Jump to content
Sign in to follow this  
DarkAngeL

Matiz E/ac Lpg

Recommended Posts

Am ascultat sfatul celor de forum si am luat unu nou cu ac si lpg pe 21.07.07!

 

L-am luat pe mititel direct din Craiova...de la mama lui! :mrgreen:

 

Deocamdata nu am faut modificari la el...doar un mp3 playar cu mmc si usb, inchidere centralizata si alarma.

 

De alte modificari ma voi ocupa cand mai vad niste bani ca m-a secat mititelul...

 

6700 euro masina, 200 alarma+inchiderea+mp3+montaj, 91 euro taxa de inmatriculare, 50 de euro alte chestii pana la nr definitive...

 

Sunt foarte multumit de el...am deja 2700 k! :lavolan:

post-7343-1188337168_thumb.jpg

post-7343-1188337479_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa-l stapanesti sanatos, e frumos Matizelul.

 

Nu-mi plac prostiile alea de pe usi.

Share this post


Link to post

Sa-l folosesti sanatos fara limita de km. Culoarea e super, daca ar fi fost si pe Cielo, masina mea ar fi avut aceasta culoare :D

P.S. Parca plasticele alea de la stergatoare nu prea merg. Cate despre "prostiile" de pe usi, s-ar putea sa fie utile totusi.

Share this post


Link to post
Parca plasticele alea de la stergatoare nu prea merg. Cate despre "prostiile" de pe usi, s-ar putea sa fie utile totusi.

 

De acord cu alea de pe stergatoate (da-le jos - nu ajuta la nimic), dar in loc sa pui "prostiile" alea pe usi mai bine puneai bandouri laterale, cu care aveai mai multa protectie decat cu "prostiile" :mrgreen:

 

In rest...

 

Felicitari pt achizitie si sa te poarte sanatos cat mai multi km fara evenimente neplacute :drinkers:

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos si sa faci cati mai multi Km. cu el.

Share this post


Link to post

Ce capacitatea are butelia de GPL?

Share this post


Link to post

Super culoare, arata bine de tot masinuta ta! Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea muuuulti km fara nici un fel de problema. La consumul asta ar fi si pacat sa nu o "plimbi" . :D

Share this post


Link to post

Poze cu instalatia?

Share this post


Link to post

Si niste date legate de consum daca se poate [-O

Share this post


Link to post

Daca tot ai pus capace vopseste jentile negre, cum au zis si baietii da plasticele alea jos ! Vrem poze cu instalatia !

S-o stapanesti sanatos si multi km fara probleme ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Multumesc pt urari!

 

O sa vopsesc si jantele...saptamana viitoare dupa cele 3 restante pe care le am...si o sa pozez si instalatia lpg.

 

Butelia are 35 l, din care 26-27 utilizabili si e amplasata in locul rotii de rezevra.

 

Instalatia e secventiala, marca BRC.

 

iar in legatura cu consumul am vb la jurnal de bord

 

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...st&p=291053

Share this post


Link to post

Mi-am montat si proiectoare de ceata poloneza...sunt atat de incantat de ele! :banana:

 

Si am vopsit si jantele in negru...

 

Mai e pana o sa arate cum vreau eu matizutul...dar incet incet prinde contur :banana:

Share this post


Link to post

A mai suferit ceva modificari mititelul, dar de ordin practic: bari si suport de biciclete si capacele care le-am vopsit in negru.

post-7343-1252352425_thumb.jpg

post-7343-1252352464_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Frumoasa masina...Nu inteleg totusi de ce ai vopsit capacele negre?Nu or sa dea niciodata ca jantele...

Share this post


Link to post

Subiectiv: Mie imi place...poate doar ma plictisisem de argintiu :P

Share this post


Link to post

Intrebari:

1. Cum se simte masina cu suportul de biciclete deasupra?

2. Cat a costat suportul?

3. Suiera sau mai stiu eu ce altceva?

 

Merci! Am si eu un plan maret de a monta asa ceva insa momentan pun intrebari :)

Share this post


Link to post

1.Fara biciclete e ca si cum nu il ai, cu biciclete, 2 la numar, se comporta binisor: nu balanseaza masina in curbe, dar se simpe la vant lateral si din fata si de pe la 90km/h e lenta rau...ce sa-i faci...48 cp...si cu biciletele sus iti ia cam cu 2% mai mult afara;

2.Barile - din practiker, 190 ron, special pt matiz; suporulul de bicicleta - real - 50 ron bucata, io am 2;

3.Nu suiera, nu zdrangane, nu bate, etc...

 

In concluzie sunt super multumit si am facut si vreo 700km cu bicicletele sus (Bucuresti-Barlad-Bucuresti), bicicletele nici nu se clatina...oricum le-am asigurat suplimentar cu chingi de prindere...just in case...

 

Urmeaza si suportul de schiuri mai incolo...intre suportii de biciclete.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Noi modificari, nu substantiale:

Pierdut capace negre si inlocuit cu altele...nu le mai vopsec

Schimbat anvelope, de la 155/65/r13 la 165/70/r13.

Imi place cum arata, parca e CrossMatiz acum

A crescut confortul cu ele si a scazut zgomotul...in rest la fel:aderenta(ud/uscat), viraje, franare, demaraj.

Inca mai astept sa-mi iau suport de schiuri...

post-7343-12571785509_thumb.jpg post-7343-125717857196_thumb.jpg

 

Dupa ce s-a bulit iremediabil instalatia de gaz, am renuntat si la butelie si am mai castigat spatiu in "gigantul" portbagaj :) >-

Edited by DarkAngeL

Share this post


Link to post

Cum adica s-a bulit?

 

Si oricum... nu mai era in garantie?

Share this post


Link to post

Din ce stiu instalatiile GPL din fabrica au garantie 1,5 ani.

Share this post


Link to post

Garantie a avut 2 ani ca si masina...

Instalatia GPL s-a bulit la 2 saptamani dupa ce a expirat garantia, parca era programata :wallbanger:

Bulit inseamna ca indiferent daca schimbam senzorul de presiune/temperatura sau rampa de injectoare, sau filtre de gpl...tot 15-20 km mergea si supa aia se bloca...asa ca m-am saturat de drumuri la service si de fraza "nu stiu ce sa-i mai fac" sau "hai sa incecam si asta"..

Rezolvare: demontat instalatie GPL, mers pe benzina cu un consum mediu de 6,5%(4,5-5% extraurban si 7-7,5%urban), consum scos mergand economic.

Rezultat: foarte multumit si nu ma mai doare capul.

Edited by DarkAngeL

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca au micsorat garantia la ultimele masini? Tin minte ca era 3 ani pe vremuri.

Share this post


Link to post

Sa inteleg ca au micsorat garantia la ultimele masini? Tin minte ca era 3 ani pe vremuri.

 

 

Da, am luat-o chiar in sambata dinaintea inchiderii fabricii direct din Craiova...ultimul lot cred.

Am citit pe net(GPL Forum si altele) si Brc-ul instalat pe matizuri nu era cea mai fericita solutie de adaptat pentru motoare in 3 cilindrii, iar calculatorul instalatiei ar fi trebuit montat in habitaclu, nu in compartimentul motor, unde se supara incalzea si dadea erori...in sfarsit, treba facuta aiurea...asta e.

Share this post


Link to post

Din intamplare nu ai vreo poza cu capota ridicata sa ma uit si eu la instalatia de GPL? Unde este pozitionata sau ma rog unde era pozitionata?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...