Jump to content
Sign in to follow this  
tarabostes

Madrid - Pentru 1 Zi

Recommended Posts

In a doua jumatate a lunii septembrie plec pt cateva zile la Madrid. Am ceva treburi de rezolvat dar 1 zi jumatate sunt alocate pentru vizitarea orasului, hotelul e cvasicentral. Cine a fost pe acolo poate imi da si mie niste ponturi ca sa vad cat mai multe intr-un timp cat mai scurt. La cate obiective interesante am vazut pe net mi-ar trebui cam o saptamana :(

Share this post


Link to post

M-am intors de la Madrid. Cele 3 zile au trecut foarte rapid. Am reusit sa vad cate ceva in timpul disponibil, sa gust ceva vinuri locale ( Fino ) sa bat cu piciorul cateva strazi si piete, ceva shopping si sa vad o multime de prostituate romance chiar in mijlocul orasului. Din pacate desi am stat langa Santiago Bernabeu nu am reusit sa fac turul de stadion. Poate fi o destinatie captivanta pentru un weekend extins.

Share this post


Link to post

Daca ai timp poate detaliezi putin, si eu am planificata o excursie de 3 zile la Madrid peste o luna.

Share this post


Link to post

Daca nu ai foarte mult timp ar fi indicat un tur panoramic de oras cu un autocar deschis ( asta in functie de vreme) pentru ca nu poti vedea prea multe cu piciorul si nu iti poti face o impresie generala despre oras. Pentru deplasare e foarte indicat metroul, reteau e bine dezvoltata si ajunge in locurile importante, de departe e cel mai avantajos insa tre sa fii putin atent pt ca au statii aparent diferite pe linii diferite dar care comunica pietonal intre ele si deci nu trebuie schimbat metroul, insa niciTaxiurile nu sunt foarte scumpe, nu prin comparatie cu Bucurestiul ci cu alte orase europene.

Inelul central este destul de extins si are o zona ,,mai veche,, turistica ( Palatul Regal, Plazza Mayor) si una mai comerciala (Porta del Sol, Gran Via). Eu nu prea intru prin muzee in genul asta de deplasari scurte ci prefer sa bat orasul cu piciorul. Programul la Santiago Bernabeu ( daca esti pasionat) este intre 10 si 19. Sunt multe magazine El Corte Inglese unde gasesti lucruri de calitate ( incaltarile Geox erau spre exemplu mai ieftine decat in magazinele proprii Geox), multe magazine Clarks de incaltaminte.

La multe carciumi pretul pentru terasa e mai mare decat cel pentru masa in interior, iar o bautura la bar e mai ieftina decat la masa. Preturi pe la restaurante nu stiu pt ca au fost aranjate de organizatori.

Tre sa intri intr-un Museo de Jamon ( cred ca asa se scrie) e un lant de magazine de sunca unde poti degusta diverse sunci si vinuri. Bauturi locale merita cumparate din aeroport, coniac si vin de Jerez ca si parfumuri chiar si marcile spaniolesti.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...