Jump to content
Sign in to follow this  
xxgeoxx

Montare Boxe Usa Fata Matiz

Recommended Posts

revin cu o intrebare pt ca am vazut ca a fost tratata fugitiv...Firele spre boxele din fata, pentru clasa E, simplu, economicul, exista trase din fabrica?Pt ca eu mi-am luat de curand, varianta E, euro4 si sincer nu am vazut niciun fir la usile din fata, cum se mai vede prin pozele postate pe site...

si 2nd mai multe firme la care am apelat pentru a-mi instala head unit-ul, mi-au spus ca daca instaleaza trebuie sa taie nu stiu ce cablu si mi-as pierde garantia..??(nu-i bai ca casul pot sa il instaleze cei de la service autorizat) dar.. stiti cumva daca este valabil si pentru instalarea boxelor pe fata??(adica pierderea garanitiei?) pt ca de la mai multe service autorizate daewoo mi-au spus clar ca nu se pot instala boxe fata la matiz E...?wtf??

 

si daca ma duc la un service care face montarea boxelor pe fata, imi mai trebuie alte chestii inafara de doar boxele?adica distantier, mufa iso sau alte nebunii?

sorry pt intrebarile cam stupide dar este prima masina si inca sunt...sa zicem mai noob... :D

 

PS: nu doresc sa pierd garantia deoarece pe langa faptul ca sunt ghinionist din nastere, a doua zi dupa ce am luat Matizul, evidenta ca nu a mai mers...lunga poveste...

Edited by miborion

Share this post


Link to post
@ zapacitu, chiar daca "nu sint montate chiar estetic", pune te rog ceva poze.

 

Am reusit azi sa fac niste poze cu un aparat de la munca.Cam asa arata:

 

post-194-1192006136_thumb.jpgpost-194-1192006062_thumb.jpg

post-194-1192005998_thumb.jpgpost-194-1192005928_thumb.jpg

post-194-1192005854_thumb.jpgpost-194-1192005652_thumb.jpg

 

Hu-ul e Alpine CDE-9870R.

Difuzoarele sint tot Alpine, nu mai stiu ce cod au.Distantierele au venit cu ele in cutie.Le-am pus pt ca altfel dadea geamul in magnet.40w pe fata si 20w pe spate.

Pe spate am pus unele ovale, mici , care se potrivesc la fix in locasurile originale.

Pe fata au taiat un pic din tabla sa mareasca gaura.Firele erau acolo, doar mufa nu s-a potrivit.

Au taiat-o si au pus papuci.Pe spate la fel.

Iar la HU au legat firele fara sa taie de tot mufa originala si nu e legat pe contact, adica merge si fara cheie in contact.Asa am vrut eu.Tre sa fii atent sa nu-l uiti deschis.In rest e super ok, eu sint foarte multumit de cum se aude.

 

 

Singura chestie care nu mi-a placut la inceput e faptul ca difuzoarele nu au masca aia de protectie din plasa metalica.Tre sa fii atent in zona sa nu le spargi.Acum m-am obisnuit.Se cam vede praful , dar asta e.

Macar asa pot sa-l si curat :thumbl:

Edited by zapacitu

Share this post


Link to post

Raspuns la intrebarile lui @miborion:

 

1) In usile fata ale Matiz E EXISTA fire cu mufe pentru boxe. Poti verifica faptul ca intre usile fata si corpul masinii exista furtun cu burduf (in zona balamalelor) prin care trec firele astea.

Firele sunt legate cu un scotch de tabla usii ca sa nu faca zgomot in mers - baga mana in gaura boxelor si cauta-le pe dibuite!

2) Pentru instalarea boxelor SIGUR nu trebuie taiat nici un cablu. Precum am zis - sunt 2 fire intr-o mufa de bagat in spatele boxelor si atat. Nu e nevoie de mufa ISO. Poate ca boxele nu au papuci tata pe profilul papucilor mama care exista in mufa din usa. Acolo poate e nevoie de vreo adaptare - ziceam eu ca ar trebui in cazul asta sa scoti papucii din mufa si sa-i bagi in spatele boxelor manual

(nu stiu sigur ce boxe ai).

Ca sa te lamuresti inainte de a merge la service, vezi schema mufelor din usa aici:

http://chevy.mrmax.dp.ua/en/documents/Matiz/start_matiz.html

navighezi pe partea stanga a paginii pe ierarhia:

Matiz\Electrical Wiring Diagrams.8 liter\4. Electrical Wiring Diagrams\23. AUDIO CIRCUIT

si vezi si schema mufelor.

Schema aia o gasesti si aici: http://chevy.mrmax.dp.ua/graphic-pool/M/5-/4/M5-498-6.png

mufa este cea pe care scrie FRONT SPEAKER; mufa Matiz pentru radioCD este tot acolo si se numeste AUDIO -

dupa cum vezi mufa aia nu arata deloc ca mufa ISO care are de fapt 2 mufe cu cate 2 randuri de pini -

uita-te si la radioCD-ul tau sa vezi ce intrare de mufe are (ISO sau altceva).

 

Am montat singur radioCD si nu a fost nevoie de taiat fire.

Este nevoie de adaptare a firelor din mufa Matiz care exista in bord si mufa ISO a radioCD-ului (majoritatea radioCD-urilor au mufa ISO). Exista adaptor de la mufa Matiz la mufa ISO la cateva magazine

(de exemplu: www.seleniu.ro, http://www.metrafo.ro/produse.html cauti in rubrica Produse - Car audio\Accesorii car audio\Adaptoare radio auto - adaptorul cu codul ZRS-AS-1A).

Se poate evita montarea acestui adaptor daca radioCD-ul are mufa ISO cu capetele firelor dezizolate si infigi cu mana capetele

astea in mufa originala Matiz, dar in ordinea corecta.

Daca vrei sa te ajut, pot sa-ti dau schema de conectare a firelor, dar trebuie sa ma muncesc...

 

3) Pentru montat boxe fata nu iti trebuie mufe suplimentare (vezi raspunsul 1 si uita-te tu insuti pe spatele boxelor sa vezi cum

intra mufa in ele). Mufa ISO este la radioCD (are mult mai multe fire), nu la boxe (2 fire).

Cred ca iti trebuie adaptor (distantier) de plastic pentru boxe de 13 - aici nu sunt sigur sa-ti spun ce anume adaptor sa iei, mai cere opinia altora.

 

 

Uita-te si aici, caci problema e dezbatuta in detaliu:

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...=242&st=660

Edited by siru

Share this post


Link to post

saru-mana SIRU...pentru explicatia data...

Montez in weekendul asta casul la service autorizat Daewoo si boxe la Seleniu, pt ca cei de la Daewoo, dupa cum am mai spus, nu vor sa instaleze boxe pe fata ("nu se poate"), desi oricum se fac contra cost si la ei...

Mersii mult pentru informatii si revin cu feedback de la seleniu...

 

 

"baga mana in gaura boxelor si cauta-le pe dibuite!"....Nu prea pot pt ca e masca fetei si nu stiu/pot sa o dau jos si nu are nicio gaura de boxa..

Edited by miborion

Share this post


Link to post
revin cu o intrebare pt ca am vazut ca a fost tratata fugitiv...Firele spre boxele din fata, pentru clasa E, simplu, economicul, exista trase din fabrica?Pt ca eu mi-am luat de curand, varianta E, euro4 si sincer nu am vazut niciun fir la usile din fata, cum se mai vede prin pozele postate pe site...

 

Vin doar cu niste precizari care nu schimba sensul discutiei:

Din ce ai scris aici am subinteles ca ai desfacut fetele usilor, te-ai uitat dupa firele boxelor si nu le-ai vazut -

de aceea ti-am zis sa bagi mana dupa ele in interiorul usii.

Din ce mi-ai raspuns cred ca nu ai desfacut fetele usilor si te-ai uitat prin exteriorul lor (nu stiu la ce poze de pe site te referi).

Prin exteriorul usilor poti vedea doar furtunul acela cu burduf despre care am mai scris intre usa fata si corpul masinii -

prin el trec firele respective.

 

In rest, succes la service, bine ca te-ai inarmat cu informatii inainte sa te duci acolo.

Share this post


Link to post

matizu meu nu avea casetofon din fabrica...i l-am pus eu ulterior si am mai pus 2 boxe pe spate, acum vreau sa pun si pe fatza, am o pereche de 13 si vreau sa stiu daca incap sau daca nu incap de ce distantator e vorba si de unde l-as putea lua...se vinde la la magazine de piese DW?

PS: daca nu aveam casetofon de fabrica am fire trase in usi? :P

Share this post


Link to post

Cred ca se potrivesc boxele de 13, daca nu, gasesti distantator

(adaptor boxe 13 la 10cm) la unele firme, de exemplu:

http://www.capodimonte.ro/

 

Problema asta este dezbatuta in detaliu aici:

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...=242&st=660

 

Confirm (din exemplul Matizului mewu) ca are fire de boxe trase in usi, chiar daca nu are montat casetofon din fabrica.

 

Vezi atasata schema cum se scoate maneta geamului.

post-7400-1201862122_thumb.png

Edited by siru

Share this post


Link to post
lol strumfule, crede-ma ca am fete de usi cu buzunare si n-am geamuri electrice pe fata :) Anyway, problem solved, sa-i dea Dumnezeu sanatate mamei mele ca nu a aruncat crosetele :D - ideale pentru siguranta aia nenorocita; BTW, daca aveti boxe din fabrica pe Matiz nu le schimbati cu unele tot de 10... Am montat Pioneer TS-G1049 si e aproape insesizabila diferenta... cine stie, poate chiar nu e diferenta dar creierul meu zice ca daca sunt cu 1 mil. mai sarac trebuie sa se auda mai bine :) )

Da, de acord, numai ca eu ma intreb daca pot monta pioneer TS-G1709, care au cam 17 cm diametru, pe usile din fata?, BTW, plasticul acela alb, care ar "ecrana" usa, are vreun rol important?

:->

Share this post


Link to post

salut. cu o intrebare va deranjez si eu...se pot monta cumva pe un matiz niste boxe de genul http://www.cel.ro/bo...c-cj_da1733n-l/ ? sper sa ma lamureasca si pe mine cineva care a mai montat...difuzoarele sunt pe 17...sper sa incapa...multumesc.

ah uitasem...fetele de usi sunt cele standard fara buzunare, fara geamuri electrice...cele simple.

Edited by daniel_2004

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...