Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Protectii scaune din placute de bambus

Recommended Posts

Dupa cum au vazut participantii la intilnirea de joi, pe scaunele din fata ale Matiz-ului meu am niste protectii din placute de bambus, prinse intre ele cu o guta foarte groasa si bordate cu material textil; pe spate exista o plasa de plastic, ca sa rigidizeze un pic instalatia; respectivele obiecte le-am luat din Carrefour, de la standul auto; se gasesc in Militari si Colentina, probabil si in Orhideea.

 

Problema lor este ca pe scaunele inguste de Matiz au tendinta sa se miste cum vor ele stinga-dreapta, asa ca le-am supus unui proces de "tuning" care a constat in coaserea pe dosul sezutului a doua snururi cu care sa le prind de scaun; normal era sa le prind transversal, dar deoarece scaunul are in lateral tot felul de protectii din plastic le-am prins longitudinal; snurul respectiv, destul de gros, l-am cumparat de la o mercerie "pe stil vechi" situata intre magazinul Cocor si piata Sf.Gheorghe; ca sa nu se desire snurul, am lipit in capatul lor segmente de plastic taiate dintr-un pix.

 

Cam asta e!

 

PS: dezavantaj major iarna, pentru persoanle cu posteriorul sensibil: sint foarte reci cind faci "priza de aterizare"! hihihihihi!

Share this post


Link to post

Hai sa-ti zic eu tuning de tuning: prosoape!

Unele mai pufoase, te simti bine cind te asezi si au avantaje in orice moment:

- iarna tin de cald

- vara nu te dai jos cu spatele ud!

Plus ca se spala in doi timpi si trei (cilindri) miscari :) . Si mai poti incerca si diverse combinatii de culori!

Share this post


Link to post
Hai sa-ti zic eu tuning de tuning: prosoape!

Unele mai pufoase, te simti bine cind te asezi si au avantaje in orice moment:

 - iarna tin de cald

 - vara nu te dai jos cu spatele ud!

Plus ca se spala in doi timpi si trei (cilindri) miscari   :) . Si mai poti incerca si diverse combinatii de culori!

 

Asta cu prosoapele am testat-o si io, si chiar vara ... Bambusul ala nush ce confort itzi produce, insa intrebarea mea este daca nu deterioreaza tapitzeria originala a scaunelor.

Share this post


Link to post

Nu, pe spate are o plasa din plastic suficient de rezistenta.

Share this post


Link to post

De la frecat, tapiseria (plus, panza,sau ce-o fi) de pe scaune nu capata un aspect de "uzat" ?

Ma gandeam sa-mi pun bilutze de-alea (se gasesc la Bran, sau la targurile de mestesugari, de-alea facute fain, cu 2-300 de mii setul) pentru masat spatele, insa am impresia ca lasa urme in scaun.

Share this post


Link to post

Atentie la bilutze! trebuie ca guta cu care sint tesute sa fie groasa, minim 1.5mm, ca sa reziste bine, altfel in 2-3 luni incepi sa faci lucru manual ... partea proasta la bilutze este ca in timp lacul de pe ele incepe sa crape si sa se exfolieze si lasa un fel de praf pe tapiterie.Eu la Bran n-am vazut nimic facut ca lumea, erau tesute cu guta de 0.3-0.5mm.

 

Plasa de pe spatele bambusului e suficient de deasa si de groasa ca sa nu lase urme ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...