Jump to content
Sign in to follow this  
AZH

Zgomot Dr Fata La Bracarea Volanului Catre Stanga

Recommended Posts

Salut!

Asa cum spune si titlul topicului, la bracarea volanului catre stanga, roata dreapta fata face un zgomot de caruta(a se citi scartzit, sau parca frecare de fier pe fier).Acest simptom se manifesta si cand masina se deplaseaza cu ajutorul motorului, dar si atunci cand este impinsa(probat de mine, pt ca am vrut sa stiu daca este cumva planetara).

Am fost la mecanic a ridicat-o pe elevator a tras de toate cele si nu are joc de nici o culoare la roata stanga, si a zis ca nu are de ce sa o desfaca, si sa mai merg asa cu ea.I-am facut si echilibrarea tuturor rotilor si geometria, dar tot nici un rezultat.

Nu stiu, poate s-a mai lovit cineva de problema asta, poate ma ajutati cu un sfat, ce sa mai verific si alte chestii de genul asta.Mentionez ca nu este "bataie" de planetara.

Multumiri anticipate.

Share this post


Link to post

La amortizoare + arcuri s-a uitat mersterul ?

Share this post


Link to post

Flansele de la amortizor sunt ok?

Edited by Leutzu

Share this post


Link to post

Da, nu se aude zgomotul de acolo, plus ca atunci cand virez nu se aude nici un fel de zgomot, ci doar cand este volanul bracat si ruleaza masina.Am uitat sa mai spun ca urcata pe elevator si aceleasi conditii de bracare volan stanga si invartire de roata, nu face nici un zgomot.

Nu stiu ce naiba sa ii mai fac, cred ca o sa desfac eu in weekend si sa vad ce se intampla, pt ca este foarte ciudat, eu suspectand un rulment spart, gripat, dar totusi nu are deloc joc...

Share this post


Link to post

Am avut si eu niste probleme asemanatoare, m-am dat cu capul de toti peretii, pana am descoperit ca burduful de la pivotul de la bratul inferior era fisurata si pe acolo, se stie, intra praf sau apa cu praf, etc., si face ca praful in frecarea dintre componente sa scoata scartaitul enervant. La ridicarea pe rampa se slabeste intr-un fel presiunea dintre elemente si s-ar putea ca scartaitul sa dispara. Acelasi scartait se poate sa apara in orice are un burduf si care poate fi fisurat sau cine a mai umblat la el, se poate sa fi uitat sa puna vaselina.

Te rog sa verifici pivotul de care ti-am spus, pentru ca banuiala mea se indreapta catre el...

Share this post


Link to post

Gata, mister rezolvat.

Mi-am facut ieri timp si m-am apucat de surubarit la roata cu pricina.

Responsabila de aceste fenomene era piulita de la planetara dreapta care se slabise destul de mult, si pe care mecanicul uitase sa o mai pansoneze(cred ca asa se spune) dupa ce a strans-o, acum vreo 6 luni, deh asta este...

Se poate inchide, problema rezolvata.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...