Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Vreau Sa Deschid Un Butic Sau...

Recommended Posts

Ca si angajat acum castig undeva intre 2000-2500 euro / luna dar buba e ca ii toc pe toti pe viata de zi cu zi si m-am saturat, pt ca o parte din ei ar putea incet si sigur sa construiasca o afacere.

Chiar si asa, munca multicica, stres samd si dorinta de a devenii propriul meu sef, chiar daca o sa insemne foarte multa munca si cel mai probabil, la inceput, bani mai putini.

 

Visul este sa detin un restaurant frumos, cu servire respectuoasa pentru client, preturi acceptabile, mancare ffff buna ( romaneasca ) atmosfera placuta fara a fi sufocant de eleganta dar asta e visul.

In acest sens ma gandesc sa deschid un butic ( nu am auzit in viata mea de un butic in .RO care sa dea faliment , exceptie cele demolate ) eventual, candva un barulet cu 5-10 mese care incet si sigur sa se transforme intr-un restaurant.

 

Buticul perfect ar trebuii sa fie in zone de blocuri cu multi vizitatori, NON stop evident, frumos amenajat, curat, vanzatori buni, eleganti si respectuosi care vor avea intotdeauna muuult marunt sa dea rest ( sa nu dea gume si bomboane ca rest ) , aer conditionat, muzica ambientala, ma rog, ceva putin mai deosebit.

 

Buticul perfect ar fi intr-un apartament la parter pt ca e in curtea ta si nu o sa intre niciodata sub incidenta demolarilor si ai spatiu mare de depozitare a marfurilor. Buba e ca pentru asta ar trebuii din start o suma pe la 100K euro numai pt apartament. Acum detin un apartament de vre-o 75Keuro si sa zicem ca as putea sa fac credit sa ma mut la parter ( stau la 5 acum ) si sa incep afacerea. DAR, sunt multi bani bagati si raman cu fff putina casa locuibila.

 

Asa ca m-am gandit la un credit de 10K euro casa sa faca un butic exterior, 15-20mp.

 

Cam cat de mare este profitul real la buticuri ( aveti cunostinte care au ? )

Cam ce autorizatii sunt necesare si cam cat costa ele ?

 

 

Sunt deschis si la colaborari in "afaceri" daca veniti cu o idee viabila !

Astept eventual si alte propuneri de a deschide o "afacere" cu 10K euro !

 

 

NU ma intereseaza partea cu Bursele, tarfele, drogurile !

 

NU vreau sa vad flameuri intre 2-3 insi offtopic in postul meu, va garantez ca vor fi sterse.

 

PS : locatia Bucuresti.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

1. Trebuie spatiu comercial nu de locuit, conversia cel putin in Iasi este aproape imposibila (nu optii aprobarea).

2. Trebuie: bucatarie, sala mese, amenajare, toaleta angajati, toaleta clienti, vestiar, intrare separata marfa/angajati si clienti.

3. Munca multa, concurenta putenica legislatie in vesnica schimbare, controale, stress, angajati care te fura.

4. Buticurile dau faliment, look arround... Chiar daca nu dau sunt multe de subzistenta.

5. Autorizatii: infiintare firma, conversie spatiu comercial cu proiect cu tot, autorizatie DSV, mediu, pompieri and others, depinde de la urbe la urbe si de cod CAEN

6. Bani? Un restaurant micut, in conformitate cu regulile DSV cred ca are min 100mp spatiu si costa numai amenajarea peste 30-50k eur.

7. Profit? Daca esti norocos, descurcaret. norocos din nou, stai acolo 24/7 cu un restaurant cu amenajari minime cred ca poti ajunge pe la...500-1500eur pe luna in functie de flux

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Pentru toate cele 7 puncte ( exceptie 4 ) vreau sa incep cu un butic.

"4. Buticurile dau faliment, look arround... Chiar daca nu dau sunt multe de subzistenta."

Este o parere sau ai cunostinte concrete, cunostinte ce am facut / lucrat in ele si ti-au povestit ?

Share this post


Link to post

Daca deschizi "restaurantul" in rahova/berceni profitul indicat de andreib e unul realist daca nu prea optimist. Dar cred ca vrei sa deschizi ceva intr-un loc cu vad, eventual in zone cu birouri. Spre exemplu pe cheiul dambovitei intre camera de comet si timpuri noi s-au facut vreo 3 cladiri de birouri si tot ii vad pe aia la coada la saorme. Acolo ar merge o "cantina" chiar am vazut o casa de inchiriat acolo. Daca vrei cu mese, muzica un apartament la parter nu da bine.

Share this post


Link to post
Este o parere sau ai cunostinte concrete, cunostinte ce am facut / lucrat in ele si ti-au povestit ?

Asa este aici. Asta am facut, am prieteni care fac iar aici asta este situatia. Poate in Bucuresti difera DAR intrebarea mea este: intentionezi sa stai zilnic si sa o faci pe bucatarul/ospatarul/contabilul/soferul/omul bun la toate sau te increzi in angajati?

Share this post


Link to post

Pai in primul rand, initial dam la o parte ideea cu restaurantul si ramanem la butic ( cred )

La inceput o sa fiu eu omul bun la toate si pe masura ce gasesc oameni pe care sa ma pot baza ( greu de gasit ) o sa incem sa devin "patron". Nu imi palce termenul.

 

Apartamentul la parter era pt butic

 

 

LE : repet, aveti o idee buna, vin cu banii si cu forta de munca, hai sa o facem !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Eu zic ca acum traiesti mai bine decat ai trai cu respectivul butic.

Mai degraba te-ai duce pe la cei cu buticuri sa-i intrebi cat castiga, cat au de munca si zi-le situatia ta. Cred ca ar vrea sa faca schimb cu tine.

Dup-aia intreaba-i de cate ori ii calca garda si alte tampenii.

Share this post


Link to post

Salariul tau este super ok. Dintr-un "butic" NU vei scoate asemenea castig vesnic-pururi : autorizatii ( primarie, sanepid, pompieri, protectia si inspectia muncii, administratie, etc ); controale: tot astia, darile la stat ( salarii, TVA, alte taxe, impozite ). Nu te gandi ca vei sta acasa si vei controla afacerea prin telefon, ca o sa ajungi sa aduci multi bani in firma.

Iar daca nu apari pe piata cu produse noi, desosebite, musai ieftine, nu ai sanse. Cunosc multe persoane care acum regreta ca au investit toti banii in asa ceva ( magazine cu haine, vinuri, incaltaminte ), bataie mare de cap. Cu marfurile alimentare + maruntisuri e la fel, ii "inghit" supermarket-urile.

Share this post


Link to post

Mai zic un lucru: cand vrei sa te apuci de un astfel de butic, cam trebuie sa lucrezi cot la cot cu angajatii, sa cari si tu marfa, etc, etc.

Te vezi in postura asta?

Share this post


Link to post

salut,as vrea sa iti povestesc din experienta proprie,caci am lucrat la un moment dat intr-un supermarket de cartier sa zic asa cu autoservire care incasa zilnic cam 30-35 de milioane si unde per total erau cam 8 angajati inclusiv patronul care imi era prieten si care zilnic era toata ziua acolo,inclusiv in weekend.Avea vad bun ceva concurenta micuta prin zona dar fiind un magazin ceva mai maricel lumea venea mai mult pe la noi.Pot sa iti spun ca nu cred ca el castiga pe luna cam cat ai zis ca faci tu acuma,iar volumul de munca era absolut enorm inclusiv de sarbatori,Pierderile sunt foarte mari,alimente care se strica,lucruri care se sparg,furturile inclusiv din partea angajatilor,si e f greu sa gasesti pe cineva de incredere.Toate pierderile le suporta evident patronul iar per total comparativ cu munca nu cred ca rasplata era pe masura.Ca sa nu mai adaug amenzile obligatorii care le primesti din partea baietilor buni de la garda care cel putin de 2-3 ori pe an te viziteaza sa isi faca plinul.

Parera mea e ca ideea cu restaurantul ar fi mult mai buna dar te-ar costa mult mai mult pt inceput.Oricum indiferent ce alegi sa faci iti urez sa ai succes si sa fi atent la oamenii pe care i strangi in jurul tau,stiu ca sunt mai tanar decat tine si nu vreau sa iti dau sfaturi de sus,iti vorbesc strict din exeperienta mea ,am lucrat acolo ca sa imi ajut un prieten si pt ca aveam nevoie de bani intr-un moment mai greu pt familia mea,iar in general marea problema era cu oamenii angajati.Greu gasesti pe cineva care sa lucreze cinstit pt o suma de bani nu f mare cat iti permiti sa dai.

Share this post


Link to post

Dupa analize si discutii in familie ( mama a avut si ea o taraba samd ) am ajuns la concluzia :

Butic :

DACA ai vad

DACA ai bulan

DACA ai bulan

DACA ai bulan

POATE scoti 1000-1500 euro / luna profit si asta cu fff multa bataie de cap, deci, nu e treaba !

 

Variantele ar mai fi :

1. ceva online

2. imobiliare

 

Momentan cred ca nu o sa fac decat sa caut niste terenuri in zona 3-5 euro / mp si care au capacitatea in max 1 an sa se duca la 8-12 euro / mp.

 

+ ca o sa eficientizez munca la servici sa sar naibii de 10000RON/luna ca nu se mai poate.

 

Multumesc pentru sfaturi, se poate inchide sau.. lasa deschis cum vreti !

Share this post


Link to post

Oricum nu era bun Chrisleru' la carat baxuri de Adria.

Share this post


Link to post

Salut! Intai si intai incep prin a spune ca asta fac eu din `94. Am inceput cu un chiosc in curtea casei ( 8mp) si nu am reusit sa extind afacerea din ceea ce castigam . Toti banii se cam tocau prin casa, imbunatatiri, dar de altfel marunte, in conditiile in care aveam si un apartament inchiriat. Am inceput cu astfel de detalii pentru ati face o imagine despre ce inseamna dpdv al castigului. Munca-i munca: aprovizionare, acte cu nemiluita, conditii si impuneri care nu se mai sfarsesc (primarie, sanitar-veterinar, igenizare, salubritate, garda financiara, sanepid, OPC si asta numai ce-mi vine repede in minte).

Printr-un imprumut, am trecut de la "butic" la un spatiu comercial de 30mp cu un depozit de alti 15mp. Este adevarat ca castigul lunar este undeva la 100 mil luna, din care incepi sa cotizezi: CASS, CAS, Somaj, Impozit pe venit, TVA, si alte foartte multe, multe, multe care nu se mai sfarsesc. Apoi, salarii, curentul electric care te omoara, taxa radio pe firma, alta decat ce-a care este platita pe factura de curent. Metrologie la catare, intretinere mijloace de transport, plus vesnicele controale de rutina care-ti cauta nod in papura si este imposibil sa fi corect suta la suta. Este imposibil sa-ti intre cineva in spatiu comercial si sa nu-ti gaseasca ceva in neregula daca vrea asta. La final, ramai cu aproximativ 2000 de euro care in definitiv tot in casa se pierd: mancare, benzina, utilitati, aparatura electrocasnica etc... in conditiile in care esti ocupat 7 zile din 7 14 ore pe zi... Merita?

Share this post


Link to post

Mai, daca ai energie si putere de munca in exces (compulsory pentru ceva pe cont propriu) poti sa te apuci de constructii. Te asociezi cu un inginer si te apuci de case. Partea cea mai dificila e gasitul oamenilor, nu a clientilor. Se poate face un profit de 2-3k euroi pe luna, dar la inceput nu e un profit regulat.

Share this post


Link to post
Chiar si asa, munca multicica, stres samd si dorinta de a devenii propriul meu sef, chiar daca o sa insemne foarte multa munca si cel mai probabil, la inceput, bani mai putini.

 

Sincer? Mai gandeste-te. Daca visul tau e doar sa devii propriul tau sef trebuie sa platesti un pret destul de important in stres, responsabilitate, timp... Esti pregatit pentru asta, in primul rand?

Share this post


Link to post

Pentru un asemenea stres da, sunt !

Pentru mai putini bani decat iau acum , daca scad cu mai mult e 10 % nu mai sunt multumit ( evident dupa amortizarea investitiei ) .

Oricum, cum am scris si mai sus, se pare ca "buticurile" sunt detinute de oameni care trag de ele pt ca sunt singura sursa de venit, daca 500-1000 euro se poate considera sursa de venit in baza afacerii proprii.

Deci, credeam ca vreau asa ceva, nu vreau, multumesc !

Share this post


Link to post

Si eu am vrut sa-mi deschid o sala de jocuri/net. Credeam ca am de platit impozit la primarie. curent, internet, apa, canal si chiria spatiului. Cand am vazut cate implica aceasta activitate (evident- eu urma sa stau la calculatoare, sa supraveghez etc)- am zis hell, no. Daca las pe altul- ma fura de ma rupe. Am mai auzit de garda- am un prieten cu un magazin mai marisor, bar si discoteca- in fiecare luna il calca garda macar o data (are el niste prieteni care il cred cam singur, si-i trimit vizitatori). De sanepid- nu mai vorbesc... Bani ar fi iesit, insa as fi ocupat de dupa-amiaza de la 2-3 (cand termin programul) pana noaptea tarziu. In w-e- non-stop, aproape. Asa ca ma foarte multumesc cu cei 250 euro de la scoala + ce ma mai descurc eu (1-200 euro pe luna- uneori mai putin, depinde daca sunt nunti, ceva de lucru in diverse domenii etc). Evident, sunt si perioade slabe, cand frec menta si astept ziua de salar, stiind ca in cateva zile se goleste cardul.

Insa cand il vad pe Cristi ca ridica- 2-3000 de euro pe luna si vrea sa-si aprinda degeaba paie-n cap, imi vine sa-l mananc cu tot cu masina aia frumoasa. Felicitari pentru slujba, pentru satisfactia profesionala pe care o ai si ambitia de a ajunge (si depasi) 100 mil/luna. Continua ce ai inceput, nu te complica cu nimicuri.

Parerea mea.

Share this post


Link to post

Cumnate te-ai trezit tarziu nenea, este frumos sa visezi dar Romania nu mai este ceea ce era in trecut. Spui ca esti dispus sa investesti 10k E intr-o afacere, eu iti spun ca e extrem de putin. Nu ai ce afacere sa faci cu asa putini bani, eu am multe exemple de dat pt ca de 10 ani ma tot ocup de diferite afaceri plecand de la 1000$ acum am ajuns la mai multi bani dar erau alte vremuri, ca idee iti spun ca domeniul de retail IT este mort, firmele mari incep sa inchida desi PCuri se vand dar profitul a devenit extrem de mic, eu acum 10 ani am inceput cu vanzari de componente si PCuri intr-un apartament, butic am avut acum 4 ani, a fost cea mai mare tzeapa pe care am luat-o in orice afacere, am avut si o terasa, aia a mers bine dar numai vara, ca sa pastrez locatia trebuia sa platesc chirie si iarna deci iar faliment. Am continuat cu China, aia a fost cu adevarat de succes, am adus o gramada de prostii de acolo (DVD playere, Mp3 playere/Mp4 playere, telefoane + tot felul de mini gadgeturi) Oricum ca orice minune nu a tinut decit 2 ani pt ca deja acum toata lumea aduce din China . Acum montez instalatii xenon, am importat si asa ceva dar nu merita, sunt sume prea mari de bagat iar cu sacosa nu merita, o sacosa de mp4 insemna peste 10k E iar o sacosa de xenoane nu inseamna nimic, trebuie adusa marfa la container deci sume foarte mari Acum merita partea de prestari servicii, adica montaje diverse pt auto, xenoane, alarme, camere, receptoare TV etc.

 

De imobiliare sincer mi-e jena sa ma apuc, am ceva bani stransi dar la cit este pamantul linga Bucuresti nu inseamna nimic, deja in Bucuresti se discuta de sume cu 5 zerouri cind vb de terenuri, ce am eu e prea putin . Eu am luat un teren la munte, o sa inchei actele saptamana viitoare si voi spera ca pretul sa explodeze :D

Oricum tunuri in imobiliare nu o sa mai vedem de acum inainte .

Share this post


Link to post

Am o idee importata pe care as vrea sa o pun in practica.Da-mi un P.M sa-ti zic despre ce e vorba.

Share this post


Link to post

Cumnate de cateva luni de zile lucrez pe cont propriu. Nu mai ai weekend nu mai ai seara libera nu mai ai nimic. In cazul meu venitul lunar s-a multiplicat de cateva ori deci consider ca am facut clar o mutare buna desi si munca e de catvea ori mai multa. Ce e drept eu nu am plecat de la 2500 eu ci de la mult mai putin.

 

Tu daca pleci de la 2000 eu cand o sa vezi ce imiplica propria afacere daca nu scoti macar dublu garantez ca in primele 2 luni o sa iti bagi picioarele original.

Share this post


Link to post

De aia ai slabit asa tare mai Clorophila ???? :D

 

Cumnate deci pana la urma ce faci? Iti vand ceva teren la munte ?

Share this post


Link to post

Pana la urma raman la vanzarea de Internet si servicii aferente in paralele cu deschiderea unei afaceri online care daca merge , bine, daca nu merge, iarasi bine, macar nu pierd mai mult de 50 euro / luna cu ea .

Share this post


Link to post

Cumnate, asa am zis si eu in octombrie. Si am luat haturile in maini si m-am apucat. Am deschis un mic magazin cu componente de calculatoare intr-un spatiu inchiriat in vecini de mine. Platesc chirie 1000 lei pe luna pentru 20 mp. Am un angajat la care-i dau minimul pe economie si suplimentez lunar ca sa aiba in mana acel minim pe economie, adica 500 lei. Am deschis magazinul pe 1 decembrie 2007 si pana acum, inca nu am apucat sa beau berea din profit. Am facut si greseli la inceput, dar am invatat din ele. Cert e ca in ianuarie vanzarile au fost duble fata de decembrie, februarie, cu zile mai putine, se anunta la nivelul lunii ianuarie. Lucrez de la ora 6 dimineata pana la ora 14 la locul meu de munca ce-l aveam si inainte si de la ora 16 pana la ora 22 in magazin. Sambata, de la ora 9 sunt in magazin pana la ora 21. Si duminca de la 9 la 15. Mai ajung pe acasa doar ca sa mananc si sa ma culc. Familia inca ma intelege, dar incep sa simt ca se instaureaza treptat o stare de tensiune.

 

Ca intrebai ce acte-ti trebuie...

In primul rand, actele specifice infiintarii SRL-ului, acte ce le poti lua de la Registrul Comertului sau poti sa platesti pe cineva sa-ti infiinteze societatea. Eu am ales varianta a doua pentru ca detest statul la birourile functionarilor nostri. Pentru asta, am platit 150 lei. Plus aproximativ 700 lei cu capitalul social. Sa fii atent ce domenii de activitate doresti sa le ai in actul constitutiv si domeniile secundare alese. Sa activezi domeniile secundare care le vrei, atunci cand infiintezi societatea. Te va scuti de o cheltuiala suplimentare si de drumuri (si nervi) ulterior.

In al doilea rand, trebuie sa obtii avizul de functionare de la primaria in care vei avea punctul de lucru. In principiu, punctul de lucru poate fi deschis doar in momentul in care ai avizul de functionare (eu am riscat si l-am deschis mai repede), aviz ce in Tg Mures se obtine cam in 30 de zile de la depunerea actelor. La noi, a fost nevoie de actele spatiului comercial, cu avizul de la sistematizare, o cerere, copie dupa contractul de inchiriere si bani. 60 de lei. Daca e vorba de alimentatie publica, mai ai nevoie de autorizatie de la directia sanitar-veterinara daca bine stiu.

Dupa aceea trebuie sa gasesti furnizorii potriviti, un contabil bun si care sa aiba oaresce relatii pe la finante, garda sau alte organe de control.

Intre timp, trebuie sa bagi banii in amenajarea spatiului. Calculul estimativ facut inainte nu este corect :D Asteapta-te la bani cheltuiti in plus pe materiale, meseriasi si idei aparute pe parcurs. Odata ce ai parcurs pasii astia, nu-ti ramane decat sa-ti pui mainile in san, sa te asezi comod pe un scaun si sa spui, ca un personaj dintr-o reclama la bere :" si acum asteptam".

Uitasem. Partea cea mai grea din toata actiunea va fi sa-ti gasesti angajatul/angajatii potriviti. Crede-ma, este cel mai dificil lucru.

Sa lasi o rezerva de bani pentru ca va trebui sa bagi in continuare bani in firma o vreme. Si sa te inarmezi cu rabdare :)

Nu pot decat sa-ti urez mult noroc si succes.

Share this post


Link to post

Bravo Romulus, sa fie intr-un ceas bun! :)

Share this post


Link to post

@Cumnatu

 

Avand in vedere ca tocmai mi-am deschis o firma hai sa-ti zic si eu pe scurt cate una alta.

 

Cele mai multe bete in roata si cea mai mare birocratie o sa o gasesti la Administratia financiara. Incearca sa-ti gasesti pe cineva pe acolo. :)

 

La ONRC totul a mers ca la carte. Toate actele firmei au iesit in 3 zile lucratoare, dupa multe p... bagate in ADM financiara din Craiova unde mi-a zis initial o tanti ca dureaza o saptamana sa-mi inregistreze contractul de chirie pentru spatiu am reusit sa-l iau pe loc.

 

Apoi a urmat o intreaga nebunie cu Registrul Unic de Control la Adm. Financiara unde o alta tanti gretoasa a venit pe la 10 la munca desi incepea programul la ora 8. Astea zici ca sunt platite sa fie gretoase. Eu in aceiasi zi pe la 12 jumate trebuia sa fiu in Bucuresti. Iti dai seama ca am rupt acceleratia la masina dupa. :D

 

Dupa ce-ti iei CUI-ul ca sa zic asa... incepe alta nebunie. Deschidere cont la banca. Fugi cat poti de BRD, BCR si Raiffaisen. Au comisioane foarte mari. Incearca Unicredit, Transilvania, ING sau Volksbank.

 

Eu nu m-am documentat prea tare cand a venit vorba de banca si platesc comisioane la BRD aproape cat impozitul la stat. Am IMM cu impozitul pe venit. Luna ce vine trec pe Volksbank.

 

Ai grija la contabil. E de preferat sa aiba relatii la Administratia financiara, just in case. :D

 

In primele 2 luni o sa constati ca mai mult cheltui decat castigi, sa nu te descurajezi din prima. :D

 

LE: Am uitat baga tot ce poti in CAEN. Eu am 7 pagini jumate trecute pe acolo in afara de activitatea principala si cea secundara. :)

 

Bafta!

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...