Jump to content
Sign in to follow this  
pankrator

Tico: direcţie şi ceva la motor

Recommended Posts

Buna seara!Sunt nou pe forum si asta e primul meu post.Am si eu o bestie(TICO) :) recent achizitionata.Are 83k pe bord.Pana acuma nu am avut probleme cu ea, insa in zilele astea am constatat faptul ca daca dau drumu la volan masinuta are tendinta sa mearga usor in dreapta.Pana acuma nu facea asa.stiti cumva din ce cauza?Si inca ceva azi am fost la o plimbare in oras si am observat ca mergea ff naspa masina adica aproape oprea motorul.poate sa fie de la benzina(shell)....???

Share this post


Link to post

1. Completează profilul, şi pune titluri mai explicite la subiecte. P-ăsta ţi l-am modificat eu, primul e gratis, ca la droguri ;)

 

2. Trage dreapta :arrow: ai cauciucurile echilibrate şi cuvânt_urâtăţate ?

 

3. Mers neregulat :arrow: mai dă detalii.

Share this post


Link to post

Uite cam ce cred eu ca ar putea sa genereze "trasul spre dreapta" (aparut cumva din senin):

- presiune diferita in pneurile stinga/dreapta

- inlocuirea recenta a unui pneu sau a unei jante - e posibil ca o roata sa fie sensibil mai grea decit cealalta (se verifica usor prin inversarea rotilor pe fata ->stg trece pe dreapta si viceversa)

- circulatia pe un drum cu declivitate pronuntata - majoritatea drumurilor au o panta pentru scurgerea apei pluviale catre rigola - daca aceasta declivitate este foarte mare, apare senzatia ca masina trage dreapta

-elimin din discutie cazul unui brat indoit (ai spus ca din senin trage dreapta si nu dupa ce ai lovit ceva)

 

Referitor la mersul neregulat al motorului - ai dat prea putine detalii si nu ma pot pronunta

Share this post


Link to post

Completare la postul de mai sus:

- placute de frana schimbate (umblate) recent si reglaj incorect al franei sau mizerie in etrier (nu elibereaza in dreapta)

Share this post


Link to post

Mersi mult de sfaturi! O sa incerc maine faza cu shimbarea pneurilor.

Probelma cu motorul:merge sacadat, de obicei shimb viteza in a IV pe la 50 iar azi cand am fost cu ea in oras cand am shimbat sacada de rau de tot.Asta s-a intaplat nu numai in treapta a IV.

Share this post


Link to post

probabil a pierdut putere (pierderea de putere se observa prima data lin treptele mari la turatii mici - cam seamana cu descrierea ta). Sint cam multe cause care pot genera pierderi de putere - dar tb luate in ordinea probabilitatii si a efortului de a le diagnostica.

Cel mai simplu este ca intii sa verifici aprinderea:

• verifica bujiile - daca nu au fost schimbate de mult - ia un set nou (e 100.000 una originala)

• verifica fisele de la bujii (cea mai simpla metoda este cea clasica si babeasca - scoti fisa in timpul mersului si ar trebui ca imediat sa constati ca turatia motorului scade si apare mersul neregulat)

• verifica si capacul delcou (nu e ciar f scump si e bine sa ai unul de rezerva)

Daca aprinderea este in regula - la alimentarea cu combustibil se complica treburile (carburatorul de Tico este o mica uzna si nu recomand sa umbli la el). Asa ca e mai bine sa apelezi la un service, de preferinta unul autorizat Daewoo (au oameni cit de cit pregatiti- altfel risti sa nimeresti un mecanic talentat la vorbe care sa iti faca varza masina)

Share this post


Link to post

chestia asta cu pierderea puterii motorului se intampla de la o zii la alta?pana acuma nu am avut probleme de acest gen deloc!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...