Jump to content
Sign in to follow this  
Lao

Film Din Interiorul Cilindrului

Recommended Posts

O super filmare din interiorul cilindrului, în timpul funcţionării motorului. Aştept păreri. Eu am rămas :scarpin:

 

Filmare_in_cilindru_auto.avi

Share this post


Link to post

De unde e?

De ce e flacara inegala? Ma asteptam la o explozie mai... evidenta! :)

Share this post


Link to post
... De ce e flacara inegala? ...

Din cauza presiunii si a lipsei de omogenitate a amestecului.

Share this post


Link to post
Ma asteptam la o explozie mai... evidenta! :)

da filmul de 1000 de ori mai repede si o sa vezi explozie

Share this post


Link to post

Cum mama zmeilor or fi bagat camera aia acolo? :scarpin:

Share this post


Link to post

Fibra optica, presupun :) oricum, impresionanta camera de viteza, cat de frumos se misca cilindrul in "reluare".

Share this post


Link to post

Carburatie...prea curge benzina pe supapa de zici ca e Niagara.

Share this post


Link to post
Fibra optica, presupun :) oricum, impresionanta camera de viteza, cat de frumos se misca cilindrul in "reluare".

-Nu e utilizata fibra optica asta cel putin mie imi este clar.

-Probabil ca e o chiuloasa ceva mai speciala. Structura combinata metal cu ceva material transparent... nu e clar daca putem sa il numim tocmai sticla.

O sticla normala nu ar rezista variatiilor de temperatura care sunt in zona camerei de ardere. Supapa de admisie spre exemplu isi schimba temperatura cu cca 400 grC in intervalul de timp evacuare gaze respectiv admisie. Deci e un stres termic la care putine materiale(chiar metale) sunt capabile sa faca fata pe un timp asa scurt, fara sa crape ...etc

-Daca ati observat exista si o sursa de lumina, in partea din spate dupa bujie - sursa de lumina care va permite sa vedeti ceva acolo chiar si cand nu este lumina/flacara/explozie etc

-Daca ati observat exista si oarecare trepidatii ale imaginii. Asta ma duce cu gandul la o pozitionare a camerei undeva in exteriorul camerei de ardere. Astfel are acces la camera de ardere prin intrmediul unui "geam" ..ceva similar si simetric cu sursa de lumina introdusa acolo.

Share this post


Link to post
-Daca ati observat exista si o sursa de lumina, in partea din spate dupa bujie - sursa de lumina care va permite sa vedeti ceva acolo chiar si cand nu este lumina/flacara/explozie etc

 

Aia e o reflectie. Sursa de lumina este pe/in jurul camerei.

Share this post


Link to post

Intrebarea mea este de ce este numai aproape un ciclu complet al motorului?

Share this post


Link to post

Sunt motoare speciale pentru demonstraţii ce au o parte a cilindrului construită din quartz. Am avut ocazia de a vedea aşa ceva. Fereastra este relativ mică şi probabil nu au reuşit să fixeze camera.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...