Jump to content
Sign in to follow this  
spacemarcian

Sunet Inchidere Centralizata

Recommended Posts

Salutare,

 

Am de curand un Aveo Premium Sedan.

 

Am urmatoarea problema, cand accesez butonul de inchidere centralizata + activare semi alarma aia de interior sau ce este se aude ca si cum ai claxona. Destul de aiurea, daca esti undeva unde sunt oameni au impresia ca ii claxoneaza cineva .. plus ca este destul de suparator sunetul.

 

Masina mea trebuia sa vina in 2 saptamanii si a venit intr-o luna si trei saptamanii, intre timp am avut o masina de drive test, la masina aia se auzea destul de ok sunetul .. ca si la o alarma ... nu claxona

 

Aveti idee, asa face este normal ... se poate schimba "tonul" de undeva ... au facut pierduta sirena cei de la Chevrolet ?

Share this post


Link to post

Si la mine face lafel. Ideea este ca acea "alarma" din dotarea masinii, nu are goarna. Ai doua posibilitati: iti cumperi o goarna o montezi, sau legi alarma pe claxon. Acesta ultima varianta a fost aleasa si la mine. Nu stiu daca asa vine masina din fabrica sau dealerul a facut aceasta legatura. La incuierea usilor din telecumanda se aude un claxonat scurt, iar in cazul in care se declanseaza alarma masina claxoneza intr-un ritm de aprox 0.5sec claxon 0.5 sec pauza.

Share this post


Link to post

Mi-e greu sa cred ca asa a venit de la mama ei. Iar dealerul, daca a facut asa ceva e cam zuzi la biluta.

Desi ideea e interesanta :D Adica lucrurile stau cam asa... Modulul de "anti-hot" are si iesire de alarma, dar -cu unele exceptii la niste modele mai vechi- cablul nu este trecut din habitaclu (modulul e montat in consola mediana, in spatele schimbatorului) in compartimentul motor. Ca sa nu se chinuie prea tare, cum modulul da masa pentru sirena, la fel cum butonul de claxon da masa pentru actionarea claxonului sau releului, omul se gandi sa lege circuitele impreuna. din pacate efectul acustic e de cacao :(

Share this post


Link to post

Probabil ca dealerul a facut aceasta "legatura", dar interesant este ca nu este un caz izolat. Eu am luat masina de la ChevroletWest din Arad, iar spacemartian vad ca e din TM, deci de la alt dealer probabil. Ma gandesc ca aceasta legatura este usor de facut din moment ce mai multi apelaza la acesata solutionare a problemei. S-ar putea ca firul sa fie dus din fabrica pana in compartimentul motor si atunci nu ai decat sa-l legi la borna claxonului. Asta este doar o presupunere, bazata pe ideea ca daca ar fi mai complicat nu s-ar apuca sa faca asa ceva. Daca ar trebuii sa desfaca consola mediana ca sa traga fire pe acolo, nu cred ca ar fi asa de entuziasmati!!!

Share this post


Link to post

Sau si mai si... Poate masinile voastre chiar au avut goarna montata si legata din fabrica, dar unii mai inventivi de pe la noi s-au gandit sa le valorifice cumva si le scot de pe masinile astfel dotate legand in loc claxonul... Sau vorba lui AB, poate sunt zuzi la biluta si le iau pentru ei acasa sa-si puna la sonerie... :D

Hai sa fim seriosi, in situatia in care nu au fost legate din fabrica asa, nu prea vad vreun dealer din .ro sa se apuce de capul lui sa modifice masini doar pentru multumirea clientului, fara sa-i iasa vreun profit din asta. Iar pe de alta parte, nu vad de ce producatorul s-ar fi zgarcit la o goarna de 10 euro si ar fi implementat modificari de la un model la altul (care per total s-ar putea sa se dovedeasca mai costisitoare).

 

P.S. A mea a avut goarna originala legata din fabrica pe alarma. Si chiar imi place cum suna cand armez alarma sau cand deschid portbagajul din telecomanda.

Share this post


Link to post

Si eu tind sa cred ca au luat sirena aia si au legat la claxon sa se auda ceva acolo. Cam penal cand o activezi se uita oamenii cred ca ii claxoneaza cineva, ma enerveaza la culme chestia asta.

 

Nici la masina noua nu se poate sa nu iei o mica teapa.

Share this post


Link to post

Acum m-am cam inervat... :mda: Si inainte de a intra peste ei cu usa cu tot rog mult un coleg care are goarna montata din fabrica sa-i faca o poza cu localizarea ei exacta. Daca am avut goarna si ei au surubarit pe acolo nu cred ca nu a ramas vreo urma, numai sa stiu unde sa caut. Si daca gasesc vreo urma... vai de ei.

 

Mentiones ca modelul meu este sedan, elite.

Share this post


Link to post

Eu am Sedan Pemium ... poate doar platinum are super optiunea "goarna"

Share this post


Link to post

Sunt foarte nerabdator sa clarific enigma asta... Nudealta dar chiar am fost multumit de dealer... Nu am asteptat foarte mult dupa masina, foarte amabili, mi-au rezolvat toate actele(bineinteles contra cost), eu nu as fi avut timpul necesar, si nici nervii aferenti, am primit chiar si covorase cadou... Nu as dorii sa-mi schimb parerea despre ei...

Share this post


Link to post

Vedeţi aici şi aici şi... mai folosiţi şi search-ul, din când în când...

Share this post


Link to post
am primit chiar si covorase cadou...

 

:o fftopic: Vezi, mie mi-au lasat goarna, dar nu mi-au dat covorase... :D

Share this post


Link to post
...rog mult un coleg care are goarna montata din fabrica sa-i faca o poza cu localizarea ei exacta...

 

 

Vedeţi aici şi aici şi... mai folosiţi şi search-ul, din când în când...

 

@rm.popa

Era vorba de goarna montata din fabrica si nu aftermarket !

Share this post


Link to post

In posturile mele anterioare, am descris functionarea "alarmei" default de pe Aveo sedan elite. Bun... Zilele astea mi-am pus o intrebare: Daca dintr-un motiv oarecare , pentru desciderea masinii nu pot folosi telecomanda de pe cheie (s-a descarcat bateria, s-au s-a defectat, sau folosec cheia de rezerva care nu are telecomanda), cum dezactivez alarma??? Alarmele obisnuite au un buton ascuns, si prin actionarea lui combinat cu punerea contactului, sau apasarea pedalei de frana sau... mai stiu eu ce combinatie, se poate dezactiva alarma. Dar la Aveo... Ce fac daca deschid usa cu cheia, si incepe sa urle alarma... si nu am telecomanda functionala???!!!

Share this post


Link to post

Stai linistit, daca deschizi usa cu cheia se dezactiveaza si alarma.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...