Jump to content
Sign in to follow this  
mihaicalinescu

Daewoo Super Salon 2002

Recommended Posts

Am gasit de cumparat o masina daewoo super salon 2002.e frumoasa, tentanta, dar, tipul care o vinde, zice ca in Romania sunt doar 4 exemplare, restul fiind fabricate pentru USA, insa, piese de schimb se potrivesc de la celelalte modele de Daewoo, cu exceptia cutiei de viteze, intrucat are tractiunea pe spate.stie cineva ceva despre acest model? va multumesc!masina asta asa:

http://produto.mercadolivre.com.br/MLB-63980271-_JM. :drinkers:

Share this post


Link to post

Am admirat si eu aceasta masinuta ( pe net ) precum si una care nu am gasit-o nicaieri pe net cautand dupa TOATE paginile de google ce contin "daewoo" pe care insa am vazut-o pe strada dar am uitat cum se cheama.

Am mai vazut una ( care la fel nu mai stiu cum se cheama ) la Banca Daewoo de pe B-dul Unirii. Ceva cu denumire de vultur, acvila, ceva... limuzina oricum, imensa, frumoasa, fotolii in ea, tare rau de tot.

INSA, nu numai ca te costa incsrierea la noi mult, dar nu prea sunt piese, adica pentru partile mecanice mai gasesti ca deh, e cam acelasi lucru, dar pt interior si tablaraie canci.

 

LE : mi-am amintit cum se cheama aia de la banca : Daewoo Magnus...cred...sau era evanda... prea multa iarba / am uitat !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Daewoo Magnus este urmasul de drept al Daewoo Leganza. L-am vazut la Salonul Auto din 2003, daca nu ma insel si, in afara de design exterior, totul era de la Leganza.

 

In unele tari din Europa de Vest, Magnus a fost comercializat cu numele de Daewoo Evanda. Dupa preluarea Daewoo de catre GM, Daewoo Evanda a devenit Chevrolet Evanda. Pe asta l-am vazut la SIAB 2005. Pe vreme aceea foarte multe componente aveau inca stantata emblema Daewoo pe ele, desi masina era Chevrolet.

 

Cu Magnus/Evanda nu o sa aiba nici o problema cu piesele, le gaseste la Chevrolet.

 

Parerea mea este ca se referea la alta masina. Am vazut si eu limuzina Daewoo Super Salon prin Sinaia, corespunde foarte bine cu descrierile de aici. Am cautat si eu pe net si uitati ce am gasit http://100avto.ru/stock-811.html.

 

Eu unul nu m-as baga la asta ... piesele de schimb fiind clar principala retinere

Share this post


Link to post

masina este inmatriculata in Romania, dar, ma tem cu piesele de schimb...io nu am auzit de daewoo cu tractiune pe spate, si nici nu stiu furnizori care sa-mi poata aduce ceva piese de rezerva la o adica...Modelul nu se cheama Evanda, omul care o vinde, mi-a spus ca se cheama Daewoo Super Salon2002, desi e fabricata in 1994...Nici pe site-ul oficial al celor de la Daewoo nu am gasit nici o informatie despre acest model...

Share this post


Link to post

da, e daewoo prince...dar, stie careva ceva despre el? sfatul vostru e sa ma bag, sau nu?

Share this post


Link to post

Aceeasi decizie am luat-o eu cu Opelul Tigra hidramat al neveste-mii. E unicat in tara, nu mai exista asa ceva ( adica tigra veche pe cutie hidramata ) . M-am bagat din considerente ce sfideaza acele 2 saptamani de asteptare a eventualelor piese de afara.

Modelul ales de tine este insa si mai rar decat ce am eu.

Sincer eu nu m-as baga numai din prisma faptului ca e tractiune spate si pe :ulei, polei, ploaie, iarba, noroi, pietris samd ai o problema !

Atata pe ebay.com; .de cat si pe mobile.de NU am gasit nimic despre masina asta ( sub denumirea de Prince ) deci foarte greu sa faci rost de piese de schimb.

Concluzia : daca vrei sa te bazezi pe ea zilnic si nu iti vei permite sa stau cateva saptamani pe bara ( pana faci rost de nu stiu ce piese ) NU te baga !

Share this post


Link to post

Daca aflii mai multe detalii despre compatibilitatile pieselor de pe masina asta cu unele ce se gasesc oarecum usor si sunt accesibile ca pret poti "risca". Daca nu, cred ca nu are rost :rolleyes:

Share this post


Link to post

Modelul era in voga in Korea anilor 95-96 , dar e deja mult de atunci .

E o masina mare , eleganta , dar putin practica datorita lipsei pieselor de schimb .

La piata actuala de masini SH , sfatul meu este sa cauti alta .

Share this post


Link to post

Piese gasesti pt ca Super Saloon este defapt un OPEL Senator/ Holden Commodore, dar sa dai citeva mii de euro pt o masina de 30 de ani ca si concept nu prea merita, aceste masini oricum sunt cu probleme la motor si directie, deci nu vad sensul in a cumpara asa ceva .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...