Jump to content
Sign in to follow this  
Alex23

Tabla Moale Cielo

Recommended Posts

Sunt fericitul posesor al unui Cielo Executive Plus 2006, masina cumparata de mine de noua direct de la reprezentanta! Nu am avut probleme deosibite cu ea! Singurul lucru care nu-mi place la ea este tabla care este foarte moale ca sa zic asa! Prin bunavointa unor oameni de rea-credinta am gasit pe masina tot felul de mici lovitori pe capota spate-fate si usa dreapta spate! Pe usa estre o infundatura ca si cum cineva ar fi apasat cu degetu mare pe ea si ar fi lasat amprenta!

A fost o perioada in care am umblat bezmetic pe la o gramada de service-uri ca mi-au bagat unii in cap ca exista anumite ventuze cu care se pot scoate! Intr-adevar am gasit asa ceva pe la un service prin Berceni dar mi-au spus ca trebuie sa fie lovituri mult mai mari ca sa faca operatiunea asta! M-au sfatuit ca ar putea sa ma mai ajute cu un fel de cui care se impusca in locul indoiturii si se trage cu un pistol, dar asta implica vopsire si nu am fost de acord!

 

Stie cineva de ce tabla este asa moale pe cielo??? De ce ar fi conceput-o asa??

Un service sa ma ajute sa scap de micile infundaturi??? Please!

Share this post


Link to post
Stie cineva de ce tabla este asa moale pe cielo??? De ce ar fi conceput-o asa??

 

Din prisma costurilor ceva mai ridicate daca ar face-o mai groasa, dar zi merci ca nu avem ca la GOLAN ca aia e si mai si :mrgreen:

Share this post


Link to post

Sincer tabla de Golan mi se pare mult mai teapana decat la Cielo! Cu toate ca sunt total impotriva" Dulapului".

Share this post


Link to post

Depinde si de suprafetele pe care le compari! Daca e sa iei tabla de pe o portiune mica in comparatie cu cea de pe plafonul Cielo-ului(unde suprafata e mare si "flambeaza") atunci ramai cu impresia ca e moale!

Din cate am vazut eu e destul de groasa si bine vopsita si tratata!

Share this post


Link to post

Intr-o seara intorcandu-ma acasa am observat o indoitura care se vedea doar intr-o anumita pozitie pe capota fata pe dunga din stanga a cocoasei! Am deschis capota si am inceput sa apas cu degetu in locul unde era infundat si frecand si apasand tabla si-a revenit aproape la normal!

Edited by Alex23

Share this post


Link to post

Fiind suprafata mai mare, e mai predispusa la indoituri! Pe majoritatea masinilor, exceptand vandalismul, daca sunt parcate sub castani sau le prinde o grindina se vad urme!

Share this post


Link to post

Stiu un meserias care-ti face masina ca noua la capitolul asta. Si mie mi-a scos niste indoituri (unele nici nu le vedeam dar el le-a vazut la prima vedere). Numai ca e din Craiova, nu stiu daca te aranjeaza.

Daca esti interesat, da-mi pm ca sa-ti dau telefonul lui.

Share this post


Link to post
Sincer tabla de Golan mi se pare mult mai teapana decat la Cielo!

 

Ia uite in lincul de mai jos si vezi poza cu loganul alb...ce zici are tabla mai buna ca cielo? Eu zic ca la cielo nu o sa reusesti niciodata asa ceva in conditii similare

 

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...st&p=198149

 

sau

 

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...st&p=197578

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Dflorescu iti multumesc mult pentru sfat si pentru faptul ca exista cineve care face treaba asta! Sper totusi sa gasesc ep cineva din Bucuresti!

 

Uskat2005 nu stiu ce sa zic mai ales ca nu stie nimeni excat cum s-a intamplat accidentul ala! Nu ne putem da decat cu presupusul! Cred totusi ca tabla de pe cielo este mult mai predispusa la mici indoiri decat cea a loganului!

Cate cielo ati vazut cu capota fata stramba??? Eu nenumarate ba chiar si eu am inchis capota la un cielo gle apasand cu mana si cand am vazut ca-mi intra mana in ea ca in branza m-am speriat! Bineinteles indoitura a fost inevitabila!

Edited by Alex23

Share this post


Link to post

La vechiul Cielo din 96 pot spune ca avea o tabla f groasa. Cele din ziua de azi, fiind produse la Craiova cu siguranta ca , calitatea tablei a scazut ceva.

Si fiindca am vazut ca se face comparatie cu tabla de pe Logan, pot spune ca pe anumite portiuni te iei cu mainile de cap daca apesi putin ( in general aripile si putin plafonul) dar lucrurile acestea le-am observat si la masini cu ceva pretentii referitor la tabla

Share this post


Link to post

Sunt diferente mari intre cele fabricate recent si cele din `96 - `99. De la fiabilitate, la tabla sau calitatea plasticelor si imbinarilor!

Share this post


Link to post

Da, asa este. Si a mea are mici adancituri in tabla (multumim din inima drumarilor si camionagiilor nostri!) Pt. o masina la pretul pe care l-ai platit pe ea ce mai vrei? Are Cielo mult mai multe plusuri fata de alte auto autohtone si chiar fata de altele cu pretentii! A inceput sa se cojeasca vopseaua de pe ea sau sa intre rugina nu stiu pe unde? Important sa functioneze masina in tot ansamblul sau ca tabla se repara.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...