Jump to content
Sign in to follow this  
Andrey1

Se Leagana Puntea Spate

Recommended Posts

Am simtit acum cateva zile, masina se balangane ca sa zic asa, ca si cum as merge pe un drum cu valuri, la inceput n-am fost sigur, dar acum sunt, si pe asfalt perfect plat spatele masinii are o miscare sus-jos, ca si cum rotile din spate ar fi ovale.

Ar mai fi de agaugat ca "frecventa" miscarilor e direct proportionala cu viteza masinii, adica se simte cel mai nasol pe la 30-40km/h, apoi cu cresterea vitezei devine insesizabila, de unde trag concluzia ca o fi ceva la o roata... :-?

Ceva idei, ce-i de facut?

Share this post


Link to post

Cand ai facut ultima echilibrare la rotile respective? Amortizoarele sunt OK?

Share this post


Link to post

Echilibrat, eventual indreptat jante si verificat cauciucuri la vulcanizare (galme, tociri inegale, sarme rupte etc). Pe urma daca e cazul verificat suspensia.

 

Ca parere proprie si personala eu zic sa te pregatesti sa schimbi un cauciuc doua..

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Cred ca ai amortizoarele "terminate". Incepe prin a verifica ce e mai usor, cauciucurile si jantele, apoi treci cu "inspectia" la partea de suspensie! :)

Share this post


Link to post
Echilibrat, eventual indreptat jante si verificat cauciucuri la vulcanizare (galme, tociri inegale, sarme rupte etc). Pe urma daca e cazul verificat suspensia.

 

Ca parere proprie si personala eu zic sa te pregatesti sa schimbi un cauciuc doua..

 

Am fost la revizie acum putin timp, mi-a verificat si puntea spate, am schimbat si niste bucse pe acolo...Mi-a spus ca amortizoarele sunt cam moi dar mai merg un timp. Oricum problema a aparut reletiv brusc, dupa ce am mers un drum nemodernizat.

Problema e ca exact acum ma pregateam sa vand masina, si n-as mai dori sa bag multi bani in cauciucuri, amortizoare.

Share this post


Link to post

Du-te la vulcanizare si vezi ce parere au cei de-acolo (janta stramba, cauciuc). verifica si rezerva, poate e mai buna si o pui.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...