Jump to content
Sign in to follow this  
anuika84

Bubuitura Frana Brusca

Recommended Posts

Sper sa ma ajute si pe mine cineva...Am schimbat azi capul la planetara la roata de pe fata stanga...trebuia schimbat de asta vara buruduful dar fiind incepatoare nu am dat prea mare importanta...Problema mea este alta dupa toata operatiunea de schimbare,mecanicul a testat masina franand brusc si in fata si marsarier si se aude o bubuitura k si cand ar trosni ceva...nu stie de la ce e sau se grabea,mi-a zis sa revin. Nu stiu acu de la ce e, dar din cate am vazut eu roata se loveste de pasaj si frana in fata si in marsarier...sa fie asta cauza? Mi s-a schimbat si bascula la roata asta...

Share this post


Link to post

Jocuri mari in bucsa de bascula sau pivot (dar zici ca ti-a schimbat bascula ) mai verifica bucsele de la bara antiruliu (in numar de doua ) care vine prinsa in bascula ! Ma gandesc totusi sa nu ai ceva rupt pe acolo,oricum trebuie ridicata masina si tras bine de roata pentru a indentifica cauza !

Share this post


Link to post

Daca roata loveste in pasaj ai o problema foarte grava. Fie a uitat sa stranga bara stabilizatoare fie ai o problema la traversa inferioara din fata. In orice caz sfatul meu pana rezolvi este sa nu mai mergi cu masina.

Share this post


Link to post

E aproape incredibil ce spui tu.. daca insa e asa si ala te-a lasat sa pleci asa e un criminal. Cauta un alt mecanic si cum a zis Pedala, eu nu as circula asa.

Share this post


Link to post

Problema a fost descoperita acum ,probabil ca o are mai demult !

Share this post


Link to post

Nu stiu de cat timp o am, eu in decembrie am avut si un mic accident , adica a derapat cineva in mine si m-a busit in partea stanga si mi s-au schimbat intradevar traversele de la radiator, radiator, semiaripa stanga, capota , far stanga, ochelar pase pare si bascula...inainte de accident nu facea asa pentru k am mai franat brusc si nu se auzea nimic ...este posibil sa fie din cauza reparatiei k mecanicu' de la service unde mi-au reparat masina pe asigurare ( nu va mai zic ce am mai patit si cu aia de la asigurari ) mi-a zis k mi-a schimbat bascula si k a mai tras de roata pentru k in urma accidentului mi-o deplasase un pic...nu stiu cat de priceput era oricum mecanicul k l-am rugat sa imi monteze si mie furtunul prin care trece apa pt parbriz si mi l-a montat de imi curgea apa in masina pe sub bord la pedale , noroc k nu sunt chiar asa blonda :D si am vazut la timp

Edited by Mircea
Renunta la IRC!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...