Jump to content
Sign in to follow this  
Ana

matiz la cârca

Recommended Posts

hm, as avea doua intrebari - se apropie sarbatorile, deci zile libere :)

- cat pot sa car cu matizul fara sa il stric si cum se recomanda sa car (pe bancheta din spate / portbagaj pe masina)?

- intrucat matizul depaseste greutatea minima legala pentru a ii putea atasa remorca, pe unde as putea gasi o maciuca de remorca instalabila pe matiz si cum se poate face o asemenea instalatie?

Share this post


Link to post

Singura solutie e portbagaj aerian.

Share this post


Link to post

acuma m-am uitat si eu in talon ca nu e completat la masa remorcabila, dar in lege parca scrie ca trebuie sa ai 750kg ca sa ai dreptul la remorca si eu am 805kg...

Share this post


Link to post

750kg era masa maxima la remorca daca mai tin bine minte. La mine la masa remorcabila cu/fara dispozitiv de franare este completat cu 0 la ambele valori. Oricum din cate stiu masele sunt date de producator care stie ce poate pune la remorca si nu trebuie sa indeplineasca nici o regula nici inferioara, nici superioara. Daca masa trece de o anumita valoare ( 3,5 tone? ) se schimba la sofer datele problemei in sensul categoriei pt. care trebuie sa aiba permis dar atat.

Share this post


Link to post
Singura solutie e portbagaj aerian.

unde gasesc, cam cat costa si cum se fixeaza portbagajul aerian pe matiz?

Share this post


Link to post

Am vazut in Cora cu aprox 5mil. Dar am impresia ca a mai intrebat cineva pe aici si baietii gasisera niste questii din astea mai ieftin, undeva pe la 100EUR. Succes :thumbl:

Share this post


Link to post

Io am luat vara trecuta din Metro cutia = ~ 4.500.000ROL si barele din Carrefour, pe aluminiu = ~ 4.000.000ROL sau otel plastifiat = 2.500.000ROL; am testat si otel si aluminiu si din punctul meu de vedere cel mai bune sint de otel (zgomot mult mai redus, sectiune mai mica, nu se incovoaie ca cele de aluminiu; unde cistiga clar astea de AL e faptul ca au zavor cu cheita, dar nu e ceva care sa opreasca un hot hotarit); am cumparat de AL deoarece nu am mai gasit de otel, mare atentie! trebuie sa scrie clar pe ele ca se potrivesc la Matiz.

Asta e cea mai ieftina varianta (Metro + 4four), alea mai de firma costa minim de 1.50 ori mai mult.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...