Jump to content
Sign in to follow this  
Sunman

Am nevoie de un sfat ....

Recommended Posts

Salut,

 

Vineri am reusit cu succes sa-mi tamponez Matizul :cry:

Nu e grav dar nici usor nu e ... capota indoita, bara de sub spolier indoita, si alte alea de sub capota de care nu pot sa-mi dau seama, capota nu se mai ridica nici sa o bati...

Motorul si restul functioneaza ok ... nici radiatorul de AC nu pare sa fie spart ... ci doar deplasat ... asta e.

Casco exista si sper sa functioneze ok ... va mai spun in curind ...

 

Daca aveti un sfat despre care service sa-l aleg ... dintre cele cu care o avea Asiban decontare directa ... sau service-uri de care sa ma feresc ... si puteti sa-mi spune-ti pina luni inspre ora 10, mii de multumiri.

 

Am inteles ca Autonet Giulesti ar fi ok si ca Radacini de linga Gara de Nord ar fi iar ok ...

 

In rest astept sfaturi unde sa ma duc sau unde sa nu ma duc.

 

Mii de multumiri,

Sorin

Share this post


Link to post

Ai grija ca la Casco poti sa ai franciza si sa nu iti acopere pagubele :(

daca sint mai mici de tz %.

 

In caz ca ai gretzuri cu cei care ti-au facut Casco poti sesiza Comisia de Supravegere a Asigurarilor , (eu le-am scris la o problema legata de RCA si sint foarte seriosi). Ii poti contacta office@csa-isc.ro

 

Iti doresc multa bafta!

Share this post


Link to post

Autonet: pentru probleme mai "mari", nu pot sa zic nimic, n-am probat (sper sa nici nu fie nevoie!)... In rest, super seriosi! Eu m-as duce.

Grand Garage: lucreaza f. bine, da' tine mult si au probleme mari cu asiguarile (cica umfla nota rau si asigurarile nu prea mai platesc...).

Bafta multa, oriunde te duci!

Share this post


Link to post

mai puiim mei ce draq o fi si kestia asta cu loviturile cum draq ai reusit!?...UIte hai sa-ti zic cum a fost la Autonet !Eu m-am dus acolo am lasat masina luni la ora 13 si a fost gata marti !..Am luat-o vineri k am fost plecat..Parerea mea se poate si mai bine insa tot parerea mea NU MA ASTEPTAM SA FIE ATRATA DE BINE !..Cam asta e !!Singurul problem pe care-l vad e ca nu stiu dk autonet are conventie sau nu cu Asiban (are sigur cu Asirom) Insa dk are du-te la tipul asta de-i zice Dan LASZLO si vb cu el ..NU I_AM DAT NIOMIC !!!(inainte) si nu am dat nicmic la nimeni inatinte mi s-a parut incredibila probitate pro a acestui DOMN!!!....

O zi buna!

 

Sa ter uiti la vasul de likid pentru strgatoare ca mie si ala mi s-a bulit!!!

Share this post


Link to post

In primul rand verifica cu cine are decontare directa societatea unde ai tu casco,ca sa nu platesti tu si sa umbli dupa aceea dupa bani.Apoi se pare ca Autonet sunt cei mai ok.

Share this post


Link to post

Hai sa va spun cum au decurs lucrurile.

 

Am sunat la Asiban la prima ora, m-au indrumat catre City Center-ul de linga casa scinteii. Aici inspectorul de la ei a fost super dragut si super amabil a scris tot ce era de scris si unde au fost dubii, adica radiatoatele era un pic inpinse in spate, a scris sa se verifice in service si daca e nevoie ... vedem.

 

I-am intrebat cu cine au decontari directe, au zis radacini, city center si la recomandarea lui si a altui agent de la Asiban pe care l-am gasit printr-un prieten, am dus masina la un service in spate la Obor se cheama Service Central (si cu asta au decontari directe).

 

Totul era super curat aici, numai masini begoase (in afara de un tico nu mai era nimic de productie Ro).

 

M-au programt de joi, am lasat masina la ei si va mai spun ce se mai intimpla pe parcurs. Ideea e ca joi abia se apuca de ea si cica o sa fie gata marti. Nu am insistat asupra termenului cit am insistat sa iasa treaba buna. Toata lumea a zis ca o sa iasa de nu se va observa.

 

Ce sa zic optimist din fire, sper sa iasa bine ...

 

Hai numai bine,

Sorin

Share this post


Link to post

Multa bafta Sorin.

Share this post


Link to post

Hai sa va zic cum s-a limpezit problema ...

 

Marti imi promisesera masina, si surpriza martia la 11 ma suna frumos de la service sa-mi zica ca masina e gata. Pe la 15:30 ajung la service, masina ma astepta frumos in fata. Super spalata, super curata si fara urme de lovire :) . Inafara de numarul de inmatriculare care daca vreau sa-l schimb trebuie sa ma duc la Udriste si sa nu stiu ce, arata absolut impecabil. Am ramas masca ... :shock: :shock: :shock: .

 

Au lucrat si s-au comportat super profi si astia de la Asiban si cei de la Central Service. In service la casierie am achitat 500 000 reintregire Casco mi-au dat cheia si certificatul si drum bun. Nici o spaga nicaieri, nici un minut frecat menta cu povesti de doi lei, nu a trebuit sa mai trec pe la Asiban, nimic, absolut uimitor.

 

Casete, lichid de spalat parbriz o matura, ce mai aveam eu prin masina au fost mutate numai ca sa faca aia curat, cind vine clientul sa ia masina spalata... absolut uimitor.

 

A iesit super ... tot ce pot sa va zic e ca recomand cu incredere combinatia Asiban, central service ... am vazut ca astia mai mult baga tinichigerie; inspectorul de la asiban a fost super ok si super amabil, la service la fel :) )

 

Hai numai bine,

Sorin

Share this post


Link to post

Felicitari, numai de rezolvari din astea sa dea Domnul sa auzim.

Intelegem ca joi vii la intalnire? :)

Share this post


Link to post

Ma bucur de ce aud.Sa fie asa peste tot.Sorin te asteptam sa vedem live.

Share this post


Link to post

Felicitari! Super ok, ma bucur pt tine. te asteprtam joi sa vedm si noi minunea :)

Share this post


Link to post

Ma scuzati, dar nu e nici o minune, e NORMAL ... numai niste cretini incorigibili pot gresi o tinichigerie/vopsitorie la masinile astea NOI ... cu vopsea stock, fara schimbare de nuanta datorata uzurii; masina mea are semne ca a fost lovita? nici pomeneala ... GGA a lucrat impecabil, dar a umflat nota cu 300.000ROL ...

Share this post


Link to post

putem sa punem si o experienta nashpa cu serviceurile?

deci m-a lovit in spate un ... cu un iveco de marfa... dupa ce am umbla ca nebunu sa gasesc unde treuie sa gasesc sa-mi fac masina pe asigurarea aluia...ASIROM.. ma trimitea de la o filiala la alta. pana am ajuns la aia de la iancului,mari probleme ca a fost in preajma craciunului, ca nu mai am gasit pe ala care constata, ma rog in o saptamana am reusit sa-mi constate paguba.

dupa ce ca a hotarat ca nu trebuie schimbat hayonu, ci numai indreptat, si alte nimicuri , ajung in service care aveau "agreement" cu asiromu' adica ala de la gara de est daewoo si nu mai stiu cum . acolo, alte patani, ca nu aveau aripa spate , ca nu aveau cheder pt geam, a intrat la vopsitorie la o saptamana dupa ce ma asigurase ca "maine" , "... o sa iasa la fel ca inainte, nici nu o sa vedeti..." ca a venit" prietenu' lu' sefu si l-au bagat in fata"

si alte chesti' dastea. dupa ce am devenit un paket de nervi ca nu mai terminau treaba" nu gasim cheder pt geam" am luat tot bucurestiul la pas in cautatre de magazine unde sa gasesc eu ca sa termine o darta, ajung la magazinul radacini de langa gara si acolo gasesc chederul, de fapt m-au trimis la depozit care e cam la 300m distanta. cumpar chederul si ma duc la boi de la service... si le zic ca am gasit la depozitul care ii aprovizioneaza pe ei si se fac pe miratii.

la doua zile de la chestia asta imi termina in sfarsit masina

in concluzie.

1. am gasit pe masina un bec de 130/90 de mi-a ars mufa

2. masina a fost vopsit prost, se vad picusi de lac

3. nu a mai gasit un plastic de la bancheta spate

4. se vede ca nu mai vine la fel, hayonu se inchide putin mai greu decat inainte

5. usita de la rezervor se deschide cand vrea ea

6. stopul de pe spate "flencane" putin

7. usa spate nu mai e chiar la linie

 

poate sant eu mai exigent si amplific putin , dar unele lucruri sant evidente si m-am chinuit putin sa le remediez , pe cat am putut .

asa ca nu toate sant pe roze.

sa le mai dau si bani ,... glumiti. chiar m-am gandit sa-i dau in judecdata. cu toate ca la inceput le spusesem ca veau sa iasa ok ca am grija, dar cand, dupa atata timp am reusit sa-mi "recuperez" masina din service am fost bucuros ca nu mai merg cu autobuzu' , ce sa le mai dau. poate decat o zicala romaneasca veche.

Share this post


Link to post

Daca zici c-a fost atins radiatorul de AC, verifica-l. Am avut si eu accident, la fel: ambele radiatoare uuuusor impinse, dar suficient cat cel de AC sa inceapa sa piarda freon. De lipit se lipeste in argon, si e greu de facut, pentru ca (spre deosebire de cel de racire) gazul asta numit freon scapa prin absolut orice gaurica gaseste.

Share this post


Link to post

Despre radiatorul de ac, acelasi lucru l-am discutat si eu cu seful de service si m-a asigurat ca daca scapa freon serviceul are poze facute cu radiaoarele, cei de la asigurari au si ei poze facute si se face iar reconstatare si se schimba radiatorul pe baza aceluiasi accident.

 

Nu stiu ce sa zic acum ... sa speram ca ori nu o sa am nevoie, ori daca o sa am nevoie o sa fie tot la fel de cuvint dupa cum au fost pina acum. Oricum pina acum si cei de la Asiban si cei de la Central Service au fost super de super au lucrat amindoi ca in germania sau ceva mai bine :)

 

hai numai bine,

Sorin

Share this post


Link to post

Se string bile negre la Radacini Ferdinand ... mai cunosc cazul unui Matiz cu hayonul usor infundat si care nu mai e la linie ...+patania lui Ovidiu ...+pataniile mele acolo...

Stocul de piese de schimb e on-line pe reteaua interna la toate magazinele si service-urile Radacini, asa ca a fost clar rea-vointa.

Share this post


Link to post

Pai si ce facem,navalim toti la Autonet?

Share this post


Link to post

Pai avem alternativa plauzibila pina acum? eu imi pun si suporturi de numar roz, numai sa faca treaba buna ... ii testez la 25kkm, in maxim 2 luni ajung la Autonet.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...