag de cablu merge imediat. Merge sa o repar eu in parcare sau trebuie sa apelez la cineva? Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

Acelasi lucru mi se intampla si mie berdi:e slabit cablul ! Tre' sa ma uit mai atent la sina aia de care zice papie...

Share this post


Link to post

@ing3r La tine nu era vorba de sina (aia era pt. demontare cablu capota cielo), ci de clema care fixeaza camasa cablului de caroserie (de obicei se afla in apropierea incuietorii - in compartimentul motor).

Share this post


Link to post

La mine se deschide fara nici un fel de probleme, in schimb maneta nu mai revine la loc si trebuie sa o imping eu cu mina ca altfel nu se mai incuie capota.

Share this post


Link to post

@Berdi si Adycez. Ungeti cu ceva mecanismul de prindere capota. La Adycez e sigur asta la berdi poate fi asta. Pur si simplu turnati putin ulei unde intra "maciulia" aia de la calpota.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...