Jump to content
Sign in to follow this  
Senna

Vreau sa montez pe Tico difuzoare in policioara

Recommended Posts

Scuze daca s-a mai discutat pe forum, vreau sa stiu daca radiocass-ul de serie are patru iesiri si ce putere RMS debiteaza pe canal, sa stiu de ce difuzoare sa ma apropii. Multumesc.

Share this post


Link to post

Radio-cassul de serie - TANK-ul ala are doar 2 iesiri. Am inteles ca ar avea cam 20W (greu de crezut)...

Share this post


Link to post

In cazul asta ma gandesc sa folosesc circuitul de amplificare al unor boxe de calculator care lucreaza la 12-14V. Banuiesc ca nu sunt trase fire pana in spate, pot culege oare semnal audio din cele doua boxe de serie si sa+l folosesc apoi ca semnal de intrare pt circuitul amplificator mai sus mentionat? Ce impedanta au boxele de serie?

Share this post


Link to post

off topic dar nu vroiam sa deschis topic nou!

cum se regleaza ceasul la casetofonul daewoo din tico?

merci

Share this post


Link to post

Din cate mai tin eu mine (ca l-am schimbat), cand este inchis apesi pe butonul ME si apoi unul din butoanele SAGEATA SUS pt ora si SAGEATA JOS pt minute, sau invers. Sper ca ti-am fost de folos.

 

Senna.

 

Impedanta este de 4 Ohmi. Daca inteleg bine ceea ce vrei tu este sa legi amplificatorul de la boxele de calculator in serie cu difuzoarele. Daca am inteles bien iti pot spune sigur ca merge, dar iti va scadea semnalul audio (sunetul) din boxe si bineinteles si de pe amplificator, este o lege fizica care spune lucrul asta. Ce pot sa iti spun eu din practica (am facut si eu chestia asta) este ca in momentul in care vei da mai tare la cass, ti se va intrerupe semnalul, nu stiu de ce - banuiesc ca intra finalul intr-o protectie, ceva. Initial eu am renuntat de tot la boxele de pe fata de la tico (le-am inlocuit cu 2 tweetere) si apoi am strans niste bani si mi-am luat un Cd-player cu 4 canale.

Share this post


Link to post

Ideea este ca n-as vrea sa inlocuiesc cass-ul original din motive de comoditate, mi-ar fi apoi lene sa tot scot si pune fatza unui cd player cu 4 canale. Daca tot am un amplificator de boxe sau pot cumpara cu 4-500k o placa de amplificare de 2*25 ma gandeam sa atac amplificatorul cu semnalul de la difuzoarele originale, sa tin volumul amp-ului undeva pe la mediu si sa reglez apoi volumul din cass-ul de serie. Nu inteleg de ce ar putea aparea probleme, etajul de amplificare este proiectav sa lucreze cu semnal de linie care poate ajunge la 1 V si in acest caz difuzoarele frontale vor fi animate la 0.25 W RMS fiecare, dupa formula P =(U^2)/R

 

Problema nr.2 ar fi daca nu e tentanta pt hotzi o policioara de Tico cu doua difuzoare bune gata montate. La cat de usor se deschid usile din fatza nu cred ca nu s-ar formaliza in consecinta.

 

Am suportii din plastic (clemele) pt axul policioarei rupti, cum sa intreb la magazin?

Share this post


Link to post

In mod normal nu ar fi nici o problema sa mai pui in paralel pe boxe un etaj de amplificare, care ar trebui sa aiba impedanta de intrare foarte mare (macar zeci de kohmi).

 

In schimb eu nu sint asa convins ca se merita, am facut si eu ceva similar, dar am renuntat pt ca difuzoarele alea imi mincau din spatiul si asa mic din portbagaj. Asa ca acest lucru, combinat cu spargerea repetata a acelor cleme m-a facut sa renunt de tot la policioara... :rolleyes:

Share this post


Link to post

pentru siguranta ta, si pentru sunet de calitate, fa-ti policioara din PAL... cit despre cleme nush ce sa zic ca nu le cunosc, dar daca faci polita din pal, sigur vei rezolva problema. difuzoarele le montezi pe pal cu un distantier, mai jos, si peste tragi o mocheta... astfel la vedere va fi o suprafata plana acoperita cu mocheta, nu va sti nimeni ca tu ai boxe acolo...

 

mi se pare o aberatie faza cu lenea sa scoti fata unui CD player... nu cumva ti-e lene sa si maninci? vrei sa iti faci un etaj de amplificare si ti-e lene sa scoti o fata de casetofon pe care poti s-o bagi in scaun sau sub mocheta, sau dupa aeroterma sau in alte locuri ferite...

Edited by dsign

Share this post


Link to post
mi se pare o aberatie faza cu lenea sa scoti fata unui CD player... nu cumva ti-e lene sa si maninci? vrei sa iti faci un etaj de amplificare si ti-e lene sa scoti o fata de casetofon pe care poti s-o bagi in scaun sau sub mocheta, sau dupa aeroterma sau in alte locuri ferite...

 

Avand in vedere ca am pierdut deja un telefon mobil din buzunar, evit sa am la mine multe chestii mici pe care le-as putea pierde oricand si oricum. Si apoi etajul il pun pt ca sunt pasionat de electronica si il montez o singura data.

Share this post


Link to post

Nu cred ca e OK sa lasati fetzele de la casetofon ascunse prin masina. Baietzashii care sparg au inceput sa caute intai fetzele si daca le gasesc scot si casetofonul. Stiu o parcare in care s-au spart toate masinile intr-o noapte, si n-au furat nici un casetofon pentru ca nu si-a lasat nimeni fatza sub scaun...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...