Jump to content
Sign in to follow this  
elenterescu

Incident Viraj Dreapta

Recommended Posts

Hello!

 

Am avut si eu parte de un incident in seara asta si as dori sa va cer sfatul.

 

Am luat un viraj mai strans si am atins un papuc parcat f. aproape de coltul strazii. Mi-am indoit un pic portiera dreapta, se vede clar ca am atins ceva, dar vopseaua nu e luata. Papucul n-a patit nimic, in afara ca s-a crapat un pic stopul, dar nu atat incat sa se sparga, sa pice si sa se vada becul. Pur si simplu doar am atins-o, nu are nimic strambat, rupt, picat etc.

 

Faza ciudata este ca imediat s-a bagat in seama un tip care a zis initial ca-i proprietarul masinii. "Vrei sa mergem la politie?" Eu i-am zis ca nu, e vina mea, m-am uitat la stop... m-am gandit ca-i dau maxim 2-300.000 lei (vechi si scap de gura lui. Insa nu aveam decat 1 milion si am mers sa schimbam. Tipul insa mi-a cerut 500.000 (!!!); pe drum spre un magazin am inceput sa am tot mai multe indicii ca tipul e de fapt un semi-vagabond, ca masina nu e a lui si ca ma trage pe sfoara. (MULTE INDICII in genul asta, n-are rost sa insir.) Asa ca am schimbat banii si in ciuda protestelor lui l-am adus din nou langa masini si l-am rugat ca inainte sa-i dau banii (intre timp dorea numai 200.000 de lei) sa intre in masina, sa-mi arate ca e a lui. N-a mai avut incotro si m-a luat acum ca e masina sefului, care acum e sus cu "femeia lui" etc...

 

Ce am facut in acest context mai mult decat imbecil? Am intors si am plecat.

 

E posibil sa mi se intample ceva? Tipul ala parea si semi-ametit de bautura, dar chiar daca mi-ar fi retinut numarul masinii... s-ar putea intampla ceva? Papucul nici nu se vede ca ar fi fost "pupat"; era si un harb destul de vechi. Mai mult la a mea se vede zgarietura... pe tija aia de plastic a portierei, care e si indoita un pic inaintru.

 

In legislatie scrie ca in 48 de ora tb. sa raportezi, ca e motiv de retinut carnet. Stiu ca poate e copilareasca problema mea, dar am masina doar de cateva zile si nu stiu cum e cel mai bine sa procedez. Personal am vazut cu ochii mei oameni busind bine alte masini in parcari si plecand fluierand... dar e faza cu tipul ala care a facut atat tevatura. Initial l-am crezut, dar apoi mi-am dat seama ca nici macar nu e proprietarul masinii... Ma gandesc sa nu sparga el masina aluia si apoi sa ii dea numarul masinii mele zicand ca a fost martor... doar de oftica.

 

...

 

Multumesc. Sunt un pic speriat.

Share this post


Link to post
E posibil sa mi se intample ceva?

In legislatie scrie ca in 48 de ora tb. sa raportezi, ca e motiv de retinut carnet. Stiu ca poate e copilareasca problema mea, dar am masina doar de cateva zile si nu stiu cum e cel mai bine sa procedez.

Multumesc. Sunt un pic speriat.

 

Doar o mica indoitura si se poate ramane 3 luni pieton si cu 150 RON mai putin din buget. Ideea este ca imediat dupa incident trebuie evaluata alcoolemia (metoda breathalyser). Apoi in 48 de ore se poate face procesul verbal de constatare e evenimetului rutier.

Share this post


Link to post

Du-te la politie si zi-le ca ai atins la un viraj care era parcata neregulamentar...in intersectie. Le zici ca doar tu esti putin zgariat ca ala nu a patit nimic si ca nu ai reusit sa dai de propietar... Le faci desenul cum era ala parcat - vezi sa fie cat mai in avantajul tau - deh...nu esti bun la desen si l-ai bagtat mai mult pe ala in intersectie...asta este.

 

 

Nu au ce sa iti faca, decat in cel mai rau caz sa iti dea o amenda de cateva sute de lei. Macar stai linistit si ramai cu carnetul.

Share this post


Link to post

In cazul de fata eu m-as duce la Politie si le-as spune adevarul. Mai bine amendat decat fara plastic.

Sau treci pe acolo si lasa numarul tau de telefon in parbrizul papucului si da-i proprietarului banii.

Share this post


Link to post

Cum adica "sau" da-i proprietarului masinii nr. de telefon? Pai si daca ala e un idiot si se duce la politie si il reclama?

 

Du-te la politie si zi exact ce s-a intamplat. Din cate stiam (daca ar putea cineva sa confirme ar fi ideal) daca lovesti masina parcata nu ti se ia carnetul chiar daca ii faci aluia dauna totala.

Share this post


Link to post
Cum adica "sau" da-i proprietarului masinii nr. de telefon? Pai si daca ala e un idiot si se duce la politie si il reclama?

 

Ce sa reclame? Ca nu stie ce s-a intamplat! Ii spui tu la tel si il intrebi daca vrea politie sau bani.

Share this post


Link to post

Au fost multe cazuri in care au luat banii si dupa aia s-au dus la politie.

 

Si stie ce s-a intamplat, dupa ce ii spui tu, ca un om de buna credinta ce esti.

Share this post


Link to post

Asta tine de tine... si de capacitatile tale de a aprecia parsivitatea persoanei respective, ca sa zic asa.

Atunci te duci la Politie si gata.

Share this post


Link to post

Domnilor, va multumesc pentru raspunsuri.

 

M-am uitat si acum la portiera; e foarte mica zgarietura. Totusi daca nu ma duc la politie, ce se poate intampla in cel mai rau caz? Vreau sa zic, ala care a incercat sa profite de context si sa se dea drept proprietarul masinii cerandu-mi 200.000 de lei ce poate sa faca incat sa ma afecteze?

 

As trece prin intersectia aia sa vad daca mai gasesc papucul si soferul real ca sa-i dau niste bani, dar mi-e teama ca daca ma duc la politie mi-o fac cu mana mea... Sunt la inceput, poate temerile si ceea ce scriu vi se pare hilar, dar zgarietura e minora.

 

PS: Eu aveam pe cineva in dreapta care a fost martor la tot tambalaul.

PS2: Nu am retinut numarul papucului. :( Iar numerele mele le voi schimba imediat ce-mi vin cele de la firma de leasing, ca-s provizorii.

Share this post


Link to post

Te duci la politie si declari ca ai atins foarte usor o masina in timp ce efectuai manevre pentru a parca.

 

Caz recent: prietena mea a lovit un Logan in parcare acum 2 3 saptamani ( urmari ceva mai grave decat la tine ). A fost la politie cu martor si proprietarul si a primit doar 2 pct ( fara amenda ) .

Share this post


Link to post

Eu zic sa stai linistit. Daca zgarietura e mica, nu te intreaba nimeni de sanatate. Daca tot vrei sa fii acoperit, mergi la politie si declara ca asa ai gasit-o in parcare, dat fiind faptul ca cealalta masina nu are avarii; in felul asta poti scapa fara amenda si puncte. Everybody is happy :)

Edited by LYM

Share this post


Link to post

...

La asta ma gandeam si eu..., zgarietura e mica, dar mi-e teama de cat de parsiv poate fi personajul ala. Ca trebuie sa-i mearga mintea destul de bine la chestii nasoale, daca imediat s-a bagat in seama cand a vazut ca am atins-o.

 

Ma pot duce la orice sectie de politie, daca e sa declar? Exista pana la urma termen de ore de la producerea tamponarii pentru declarat?

 

Multumesc. :)

Edited by tolin
sters citare inutila ...

Share this post


Link to post

Da, exista, este de 24h parca.

Eu zic ca daca ala cu papucu` nu are nimic la masina, nu cred ca ii arde de stat pe la politie cu orele ca sa ii constate ca are geamul de la stop un pic crapat, ca doar nu si-l face pe casco sa-i trebuiasca dovada si sa fim seriosi, un geam de stop pentru o dacie e cateva sute de mii, asta daca observa. Tipul care te-a acostat pe tine voia sa faca ceva bani pe spinarea ta, pentru bautura, nu cred ca avea vreo legatura cu masina respectiva.

Share this post


Link to post

Ba are avarii, scrie in primul post:

"Papucul n-a patit nimic, in afara ca s-a crapat un pic stopul, dar nu atat incat sa se sparga, sa pice si sa se vada becul."

Interesant criteriu de a decide daca cineva merita sau nu despagubit, felicitari!

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Man, alea nu sunt avarii. Ce o sa faca, o sa-i dea RCA-ul sa-si cumpere geam pentru stop sau ce? Cine l-a pus sa parcheze pe coltul strazii, ia spune-mi?

Tu te-ai duce la politie pentru asta, sa te declari vinovat, sa iei puncte si eventual si o amenda ceva? Te ajuta sa dormi mai bine noaptea, stiind ca ti-ai ispasit "pacatul"?

 

Daca dadea de proprietar la fata locului, era tare bine, vorbea cu el, eventual ii platea geamul ala de stop si gata.

Si eu am gasit o zgarietura mica pe spoiler fata, facuta de un tip in parcare la firma, stiam cine a avut masina parcata toata ziua in fata masinii mele, dar nu m-am dus sa-l reclam la politie pentru asta, ar fi aberant.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

@elenterelul - ala pe care l-ai intalnit tu se numeste tzepar, si stai linistit, ca am vazut MULT mai rau !

 

Ar fi trebuit sa lasi un bilet in geamul papucului: "te-am lovit, uite nr. meu de tel". Ii plateai rahatelul ala de geam (cu toate ca probabil ar fi baut banii aia :D ) si declarai ca asa ai gasit-o. Asa ar fi fost cel mai corect.

Edited by LYM

Share this post


Link to post

Eu zic sa stai linistit. Daca papucul era in starea pe care ai descris-o, sigur nu intereseaza pe nimeni ca l-a lovit careva atat de usor. Nimeni nu vrea sa stea la cozile de la politie pentru o zgaiba pe stop.

Share this post


Link to post
...Te ajuta sa dormi mai bine noaptea, stiind ca ti-ai ispasit "pacatul"?...

Uite ca pe unii ii ajuta, altfel nu deschideau topic ;)

Share this post


Link to post

Intrebarea este tardiva...

 

Eu as fi luat nr. masinii , as fi incercat sa-i strecor inauntru habitaclului nr. de telefon si 2 cuvinte de scuze.

Cred ca interesul proprietarului era sa -si schimbe (si nu pe banii lui ) stopul, nicidecum sa piarda zile intregi la Politie (sau asigurari).

Toata lumea relativ multumita si fara timp irosit.

 

Acum, tu, daca te duci la Politie ce-ai sa declari ? Ca ai lovit un papuc parcat ca o cizma ? :tongue: La care nu-i stii nici numarul ( sa fie 41, sa fie 43 ?) nici proprietarul ?...

Ala nici macar n-o sa te poata amenda, ca nu stie pe cine ai prejudiciat...Doar o sa te-njure ca-i mananci din timp.

 

Si boschetarul fii sigur ca te va para la Inalta Curte de Casatie. Asta dupa ce ii va cere papucistului 2-3 milioane pt. informatie, dupa ce in prealabil il va fi asteptat acolo pret de 4-5 "mici".

Share this post


Link to post

Va multumesc mult pentru idei.

 

O sa ma din nou pe strada aia, sperand sa gasesc papucul si soferul real. Parchez in alta parte sa nu cumva sa mai dau de smecher. Si daca gasesc proprietarul, ii povestesc ce s-a intamplat si ii dau banii pe stop. Ma gandesc ca mai mult de 400.000 n-o fi. In fine.

Daca nu gasesc proprietarul, ci doar masina, ii las bilet.

Si daca nu mai gasesc nici una, nici alta asta e! ...

 

In caz ca, prin absurd, s-a dus la politie si mi-a retinut numarul... ce se intampla? Sunt numere provizorii, pe care le-a pus firma de leasing. In urmatoarele zile imi vin celelalte. Imi vine hartie acasa?

In caz prin absurd se intampla asta soferul trebuie sa vina cu martorul, adica tipul care a vrut sa ma tzepuiasca. Si povestind totul cum a fost: ca am asteptat soferul, ca n-am dat de el nici dupa o ora, ca "martorul" a vrut sa ma tzepuiasca, ca masina era parcata f. aproape de intersectie, ca am incercat sa iau legatura cu soferul (i-am cerut smecherului numarul de telefon al soferului), ca am re-venit a doua zi - si astea toate cu martor real (o prietena care era pe scaunul din dreapta) - credeti ca-l vor crede pe ala si nu pe noi?

 

Oricum va tin la curent. Poate vor mai fi incepatori care se vor confrunta cu asemenea probleme si discutia le va fi de ajutor. Da..., si faza cu spasirea pacatului e importanta. Sunt la inceput de drum si apreciez unitatea si respectul dintre (unii) soferi. Nu am vrut sa fac nici cel mai mic rau nimanui, dar n-am putut nici sa ma las fraierit de un smecher de pe strada. Conduc destul de bine pentru inceput, a fost clipa nefasta aseara... acum nu mai conteaza.

Share this post


Link to post

Avand in vedere "amploarea" pagubei, eu zic sa cumperi stopul cu pricina si te duci cu el in mana la cel lovit.

Daca e multumit i-l dai si iti ceri scuze, daca face pe nebunu' mergeti la politie sa declarati fapta. As baga mana in foc de o chestie: ori dupa 2 ore de stat la coada ia piesa si pleaca acasa, ori politistul insusi va va sfatui asta.

Nu mai flutura banii pe sub nasul lui, poti sa ajungi sa platesti cat nu face.

Bafta!

Share this post


Link to post
...In caz ca, prin absurd, s-a dus la politie si mi-a retinut numarul... ce se intampla? Sunt numere provizorii, pe care le-a pus firma de leasing. In urmatoarele zile imi vin celelalte. Imi vine hartie acasa? ...

 

Si numerele provizorii se pot afla. Se tine evidenta si pentru ele-destul de stricta chiar. Probabil ca persoana cu papucul nu va observa sau nu va da importanta stopului. Cat despre "tepar", nu cred ca l-ar baga cineva in seama atata vreme cat nu exista victime, mai ales ca nu e masina lui. In cazul in care te prezinti la politie sa zicem cu partea vatamata, nu cred ca politia va face proces verbal pentru o suma asa mica. Asigurarile nu prea despagubesc asemenea sume.

Orice ai face iti urez bafta.

Share this post


Link to post
In caz ca, prin absurd, s-a dus la politie si mi-a retinut numarul... ce se intampla? Sunt numere provizorii, pe care le-a pus firma de leasing. In urmatoarele zile imi vin celelalte. Imi vine hartie acasa?

 

Intre noi fie vorba, cel mai probabil o sa fie sfatuit sa o dea ca lovita in parcare. Dar nu merita riscul, cine stie peste ce zelos da.

Share this post


Link to post

Eu zic sa dai si la stiri :) )

Mergi si la OTV, rupeti tacerea :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...