Jump to content
Sign in to follow this  
danidan

Pierdere Lichid Racire Cielo

Recommended Posts

Am observat la cielo (96) ca deasupra filtrului de ulei, in blocul motor, este un capac de aluminiu, care s-a cam degradat si astfel am inceput sa am scurgeri de lichid; va rog spuneti-mi cum se inlocuieste acest capac, sau daca a-ti mai avut o problema asemanatoare cum s-a rezolvat(va rog..in afara de service)

Share this post


Link to post

Acel ''capac'' este chiuloasa banuiesc. Pune o poza. Pierzi doar lichid de racire sau si ulei?

Share this post


Link to post

...

Am inteles ca este un ...dop sa-i spun asa ...care asigura protectia motorului in caz de inghet , l-am si cumparat este ..2 ron , dar problema este daca pot sa o schimb singur, ma pricep la mecanica dar nu am lucrat deloc la cielo, este doar apa(antigel) cpacul este chiar deasupra filtrului de ulei, intr-adevar mai are unul mai mic si pentru chiuloasa...

Edited by tolin
sters citare inutila ... Citeste Regulamentul forumului !

Share this post


Link to post

pune o poza

am senzatia ca te referi la scutul termic al saxofonului...

Share this post


Link to post

Datorita faptului ca am niste pierderi in zona de sub bujii, suspectez pastila accea de la motor.Cam ce implica schimbarea ei?

Cam in zona asta.Stiu ca pe aici nu e nici un furtun.Si nici de la chiulasa nu pare caci este destul de sus firicelul de apa.

 

:o fftopic:

Postez si aici pentru ca la topicul "pierderi lichid racire" nu am primit nici un raspuns.

post-2108-1191503790_thumb.jpg

Edited by wsc

Share this post


Link to post

Imi pare rau ca iti raspun mai tarziu, dar totusi poate iti este de ajutor urmatoarea sugestie.(pe care am facut-o si eu). In blocul motor este un capac contra inghetului, am luat o moneda de 100 lei, din aceea mai mare..., am curatat locul foarte bine, si am pus un strat subtire de poxipol pe moneda dupa care am presat-o pe dopul blocului motor, dupa 15 min, poti sa pleci la drum...nu o sa mai ai nici o problema.

Share this post


Link to post

Ok mersi

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...