Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Noua Dacie Break

Recommended Posts

Cum poate sa arate o masinaaaaaaa :wallbanger:

img_news_68_5.jpg

Share this post


Link to post
Cum poate sa arate o masinaaaaaaa   :wallbanger:  

 

pai ce conteaza cum arata, daca mai incape un sac de cartofi in plus? :mrgreen:

 

oricum, citisem mai demult articolul, nu e nimic oficial, doar 2 "intreprinzatori".

Share this post


Link to post

Da, arata ca dracu' dar mai enervant trebuie sa fie tremuratul noului hayon de marimea aia. Va dati seama ce inertie are si cum face in timpul mersului...

Share this post


Link to post

nu este de la fabrica poza. este mesterita de niste intreprinzatori: tata si fiu! Veche poza anyway!

Share this post


Link to post
Da, arata ca dracu' dar mai enervant trebuie sa fie tremuratul noului hayon de marimea aia. Va dati seama ce inertie are si cum face in timpul mersului...

 

Hayonul respectiv e facut din fibra si e mai usor decat cel original, deci din contra ar trebui sa tremure mai putin. Oricum la SLZ nu mai e asa pb cu tremuratul hayonului datorita celebrului "cui de hayon".

Share this post


Link to post

Ce e cu cuiul de hayon? Cum arata ? Ce face?

 

Eu stiu ca la SRN vibreaza de ii sar capacele.

 

P.S. O fi din fibra hayonul dar geamul ala e greu si vibreaza.

Share this post


Link to post

"Cuiul de hayon" de pe SLZ are 2 componente:

-cuiul propriu-zis, care reprezinta un mic cilindru de otel de vreo 3 cm (gros de vreo 7-8mm) care e prins de hayon, in partea lui de jos, undeva langa incuietoare;

-suportul in care intra cuiul, si care se afla jos, pe "buza" portbagajului, langa incuietoare, astefel incat cand se inchide hayonul cuiul intra in acel locas special, si astfel hayonul sta fix, nu mia are miscari (spre exemplu cand masina merge prin gropi).

 

Nu stiu cat de explicit am fost, daca vrei mai multe intra pe daciaclub la Tutoriale, e un topic cum se monteaza acest cui pe Supernova. Pot spune ca respectivul cui e f util, adica se simte diferenta cand e montat pe o SRN; si eu pe Nova mea am montat cam acu' o luna un astfel de cui si sunt multumit de rezultat.

Share this post


Link to post
nu este de la fabrica poza. este mesterita de niste intreprinzatori: tata si fiu! Veche poza anyway!

Ai dreptate..e foarte veche poza. Viitoarea dacie break va fi Logan Break.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...