Jump to content
Sign in to follow this  
Dolfin

Cate Becuri Lumineaza Instrumentele In Bord La Tico

Recommended Posts

Seara frecvent am impresia ca lumina din bord la Tico este "chioara" rau, ma gandesc ca poate s-au ars niste becuri din acelea care lumineaza instrumentele, dar inainte sa desfac as avea nevoie sa stiu cate ar trebui sa fie.

 

Manualul zice de bec de 3,4W pentru vitezometru, si probabil de 1,4W pentru martorii optici.

Se potrivesc si bec-uri mai mari?

Nu se topeste nimic in bord?

 

Dolfin

Share this post


Link to post

Sunt 2 becuri care lumineaza vitezometrul si celelalte instrumente. Eu aveam unul ars si le-am inlocuit pe amandoua cu unele mai puternice, nu mai tin minte ce putere au. Pana acum nu s-a topit nimic.

Share this post


Link to post

Nu-i nevoie de becuri mai mari ,risti sa topesti cate ceva pe acolo! Pune doua becuri noi ,cele vechi sa-u inegrit de batranete ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Bun, doua becuri noi, dar cu astea se lumineaza toate instrumentele?

Nu e de mirare ca sunt "discrete".

Edited by Dolfin

Share this post


Link to post

Daca scoti "filtrul verde" de pe cel doua becuri de iluminare bord, vei avea ceva mai multa lumina, dar nu va mai fi verde ci alb-galbena.

Share this post


Link to post

Da asta e cea mai la indemana solutie - sa scoti acel manson si astfel sa ai mai multa lumina. Am vazut pe la diverse magazine si becuri colorate in masa (sticla lor) care dau ceva mai multa lumina decat cele cu prezervativ care nu are transparenta 100%.. :)

Share this post


Link to post

Becuri de 5w cu mansoanele vechi lumineaza super, chiar si ziua daca e putin mai intunecat.Daca nu poti sa muti mansoanele vechi poti sa iei becuri colorate in masa, si cele portocalii se preteaza bine( am schimbat si pe cele din bord de la consola de actionari ventilatie tot portocaliu si cu luminile de la mp3 care erau tot portocalii era belea, toate luminile portocali). Operatiunea se face cu putina indemanare pe sub bordn bagi mana si cauti suportul la becuri, defiletezi becurule cu tot cu suport. De doi ani am facut treaba asta si nu sunt probleme cu topitul bordului, poate daca bagi becuri mai mari, eu zic ca cu 5w ai mai multa lumina si diferenta e clar vizibila.

Share this post


Link to post

Am pus pe pozitii fata becuri de 7W, fata de alea vechi de 5W, inbunatatirea este evidenta.

 

O sa cumpar becuri de 3,4W si de 5W si poate si colorate.

Se umbla greu la bord la becurile astea doua?

Edited by Dolfin

Share this post


Link to post

Trebuie sa demontezi bordul ! parca s-a scris pe aici nu mai stiu ! Oricum incepi cu cele 4 holtzsuruburi vizible care tin rama bordului ,tragi usurel de bord ,va fi o mica problema cu cablul de kilometraj(iese prin tragere ,are o siguranta elastica ) dupa aceea scoti cele doua cuple cu contacti si bordul este al tau ! Iti recomand becuri de 5 W ! :) >-

Share this post


Link to post

Incearca sa bagi mana prin spatele bordului, cu indemanare, gasesti becurile si le scoti prin defiletare. Initial am dat si eu bordul dar am descoperit ca e mai simplu si rapid sa adopti prima solutie.

Share this post


Link to post

La becurile de la comenzile ventilatie cum se ajunge ca nu mi se mai aprind decat butoanele de la AC. Am bagat eu mana pe dedesubt dar n-am reusit.

Share this post


Link to post

Iese masca aia de deasupra ! :thumbl:

Share this post


Link to post

N-am reusit. Poti sa-mi dai mai multe indicatii te rog. Raman dator. :drinkers:

Share this post


Link to post

Am reusit . Mi-a luat ceva timp sa imi dau seama ca maciuliile de la comenzi ies.

Share this post


Link to post

asa trebuie sa arate un bord luminat corect..

cu becuri noi.

post-285-1201293748_thumb.jpg

post-285-1201293779_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Am reusit . Mi-a luat ceva timp sa imi dau seama ca maciuliile de la comenzi ies.

 

 

Spune-mi te rog cum se scot ca eu am tras de ele, mai cu blandete desigur, dar nu am reusit. Am vazut ca este o gaura sub ele, oare trebuie bagat ceva acolo.

 

Multumesc,

Share this post


Link to post

Trage de ele , ca vor iesii , fara frica , nu are ce sa se rupa :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Se procedeaza la fel si la Espero?

Share this post


Link to post

Salut tuturor!

Proaspat posesor de Tico am mici nelamuriri cu privire la iluminatul bordului:

Butoanele din stanga volanului (dezaburire, stergator luneta, stop ceata) nu ar trebui sa fie iluminate (butoanele, nu martorii din ele)? La mine e iluminata doar dezaburirea.

Pe de alta parte, la Service Automobile 2 Cluj (cel oficial Daewoo pe la noi) mi s-a servit informatia ca radioul (Tank) nu are iluminare din fabricatie! Mi-a venit greu sa cred asta, si am mai sapat pe net - am inteles ca ar avea de fapt 5 becuri?

Ca sa nu mai spun ca acelasi electrician mi-a spus ca, la Tico, singurul reglaj posibil al farurilor este doar cel din interior...

Apreciez orice ajutor!

Multumesc!

 

PS: Cu ajutorul forumului sper sa-i dau de capat si aerului conditionat...

Share this post


Link to post

Cauta aici: www.anagabriela.ro

Verifica si tu daca aceste comutatoare nu au beculetele din interior arse. La vechimea masinii...

Share this post


Link to post

Butoanele acelea sigur au becuri.Si la mine erau arse.Daca ai ceva mai multa rabdare,le poti inlocui cu leduri albe.Eu asa am facut si sunt foarte multumit de rezultat.

Share this post


Link to post
Butoanele acelea sigur au becuri.Si la mine erau arse.Daca ai ceva mai multa rabdare,le poti inlocui cu leduri albe.Eu asa am facut si sunt foarte multumit de rezultat.

 

Sal. Cum ai reusit sa le schimbi? Poti sa faci o poza cu noile luminite de la dezaburire si ceata? :osanale:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...