Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Armatura fixare casetofon Matiz E

Recommended Posts

Se gaseste subiectul la magazinele Radacini, costa o groaza de bani (350.000ROL) si este doar o tabla nenorocita; daca n-aveti chef de improvizatii sau de mestereala, merge si asta ...

 

Eu am modificat o armatura universala (100.000ROL la Augsburg), adica i-am atasat niste urechi si m-am rezolvat mult mai ieftin ...

Share this post


Link to post

Exista inca o solutie mai ieftina dar mai complicata.

 

Capacul ala de-l are Matizul in loc de casetofon poate fi decupat pe interior - plasticul respectiv adica. Operatia se poate efectua cu o masina de gaurit si rabdare de chinez batran, sau cu un traforaj (?).

 

Casetofonul intra in spatiul creat (dupa o eventuala slefuire) si strange foarte frumos si toata lumea e fericita. Asta a fost solutia aleasa de atelierul unde eu mi-am montat RC-ul si nu a trebuit sa cumpar carcasa aia speciala, care e o tabla chioara, si care apropos este de import, ca noi nu stim sa facem asa ceva. :roll:

 

Mai este un aspect demn de stiu pt. cei care nu si-au montat inca: Mufe de alimentare/conectare la boxe exista. E demn de apreciat. Ele se potrivesc cu orice tip de RC atata vreme cat este daewoo care se monteaza in acest moment pe Matiz. :lol: Mufele standard nu se potrivesc, ba mai mult, am luat chiar unul de pe un Espero si nu se potrivea.

Stiti cum zicea Henry Ford cand a vandut primele masini: Oricine poate sa comande orice culoare atata vreme cat ea este neagra. :lol: La fel e si aici.

 

Va urez succes in descifrarea matzelor de fire. Un meseriash se va descurca cu siguranta.

Share this post


Link to post

chris, eu n-am vrut sa aplic solutia cu decupat capacul din 3 motive:

 

1.capacul ala e foarte bun pentru camuflarea instalatiei, la o privire fugara nu stie niminea ca am cass ... nu e cine stie ce, dar totusi e! macar pe aurolaci sper sa-i pacaleasca ...

2.cass-ul montat pe capac iese prea in fata, dupa capul meu.

3.prea mi-a mirosit a improvizatie cind mi s-a propus trebusoara asta (eu stiu ca-s cam lovit cu leuca pe anumite chestii).

 

In lipsa de altceva, si decuparea capacului e o solutie, cu 2 avantaje majore: se face repede si nu pierzi timp cautind sau modificind fierotenii.

Share this post


Link to post

Din punct de vedere al iesitului in fata ai perfecta drepatate.Abia astept sa vad cum e la tine,sa-mi dau cu tesla in...

Share this post


Link to post

Stai linistit, ca si la mine e urit! este prea in spate, si se vede pe linga marginile consolei matzaraia din spate ... ma rog, putin, dar se vede ... trebuie sa-i fac o buza spre interior la consola ...

Share this post


Link to post

Poate din 2 rele nascocim ceva bun.

Share this post


Link to post

De iesit in afara, da intr-adevar iese putin. Daca vrei neaparat poti sa treci cu privirea insa :) E acceptabil.

 

In schimb daca e un aparat cu fata detasabila nu prea se vede mare lucru acolo. Din avion nu se vede chiar deloc :lol:

 

Solutia e o alarma pe masina zic eu, pt. ca sa nu uitam ca orice RC merge mult mai bine daca are si boxe/difuzoare :twisted: care sunt o alta tentatie in masina ta.

 

N-am spus ca asa e ieftin. :) dar asa stau mult mai relaxat noaptea. :lol:

Share this post


Link to post

Si pe linga alarma (care are un efect psihologic doar la hotii slabi de inger si dotare tehnica) si mai bun e un CASCO!

 

ATENTIE! pentru ca asigurarile sa acopere si accesorii instalate DUPA cumpararea masinii (cas, jenti, abtibilduri, etc.), e nevoie de o suplimentare la suma asigurata! altfel nu despagubesc bunul furat din masina, ci doar daunele produse la spargere!

Share this post


Link to post

Asta cred ca ar trebui mutata la utile,e informatie beton.

Share this post


Link to post

Si daca firma de asigurari e suparata si are ce ei numesc "fransiza" atunci poate ca totusi nu-ti platesc. Sa explic:

Pt. bunuri furate exista o fransiza de 2% (acolo unde sunt eu asigurat). Asta inseamna ca daca masina ta e asigurata la 4500euro, 90 euro din orice paguba produsa in urma unui furt NU SE PLATESTE. Sa zicem ca ti-a furat casul de 100 de euro, deci vei primi inapoi 10 Euro.

Buna afacere! Deci atentie la fransiza cand va asigurati masinile. In caz de furt total fransiza e 20% de obicei.

 

Daca tindeti sa credeti ca aia care pun fransiza is dintre firmele nashpa de asigurari va inselati. Ceilalti doar nu spun despre ele.

Share this post


Link to post

Pe punga sigilata in care am primit armatura/adaptorul pentru montat casetofonul, scria "Doar pentru export", deci probabil e taman pe dos de cum spunea cineva aici. Pe de alta parte, exista multe accesorii pe care eu nu le-am vazut puse in vanzare in Romania, in schimb le-am gasit in Marea Britanie. Un exemplu ar fi adaptoare universale pentru boxele din fatza, au doar 4 suruburi de fixare care se pupa la fix cu locashele originale, permitzandu-ti sa pui inclusiv boxe de 16. L-am intrebat pe unu de la service, care face drumuri saptaminal la Craiova, si zicea ca nu a adus asa ceva de-acolo in viatza lui. Si cu toate acestea ... exista!

 

Exista foarte multe accesorii utile la care noi amarastenii nu avem access, si nu e deloc vorba de accesorii de tuning, e vorba de cabluri de adaptare, adaptoare si trimuri din plastic care itzi permit sa infigi una, alta, care nush unde naiba se fabrica ... dar se fabrica, si din cand in cand mai "transpira" si pe piatza romaneasca. Am gasit cablu de adaptare de la mufa audio Daewoo la mufa universala (formata din 2 bucatzi), dar bineinteles in Anglia :( I-am intrebat pe cei de la service cum procedeaza, si au zis ca ei taie cablul, si lipesc manual firele. Asa am facut si eu, am luat un cablu care la un capat are matze chioare, si la celalalt are mufe universale, si am lipit matzele chioare la matzele Daewoo proaspat taiate. Oricat de finutz ai fi in ale lipitului, si absolut fara nici un pic de rasism, spun ca tot "tziganie" este.

Share this post


Link to post

Ai dreptate, in tara asta cultura *acia a spulberat tot ce tine de un lucru bine facut, improvizatia e la ea acasa ... la asa consumatori, asa oferta ... nici un importator nu-si bate capul sa aduca flecustete care sa rezolve elegant anumite probleme, deoarece n-ar avea cui sa le vinda: "ce-mi trebe' mie sa dau 100kROL pe adaptor cind pot innoda sirmele alea gratis?" ... si uite asa merge treaba ... in jos, sau macar nu are cum sa mearga in sus ... fleacurile astea sint semn de civilizatie si simt tehnic, din pacate la noi e la mare cinste nea' Gigi, care-ti face segmentarea in parcarea blocului, cu o surubelnita si un patent ... meserias nea' Gigi ...

Share this post


Link to post

Mi-a montat d-nul Martin (Radacini Gara de N) cas-ul detasabil (ma gandeam ca raman fara el si are si mp3) pe sina destul de estetic. Cu o ureche de care sa trag cand il scot, care nu e tocmai frumoasa dar e utila :)

Share this post


Link to post

Mie mi-au montat cass-ul foarte simplu:

 

- au bagat 2 suruburi in locul special existent la orice cass (gaurile cu filet de pe laterale aproape de spatele cass-ului)

- au confectioant doua table in forma de L(table care vin odata cu inchiderea centralizata)

- au introdus cass-ul cu (suruburile aplicate) pe sina deja existenta din fabrica si tijele in forma de L sunt prinse in suruburile in care era prin capacul de plastic.

Este superstabil (cd) si sper sa nu am probleme cu el deloc.

O zi buna

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...