Jump to content
Sign in to follow this  
muscarul

Claxon Matiz

Recommended Posts

Salut

Zilele astea mi-am dat seama cat de penibil imi suna claxonul... si vreau sa il schimb. Se poate pune un claxon calumea pe matiz? Am vazut in Real unul cu vreo 90 de lei, cu doua goarne, cred ca suna bestial...

A schimbat cineva claxonul? Trebuie sa fie de o anumita putere (dpdv electric ma refer)?

Help please :)

Multumesc

Share this post


Link to post

l-am schimbat eu cu un set de goarne pe aer. Singura modificare facuta a fost inlocuirea sigurantei de 10A cu una de 15A. A mers bine, fara nici un fel de probleme timp de 4 ani.

Share this post


Link to post

Pai ce te retine sa-l schimbi? Poti pune ce ai vazut la real, sa fie cu un fir pentru ca la matiz partea metalica de sustinere face legatura la masa.

Share this post


Link to post

suuper, multumesc de rspunsuri :)

Share this post


Link to post
sa fie cu un fir pentru ca la matiz partea metalica de sustinere face legatura la masa.

Gresit. Sa fie cu 2 fire pentru ca la Matiz masa vine de pe volan si plusul este permanent. Daca nu sti nu mai da sfaturi gresite ca da omul banii degeaba pe goarne. Eu am cumparat 2 claxoane care se potrivesc si la dacie tip goarna cu 150 000 si merg perfect.

post-4160-1199719388_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Posibil sa ai dreptate, nu te contrazic...dar asa scrie in manual.

post-1682-1199723079_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Vezi ca claxonul (comparatie sustinuta) de Matiz are un surub de reglaj care se desface cand ai mai mare nevoie de el.

Share this post


Link to post

Tolin - mie nu imi place cum suna in general, poate sa fie si mama claxoanelor de matiz. Vreau din ala cu trompeta :)

Share this post


Link to post

eu mi-am pus claxon de dacia logan solenza nu stiu ce ii suna mult mai bine si imi ajunge cat suna de tare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...