Jump to content
Sign in to follow this  
alinus

Tusnad

Recommended Posts

Hotel Ciucas - Tusnad, daca ajungeti in zona e bine de stiut :) www.hbhotels.ro

 

super mancare, renovat de curand, spa cu diverse proceduri - va recomand masajul si sala de fitness. ...

Daca vreti sa va relaxati departe de Bucuresti, va puteti opri in drum spre Sighisoara sau Vatra Dornei...

Daca vremea tine cu mine, dupa o saptamana la Tusnad, as vrea sa ma duca chevy in Vatra Dornei...

Miercurea Ciuc si Odorheiu Secuiesc mi-au placut la fel de mult...

 

Stie cineva vreo pensiune in Borsec? Traseul o sa fie simbata Miercurea Ciuc -Gheorghieni-Toplita-Borsec...Dar drumul? e ok?

Edited by alinus

Share this post


Link to post

In Miercurea drumul e foarte prost. In rest e relativ ok dar atentie la gropi, sunt zone si zone. Prin zona respectiva e destul de frig, atentie mare, drumul poate deveni alunecos. Eu nu am gasit Borsecul interesant, cred ca mai degraba as merge prin Bicaz. In Vatra Dornei e fain.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Cati kilometri sint pana in Vatra Dornei din Tusnad? e cam lung drumul si de aceea m-am gandit sa ma opresc la Toplita sau Borsec apoi sa plec spre Vatra Dornei...

Drumul pana in Miercurea Ciuc din Tusnad a fost ok (putin de parcurs ca distanta si bine asfaltat)....dar de la MC la Gheorghieni si apoi Toplita am inteles ca nu-i grozav...

Depinde f mult de vreme, daca o sa ninga prin zona, o sa ma duc la Sighisoara si apoi la Simbata de sus...n-am cauciucuri de iarna si nici lanturi...

astept alte sugentii daca aveti...alte locuri frumoase ce merita vazute...

azi am fost la Lacul Sf Ana, soare, cald, o liniste incredibila...copacii galbeni, portocalii, verzi se reflectau in lac...maine pun si cateva poze :)

Edited by alinus

Share this post


Link to post

Am vazut ca au paturi enorme.. pe mine m-ar interesa daca sunt bune.. ?

Share this post


Link to post

Totul mi se pare super ok la hotel Ciucas...noi nu sintem cazati aci, ci la Tusnad unde nu-i rau deloc. Conditiile acolo sint super ok la cazare.

Aici, pot sa-ti spun ca mancarea e f buna, iar serviciile de spa la fel...masajul e super ok, sauna, baile etc...ce nu are hotel Ciucas sint ofertele speciale pe care le are Tusnad...eu am platit ptr 6 nopti cazare + mic dejun inclus (de fapt 75 ron pe care il folosesti cand vrei, la orice masa) 330 ron...in conditiile in care la receptie o camera dubla e 140...

Asadar, daca vreti sa ajungeti mai departe de Moieciu, sa faceti un masaj bun, sa mancati secuieste, puteti sa va luati pachetul O saptamana de refacere la tusnad - www.tusnad.ro - oferte speciale si sa faceti procedurile la Ciucas...sau sa stati la Ciucas . Hotelul arata f bine

...Va astept...

 

Cum ajung in Vatra Dornei si cat fac pana acolo...stie cineva?

Edited by alinus

Share this post


Link to post

Pana in Vatra Dornei sunt 250km, ajungi ori pe la Cheile Bicazului daca faci dreapta la Gheorghieni ori prin Toplita daca faci stanga, faci 4 ore. Daca nu vrei sa faci tot drumul intr-o zi un popas poate fi la Durau,care e o localitate linistita de munte.

De la Vatra Dornei inspre Suceava e plin de manastiri ce merita vizitate daca te pasioneaza subiectul, insa drumul de la Vatra Dornei pana la Campulung Moldovenesc e foarte prost.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Multumesc, o sa incerc prin Toplita si totul intr-o zi...250 km nu e mult, depinde cum e drumul in perioada asta.Maine pe la 11 vrem sa plecam, asa ca e suficient timp sa ajungem in Vatra Dornei.

Cred ca drumul prin Cheile Bicazului e mai greu...asa am inteles...si mai prost...Cat ds Suceava-manastiti-Campulung Moldovenesc...ramane de vazut...daca ajungem cu bine si intimp la Vatra Dornei, posibil sa mergem mai departe...

 

Oricum, multumesc ptr info, chiar vroiam sa stiu in cat timp ajung in vatra dornei...

Share this post


Link to post

Drumul e mai greu, dar vezi Lacul Rosu si Cheile Bicazului, in cazul in care vrei treba asta, bineinteles.

Share this post


Link to post
Drumul e mai greu, dar vezi Lacul Rosu si Cheile Bicazului, in cazul in care vrei treba asta, bineinteles.

La Durau e foarte frumos,dar mult mai frumos e in Vatra Dornei. Drumul de la Durau la Vatra Dornei nu e extraordinar,dar ai ce vedea,peisajul e incantator.Urmatoarea destinatie:Sighisoara. Recomandari la cazare?

Share this post


Link to post

In Sighisoara merita la vila Franka. este un complex cu vila si casute + camping. Complex de 3 stele, mancare buna si cel mai spectaculos este peisajul. Este asezat pe un deal deasupra orasului, se poate vedea intreg orasul inclusiv noaptea cand este o splendoare.

PS: Alinus ai PM de la mine cu link-ul. Eu am fost anul trecut acolo.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru info.

 

Ne-am intors aseara cu 2020 Km parcursi... Inainte de Sighisoara ne-am oprit pe rand la Vatra Dornei - Pensiunea Dornelor, Putna - Pensiunea Madalina.

 

Am vizitat Manastirea Putna, Sihastria, Neamt, o noapte am ramas la Agapia... Apoi Sighisoara si in cele din urma Moeciu, Bran, Castelul Peles.

 

Cheile Bicazului sunt absolut impresionante... Drumul este greu, dar a meritat...

 

Poze mai tarziu :) Chevrolet s-a descurcat foarte bine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...