Jump to content
Sign in to follow this  
Puma54LIF3

Bordul,plasticul Ceasurilor De Bord ,nuca La Schimbator,oglinda Dreapta (geamul) Gazate In Servivce

Recommended Posts

buna ziua am postat acest topic deoarece sunt destul de disperat am fost lovit toata partea stanga am duso la un city center undeva p langa "Sofitel" si cei de la vopsitorie mi-au gazat interiorul masini a ramas o pulbere de vopsea pe plasticul de pe cesuri pe bord si pe nuca si nu stiu cu ce sa il curat . Uni au spus ca cu benzina dar mi-e frica sa nu matuiesc cadranele la bord. Mai am vopsea cursa pe partea neagra a chederului exterior al geamului la shofer si stanga spate si la fel nu stiu cu ce sa sterg ,dak dau cu diluant atinge portiera si poate patzeste ceva . Astept sfaturi.

 

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Dar de ce nu te duci tu frumusel cu masina sa le dai cu ea in cap pana curata tot? Mie la masina de 5 luni vechime, au avut de vopsit aripa din spate si mi-au gazat un sfert din plafon, usa de la sofer are urme de lac intarit aiurea, desi nu au vopsit-o si toate astea dupa ce vopsitorul mi-a cerut si spaga 100RON ca sa gaseasca combinatia de culoare apropiata de a mea. Sunt niste nesimtiti!!! Du-te la ei si fa scandal, trebuia sa faci asta cand ai luat-o!!

Share this post


Link to post

Cel mai bine e sa o rezolve cei care au gazat-o! :grumpy:

Nu da cu benzina sau diluant pe plasticele de bord ca o sa le "termini" de tot! Cauta (in caz ca te hotarasti sa o rezolvi singur) pe la magazinele de piese auto, s-ar putea sa aiba vreo solutie de scoate urmele de vopsea de pe plastice sau petele! :rolleyes:

Share this post


Link to post

Multumesc mult pentru sfaturi ... sincer am semnat devizu si nu am observat pana am ieshit cu ea in soare knd am observat cadranele knu mai erau atat de clara am zis k e praf am oprit am sters ,nimic . ... si speram sa imi recomande cineva o solutie buna . Dar pe oglinda nu kred ca are ceva dak folosesc benzina adik nu pe capacul oglinzi pe oglinda in sine :) .

Edited by Mircea
Limbajul IRC costa cate 20% la fiecare post.

Share this post


Link to post

Alcoolul cu care o sa cureti interiorul o sa afecteze plasticul...nasol ca ai patit asta!Pote gasesti la wurth ceva profesional care sa nu deterioreze plasticul,sa nu contina alcool!

Share this post


Link to post

Pentru nuca de la schimbator recomand polish de caroserie (pasta). Ar trebui sa mearga si pentru cadrane, dar incearca mai intai pe la un colt, pe o zona mica.

Share this post


Link to post

Si eu am avut probleme asemanatoare, la mine a fost gazata pe parbrize pe oglinzi si pe un stop. Am curata pe parbrize si pe oglinzi cu acetona dar am pus doar cate o picatura pe o carpa si pe urma frecam bine si imediat inainte sa se usuce acetona de pe sticla frecam cu o alta carpa uscata pot spune ca in felul asta am curatat perfect fara sa afectez in nici un fel plasticele de pe langa. La stop mi-a fost frica cu acetona asa ca am intrebat in stanga si-n dreapta si cineva mi-a dat un sfat de m-a dat pe spate da va garantez ca in cazul meu a fost 100% eficient: pasta de dinti (eu am folosit colgate whitening :mrgreen: ), se foloseste ca si polish-ul pe vopsea, adica pui cate putin pe plastic si pe urma cu o carpa uscata si moale freci de-ti vine rau dar iese perfect.

 

Succces!

Share this post


Link to post

@Puma54LIF3 Vopseaua/lacul sunt atacate violent de catre lichidul de frana. Lichidul de frana in general nu ataca plasticul.

Fa un test, intr-o zona mai ferita si vezi cum se comporta.

Umezeste o carpa in lichid de frana si lasa carpa cava ore peste plasticul murdarit cu vopsea. Vopseaua ar trebui sa se umfle si sa cada singura.

Spun chestia asta fiindca odata mi-a picat un imbecil lichid de frana pe spoiler. Pana a doua zi s-a umflat vopseaua si am dat-o jos cu degetu -mai usor decat razuiesti o cartela de telefon :)

Share this post


Link to post

Pasta de dinti este cel mai bun remediu si nu ataca nimic ,cauta o pasta cu continut mare de fluor pentru ca este mai abraziva decat cea normala.

Bineinteles ca trebuie sa freci de o sa-ti cada mana pentru rezultate perfecte.

Cunosc pe cineva care a polisat toata masina cu pasta de dinti si vreau sa spun ca a iesit impecabil!

Share this post


Link to post

Am si eu o problema asemanatoare!Dupa vopsire partiala am constat ca parbrizul este gazat.Cu ce as putea sa il sterg?

Share this post


Link to post

O carpa imbibata putin in benzina ar trebui sa faca treaba.

Share this post


Link to post

Ok, am sa incerc varianta asta!Am dat cu solutie pentru curatat oja si s-a luat putin dar mai trebuie!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...