Jump to content
Sign in to follow this  
florin ghe

Protectii Aripi Cielo

Recommended Posts

Salut baieti!

Sunt nou pe aici si ma intereseaza daca se gasesc protectii de aripi pt cielor (care se lipesc pe marginea interioara a aripii)?

Scuze daca mai este un topic la fel.

Nu am cautat.

Numai bine

Share this post


Link to post

Ce fel de protectii ?! :-?

Stiu ca exista niste folie care se lipeste pe aripi (si nu numai) pe exteriori si care protejeaza impotriva micilor zgaraieturi provocate de pietricele sarite, sau alte mici incidente.

La asta ta referi ? :-S

Edited by kAos

Share this post


Link to post

Salut! Sunt pe la magazinele de piese auto.. daca te referi la cele de plastic ce protejaza aripa, cel putin la mine nu se lipesc, sunt prinse in surubele! :)

P.S. Vezi cu avatarul ala ce faci ...

Edited by Emil Popescu

Share this post


Link to post

Popescu poti pune o poza ceva, sa ne edificam?

Mersi.

Share this post


Link to post

Din pacate nu pot, momentan! Daca te uiti cu atentie o sa vezi respectivele plastice de protectie! Sunt intre roata si aripa/motor!

Edited by Emil Popescu

Share this post


Link to post

Ceva in genul celor din pozele de mai jos. Sunt de pe logan.

post-9238-1184304684_thumb.jpg

post-9238-1184304701_thumb.jpg

post-9238-1184304805_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sincer, chiar nu le văd rostul. Decât să ţină umezeala şi să ruginească aripa mai repede.

Share this post


Link to post

1. nu tine apa - au o folie autoadeziva de mastic care e lipita f bine

2. intre aripa si protectie sunt strnse cu niste clipsuri prin niste suruburi

3. am vazut la loganul din poza si nu intra deloc apa si in plus protejeaza impotriva pietricelelor care sar de pe roata si a tuturor chestiilor care sar de pe drum.

 

Eu zic ca sunt super utile.

Share this post


Link to post

sunt utile...

e vb de loganul meu. Florin l-a vazut si ii place...

Share this post


Link to post

Fiecare cu părerile lui. Eu rămân la a mea insă.

 

Am văzut maşini şi de 7-8 ani vechime care nu aveau vopseaua sărită pe buza aripilor. Ca să nu mai spun că nici estetic nu dau bine, dar important e să vă placă vouă, nu mie.

Share this post


Link to post

1. prima chestie e ca e practic - uita-te la majoritatea masinilor de peste 3-4 ani la buza aia interioara a aripi (indoitura semilunii care vine in interiorul lacasului rotii) si ai sa vezi acolo vopsea sarita, rugina si toate cele.

2. dpdv estetic este foarte fain. dar cum nu faci nimic in gustul omului... 8-}

 

noi sa fim sanatosi ca belelele curge ...

 

@lao - si daca tie ti se par inestetice protectiile pe loganul din poze...nu mai am ce comenta.

Ca la tribunal - I rest my case!

 

Respecte nelimitate

Edited by Lost boy

Share this post


Link to post

Mda, intr-adevar. Aduce cu aripile autobuzelor vechi antice si de demult ale RATB-ului. :D

Share this post


Link to post

La al meu Cielo din '97 nu a sarit nici un pic vopseaua pe unde spuneti voi, asa ca nu vad care ar fi rostul acelor protectii pentru marginea aripii. In schimb am vazut 2 Dacii Logan (colegi de serviciu) care le-a sarit cam rau vopseaua pe marginea aripii.

Share this post


Link to post

Ma bag si eu unpic: decat plastice lipite cu mastic (reminiscente dacia) nu mai degraba- daca tot se doreste MUSAI protectie- se curata bine interiorul aripii si se dau cateva straturi de antifon? Se impusca 2 iepuri: protectia caroseriei si antifonare (domeniu acustic si termic). Imi dau si eu cu parerea...

Share this post


Link to post
Ceva in genul celor din pozele de mai jos. Sunt de pe logan.

 

Am trait sa o vad si pe asta, ZKR este luat de exemplu de proprietarii de Cielo... vedeti pe site-ul Dacia ca mai sunt si alte accesorii pt. L90 =)) =)) =))

Eu am pe Logan cam de 1,5 ani asa ceva si se numesc protectii pasaj roata, si pot spune ca au un adeziv pe interior +cleme de prindere,vin perfect.pt. carcotasi pot face chiar o poza.

Edited by RamboX

Share this post


Link to post

in poza de mai de jos se vede ca domnul Lao are ceva rugina la aripa spate. Dar nuuuu, asa cum zice domnul Lao aici

Lao

Scris Jul 13 2007, 09:35 AM

Fiecare cu p?rerile lui. Eu r?mân la a mea ins?.

 

Am v?zut ma?ini ?i de 7-8 ani vechime care nu aveau vopseaua s?rit? pe buza aripilor. Ca s? nu mai spun c? nici estetic nu dau bine, dar important e s? v? plac? vou?, nu mie.

 

dar e mai bine sa faci tunning cu masina ruginita ca zici ca-s flacari, nu?!?!?!

=)) =)) =))

post-9238-1184836863_thumb.jpg

Edited by florin ghe

Share this post


Link to post
Păi normal că apare rugina când îndoi buza cu ciocanul şi sare vopseaua. Oricum, nu e "intrată" în tablă, ci e doar "de suprafaţă", se poate repara şi va fi reparată cât de curând.

Incearca sa fi obiectiv. E normal sa fie un pic ruginita acolo, dupa acele operatii. In momentul de fata, cred ca "problema" e de mult solutionata!

Masina arata super, stai linistit! ;)

Share this post


Link to post

ok

dar haideti sa fim toti obiectivi, da?!?!

merci

Share this post


Link to post

Bai baiatule, dupa parerea ta, cand dai cu ciocanul nu sare vopseaua? Recomandarea mea e sa nu mai "rupi" informatii din alte contexte pentru a le face convenabile situatiei cu aparatorile alea stupide. Daca-ti spun ca-mi plac si mie te linistesti? Te poti duce linistit la baie? Atunci iti spun ca-mi plac aparatorile alea. ;)

 

De ce nu ne arati si tu masina aia "tunata" a ta. Parca aminteai ceva de niste accesorii de oua Kinder montate pe antena, codita de rechin, de-astea...

Share this post


Link to post

Lasa-l bre Lao, are si el o problema.

 

florin ghe ti-au promis aia comision daca ne convingi?

Share this post


Link to post

Apropo de rugina care apare la aripa spate Cielo:

 

Aproape toate Cielor de peste 5(6, 7, 8) ani sufera de boala asta. Rugina apare in locul respectiv indiferent daca masina a fost lovita de pietricele sau nu. Asa cum mi-a explicat un mecanic este o problema mostenita de la Kadett. Cauza: Din portbagaj se strange condens intre aripa si contraripa si astfel acolo este mereu umezeala. Remediu este de tip "dacia". Se deschide portbagaj, se inlatura protectiile de plastic din lateral si se toarna niste ulei acolo jos. Uleiul se va scurge pana la imbinarea strimta dintrea aripa si contraaripa. Pacat ca nu am amflat de asta inainte sa inceapa rugina sa rontaie din caroserie. Eu am masina de 11 ani (in nov) si a aparut rugina acolo de vreo 2-3 ani (sau cel putin de atunci am observat eu).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...