Jump to content
Sign in to follow this  
vTT

Avertizare Sonora La Depasirea Vitezei

Recommended Posts

Salut,

 

Vin cu o intrebare interesanta pentru posesorii de Nubira I in urma studierii manualului tehnic. Conform acestuia, la depasirea vitezei de 110km/h (daca nu ma insel) ar trebui sa exista o avertizare sonora (gen "ding"-ul pentru centura/lumini).

Exista printre voi cineva care are asa ceva?

 

Eu am o Nubira I din '99 si ma perind de ceasu mortii ca nu suna clopotelul :) )

 

 

Astept raspunsuri cu interes :) ,

Multumesc.

Share this post


Link to post

Este echipament optional, ca si cruise controlul.

Share this post


Link to post

Asta dezleaga multe mistere :) )... Desi ar fi fost placut "ding"-ul :P

 

Merci!

Edited by Mircea
Citare inutila a mesajului anterior.

Share this post


Link to post

offtopic:

discutabila placerea creata de acest ding la 110 km/h :drinkers:

Share this post


Link to post

Nici eu nu găsesc plăcerea din această opţiune. :(

Share this post


Link to post

La mine clopotelul are optiunea asta (face ding de trei ori) dar nu are conector. La tabloul de sigurante exista un cablu tras in dreptul pinului ala. Eu nu am incercat sa-l conectez ptr ca la fel cred si eu ca este enervant (acum depinde si la ce viteza suna ca nu cred eu ca la 110 km/h mai degraba cand atingi viteza maxima trecuta in cartea de service 170 km/h daca nu ma insel)

Share this post


Link to post

Atentie, masinile echipate cu asa ceva nu te anunta doar cand ai atins viteza ci in permanenta dupa depasirea acesteia deci pe autostrada ai un dinganit continuu. Chiar as vrea sa vad pe unul care isi doreste asa ceva pe masina pe care o conduce.

Share this post


Link to post

Nu-i adevărat. Cel puţin la maşinile Audi şi VW face numai când atingi viteza setată de tine, nu şi după ea. Fac un bip la viteza X setată de şofer. ;)

Share this post


Link to post
masinile echipate cu asa ceva nu te anunta doar cand ai atins viteza ci in permanenta dupa depasirea acesteia deci pe autostrada ai un dinganit continuu.

 

 

Asa e, ai mare dreptate. Dupa ce atingi viteza de XXX km/h incepe sa urle (viteza nu poate fi setata din clopotelul ala), daca micsorezi viteza mai suna de trei ori si se opreste, daca nu innebunesti. :wallbanger:

Dar poate optiunea asta poate fi folosita pentru altceva, dar nu imi vine nimic in minte deocamdata. :scarpin:

Share this post


Link to post

Ar putea fi folosita pentru schimbatul vitezelor, pe post de "shift sound" :)

Share this post


Link to post

M-am interesat mai bine :)

 

Aparent ding-ul sonor nu poate fi setat de catre "utilizator" si este din fabrica facut sa sune la 130km/h (viteza maxima pe autostrazi)

 

Mai mult decat atat acesta functioneaza dupa urmatorul principiu (cel putin la Nubira)

atingerea vitezei de 130km/h  - 3 * "ding"-ul specific centurii de siguranta / lumini aprinse

decelerarea sub 130km/h - 1 * "ding"

 

Cel putin asa sustine un posesori al minunatiei :P

 

Mie mi se pare un 'feature' interesant intrucat e destinat limuzinelor... :rolleyes:  avertizare la deparisea vitezei :rolleyes: ... e cel putin interesant.

 

Sunt convins ca sunt printre voi si oameni carora nu le place ideea :) dar nu vroiam un poll ci doar un schimb de impresii.

 

 

Oricum, multumesc mult pentru atentia acordata subiectului!

Share this post


Link to post

Ideal ar fi să se poată seta viteza şi DACĂ se vrea acest sunet sau nu. Exact ca la VW/Audi. ;)

Share this post


Link to post

lasa ca diseara (tot nu am ce face) pun eu un pin la buzer si va spun cum functioneaza si la ce viteze urla. :thumbl:

Share this post


Link to post

Am conectat duminica pinul pentru avertizare sonora si am constatat ca suna din 10 in 10 metri :grumpy: . L-am scos imediat, nu ma mai intereseaza :-W

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...