Jump to content
Sign in to follow this  
misi

Calculatorul De Bord

Recommended Posts

salutare.

va rog, luminati-ma si pe mine ca singur nu am gasit ceea ce caut.

Ce informatii ofera CB-ul de pe acest nou Aveo Sedan, ca ma bate gandul sa iau unul cu cutie automata.

De ex: consum instantaneu, mediu, viteza medie, dist parcursa, etc...

Va multumesc.

respect

Share this post


Link to post

Viteza medie, temperatura exterioara, contor de timp parcurs, distanta aproximata ce poate fi parcursa cu benzina din rezervor, odometru si 2 totalizatoare de km. Asemeni majoritatii masinilor GMDAT, NU se afiseaza nici un fel de consum si nici nu exista vreo modalitate de a-l face sa afiseze. Asta e mostenire de la Daewoo...

 

Apropo, nu exista noul Aveo sedan. De cand a aparut Aveo sedan ca inlocuitor al Kalosului sedan, a ramas neschimbat pana azi. Poate te referi la noul hatchback care intr-adevar a suferit o restilizare anul acesta (interiorul insa e cel de la Aveo sedan).

Edited by root

Share this post


Link to post

scuze. my bad. AVEO SEDAN, la asta ma refeream.

am un Fiat Stilo care imi afiseaza tot ce vrei si deaia intrebam, pentru ca m-ar interesa o masina noua si cutie automata, iar la banii mei, aveo e cam singura varianta.

A, si portbagaj decent, ca la stiloul meu e cam mic, de, hatchback.

mersi oricum de lamurire.

respect

 

OOOO, abia acum am vazut ca ai cutie automata.te rog, da-mi si mie niste sfaturi, e buna, te ajuta, te simti stapan pe masina, probleme pana acum?

multumesc anticipat

Share this post


Link to post

E OK cutia. E produsa de Aisin-Warner in Japonia (e singura piesa japoneza de pe masina asta). E comandata electronic, are 4 trepte si hidroconvertizor blocabil.

M-am obisnuit cu ea in cateva zeci de minute si cativa zeci de km de cand am condus-o prima data. N-as mai conduce masina cu cutie manuala. Schimba in functie de regimul de mers. Consuma cu pana la 1 l/100 mai mult decat varianta manuala, dar asta e valabil la un parcurs preponderent extraurban, in oras consuma la fel sau chiar mai putin. Te ajuta mult in trafic, practic, asa cum bine zicea cineva pe aici, se conduce singura. Pana te obisnuiesti o sa ai senzatia lipsei de putere pentru ca masina demareaza mult mai lin si continuu si nu mai ai socurile tipice de la cutia manuala cand ambreiezi si debraiezi (nu te "baga in scaun" decat la plecare de pe loc). In plus in depasiri pana te obisnuiesti sa apesi pedala de acceleratie cu incredere ca sa retrogradeze o sa ai senzatia ca nu trage. Dupa ce te prinzi cum reactioneaza nu mai ai treaba cu ea. Spun asta in eventualitatea in care nu ai mai condus vreodata o masina cu A/T.

N-am avut probleme cu ea (cu cutia in sine), doar mi s-a defectat un contact la maneta schimbatorului care a fost inlocuit prompt pe garantie.

 

OK, gata cu offtopicul.

Uite aici un link.

Share this post


Link to post

Pentru root, multumesc frumos. Am sa le specific ca vreau acea cutie automata dar nu in linie dreapta.

Foarte utile descrierile tale. Astept doar sa-mi scot gipsul si sa merg sa caut una pt drive test.

Respect

Share this post


Link to post

Nu gasesti varianta in scarita pe Aveo. Si eu tot asta o doream, dar nu a fost disponibila decat pe Kalos. Dealtfel pe toate modelele actuale GMDAT pune modelul liniar. Iar pentru drivetest in Romania nu cred ca ai vreo sansa sa prinzi decat manuala. Eventual dai o fuga in US... :)

Share this post


Link to post

asa masina mica chiar nu am vazut in SUA. am venit de acolo in februarie si dupa ce am condus un lincoln automat. de aceea ma bate gandul la o automata si aici.

dar fara drive test...nu prea stiu ce sa zic...e posibil sa ma reorientez catre un sh din germanica la banii astia si pot face si un drive test pe loc. nu e noua si nu are garantie, dar are probabil multe altele in plus. probabil va fi un Touran sau un Mondeo.vedem noi.

respect

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...