Jump to content
Sign in to follow this  
fun4cristi

Mixtura De Simptome...

Recommended Posts

Sunt asaltat de mai multe "Simptome" ale matizaurului (2003, 57.500 km, SE Power). Cam de o luna incoace se aude din fata un sunet care se asemana cu lovirea a unei fasii subtiri de metal cu ceva tare (o lovesti si ea face putin ecou...asa un "paaaannnng!"...stiu ca e ridicola asocierea). Am avut, dupa cum am mai si scris aici pe forum, bratul stanga fata schimbat prost de catre serviceul Daewoo Cluj (Dorobantilor) acum un an, operatiune in urma careia roata s-a rupt, iar reparatia a fost facuta "economic" la un alt atelier, adica fara brat nou, ci doar cu o sudura nu stiu exact cum, pe care un prieten de nadejde mi-a garantat c-o sa tina mult si bine.

 

Ideea e ca a tinut mult: serpentine (Poiana Brasov), drum lung cu viteze mari (autostrada), etc. Insa, vreau sa spun ca inainte ca roata sa se fi rupt, auzeam la curbe si la trecerea peste hopuri mai pronuntate iarasi o boncanitura, e drept, mai profunda decat ceea ce aud acum. Simptomul actual se manifesta foarte neregulat, la gropi sau denivelari tace, in schimb suna de exemplu cand sunt cu 5 km/h si ma opresc la stop (ma aflu inca in mers).

 

Asta ar fi un lucru... pe deasupra, am observat de 5 zile incoace ca matizaurul, cand e cu motorul sub temperatura de regim, la ralanti scade cateodata foarte mult turatia. Nu e constant fenomenul, dar are momente de scapare, cand chiar tremura masina (!dar nu moare!). Si in plus, tot la ralanti pe motorul rece, apasand pedala de frana, incepe sa bata parca ceva dinspre compartimentul motor...cand eliberez frana, e ok. Recunosc, doar de cateva ori am auzit faza cu frana, asa ca nu pot descrie cu precizie prea mare.

 

 

Au legatura toate astea intre ele? Nu stiu de unde sa incep sa caut rezolvari...

Imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta, dar n-am avut idee ce sa scriu la "search" cu asa o varza de probleme...

Share this post


Link to post

Cu asa impovizatii facute la masina nu cred ca iti va putea spune cineva ce poate sa aiba.

 

TIe nu iti este frica sa circuli cu masina aia stiind ca ar putea sa iti sara roata?

Share this post


Link to post

Normal ca imi este si de aceea o fac doar cand e absolut necesar. Bineinteles ca voi merge la service (NU la daewoo....) pentru a verifica situatia. Dar intai vroiam sa aud si parerea voastra... stiu ca e o situatie incurcata... dar ma gandeam ca incercarea moarte n-are. ;)

 

Offtopic: Imi pare sincer foarte rau ca in tara asta in majoritatea cazurilor nu se fac lucrurile cum trebuie si se ajunge unde se ajunge: neglijenta si din partea utilizatorului (daca si-ar trata soferii ca la carte masinile lor cred ca jumate din topicurile de pe acest forum ar disparea...) dar si din partea celor din service care opereaza dupa standardele romanesti:

1) "lasa, ca-i bine si asa..."

2) lucram de mantuiala, numa sa se vada ca am facut ceva (ca doar bani si asa luam cu galeata...hai sa escrocam clientu, ca mai vine si a doua oara, si daca nu-l tragem pe sfoara, CHIAR AVEM MULTE DE PIERDUT!!!)

3) sa furam cat mai multe de pe masina si sa refolosim piesele... ca doar din buzunaru nostru se cumpara alea noi!!

 

Mi-e greata efectiv! Nu stiu unde as putea sa fug sa ma simt in siguranta si sa ma pot baza pe un tehnician dintr-un service oarecare, sa nu am nevoie de a apela la "prieteni care sa lucreze mai ieftin" sau la prieteni pe care sa ma pot baza ca nu-mi strica masina mai rau! Utopie curata, dar ravnita!

Share this post


Link to post

Din ce ai zis aici si din ce am mai auzit imi e si frica sa ma duc la serviceul de pe dorobantilor din CJ sa vad ce e cu bataia aia suspecta la roata din fata stanga la mine la matiz.Daca afli alt service care e cat de cat mai de incredere sa ne anunti

Share this post


Link to post

Salut. @ Clujeni, Uite, eu am dat ieri peste unul din cei care au lucrat la Seul Auto, la un service de pe Calea Baciului. Mi-am schimbat acolo franele... Tipu e sef de service acolo si... are o nostalgie pt daewoo :) . Daca va intereseaza detalii, dati PM.

Edited by muscarul

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...