Jump to content
Sign in to follow this  
lverestiuc

Eaglemaster Cl5100t Pe Matiz...

Recommended Posts

Salutare tuturor

 

Am instalat de curand o astfel de alarma pe un Matiz.Nimic complicat pana aici pana la faza cuplarii inchiderii centralizate existente cu Eaglemaster .Am avut surpriza de a observa ca in portiera soferului actuator cu 4 fire,firele acestuia avand culorile albastru,alb,negru,maro.Evident ca primele doua fire sunt pt motoras,negrul da tot timpul cuplat la masa masini,iar firul maro isi modifica potentialul functie de actionarea inchiderii centralizate.Mai exact are potential pozitiv,iar la actionarea inchiderii centralizate,potentialul pozitiv de 12V tinde sa scada cam pana la 8V,dupa care revine la 12V.

Imi spune si mie cineva care schema de conectare e valabila pt. comanda inchiderii centralizate existente de catre Eaglemaster CL5100T?

Daca aveam actuator cu 5 fire,problema era tare simpla...

Va anexez pagina cu schema originala a inchiderii centralizate originale de la Matiz + manualul Eaglemaster.

 

Multumesc anticipat!

Alarma_EAGLEMASTER_CL_5100T.rtf

post-5968-1188335695_thumb.jpg

post-5968-1188335738_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Se poate si cum vrei tu, dar cel mai simplu - eu asa as face - as schimba actuatorul de la sofer cu un alt actuator cu 2 fire - pret 11 ron - sau cu unul cu 5 fire -13 ron, actuatoare obisnuite, de care si-a pus majoritatea celor care si-au instalat inchidere centralizata pe Tico si Matiz care n-au avut din fabrica .

Altfel trebuie sa desfaci actuatorul original sa poti avea access direct la bobina sau la intrarea in temporizatorul ala intern si sa-l comanzi direct din alarma. Mai bine alt actuator, ca nu-i suma mare.

Share this post


Link to post

buna seara, am si eu o problema cu alarma la matiz cred ca este Eaglemaster cl 5100t ,cand am vrut sa deschid masina din telecomanda ,am observat ca aceasta nu mai comunica cu alarma ,am deschis pana la urma cu cheia,bine inteles ca a inceput sa urle .si iam scos siguranta ca altfel nu se mai oprea.tin sa mentionez ca am verificat bateria am pus alta se aprinde ledul rosu,dar din pacate nu mai gasesc cea de adoua telecomanda. datimi va rog o idee ce ar putea sa fie?

Share this post


Link to post

Telecomanda mai functioneaza? Daca nu, schimba-i bateria

Share this post


Link to post

a

alarma aceasta o am si eu pe matiz, cand mi s-a terminat bateria, era o chestie in manual sa faci sa iti memoreze iar alarma telecomanda, numai asa am reusit.Daca te pot ajuta cu altceva, da un pm

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...