Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

Hai Sa Facem O Statistica (v.2)

Cum stam cu MIL-ul   

55 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Versiunea a doua pentru statisticile referitoare la o celebra problema (http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=1976).

Credit pentru EM!L (http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=19734).

Pentru ceva consideratii: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?s=&am...st&p=300853

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Nu mă lasă să votez.

Cică "You did not choose a poll choice to vote against. Please go back and ensure you click on one of the radio buttons next to the choice you wish to vote for"

Eu am bifat că am 1.2 cu mil între 5.000-10.000 şi s-a rezolvat cu intervenţii la motor...

 

LE:

Mda... merje, dar dacă votez pentru toate variantele de motorizare (adică am votat că mil 5-10.000 la 1.2 şi no mil la celelalte motorizări). Ceea ce cam dă peste cap statisticile...

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Rezolvat (adaugat optiune "alt motor").

Share this post


Link to post

Bun aşa.

Doar că, în afara motorizării 1.2, la final (după ce moare...) trebuie scăzut 1 în cazul "nu s-a aprins niciodată" la celelalte motorizări.

Haideţi, la vot! Doar e duminică...

Share this post


Link to post

Lacetti 1,4 16V se pune? Motorul e la fel insa ECU e altul.

Share this post


Link to post

Deci, până acum, surpriză...

Motorul 1.2 conduce detaşat.

Hmmmm...

Ştiu eu pe cineva care nu credea să fie astfel de motoare la care să se rectificat supapele...

Share this post


Link to post

Un MIL se aprinde pentru 500 de probleme distincte, majoritatea la senzori, cateva la motor. O alta statistica lipsita de orice semnificatie, asta ca sa existe si un offtopic.

Share this post


Link to post

Nu conteaza de ce se aprinde MIL sau de ce tremura masina. Noi rectificam chiuloase si schimbam discuri de frana. What's fun, it's fun.

Share this post


Link to post

Referitor la Lacetti

- atat topicul "MIL", cat si prima varianta a acestui poll au fost deschise pentru Kalos (si completate firesc pentru Aveo)

- au fost, din cate imi aduc aminte, foarte putine "reclamatii" pe Lacetti

Macar din motivele astea, parca n-ar merita sa scoatem versiunea 3 :)

Dar cei ce au cazuri de raportat, o pot face printr-un mesaj fara vot. Desigur, fara comentarii. In felul asta s-ar putea strange informatii si pe partea asta.

Parerea mea este ca statistica se poate face mult mai simplu decat un poll, la modul in care fiecare posteaza cateva informatii "standard" (de genul celor care se postau in V1), iar un "binevoitor" face un fisier "centralizator", care trebuie sa ajunga din cand in cand pe mana unui "superman" care sa posteze varianta curenta intr-un "lipicios". Desigur, pare mai complicat, dar nu e. Singura problema e ca e mult mai greu sa faci oameni sa posteze doar "cazul".

Dar daca vreti, putem incerca chiar aici (fac eu statistica si gasesc pe cineva sa posteze rezultatele :) ). Ar mai fi nevoie ca:

- un moderator sa lipeasca V1 cu V2

- cei ce au spus ce aveau de spus ai au si votat pot sa-si vada de alte treburi

- ce ce au spus, dar nu au votat, sa voteze pentru conformitate

- de aici incolo voteaza doar Kalos/Aveo, dar poate sa spuna oricine cu Chevrolet

Ce anume sa spuna? Declaratia completa ar fi:

 

Model: Kalos, Aveo, Spark, Lacetti, etc.

An: anul fabricatiei

Motor:

MIL: Da/Nu

Km MIL: numai pentru MIL=Da

Km acum:

Observatii: orice detalii care ar putea fi relevante, dar nu exagerati, poate fi doar un link catre postul din topicul MIL

 

Cum ziceam, scrieti sau/si apoi faceti ce vreti :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...