Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Camera Video In Masina

Recommended Posts

Scule necesare:

 

TV de la http://www.comenzi.ro/product_info.php?products_id=742

1.2 mil +

 

Mini Camera care filmeaza in IR (1.5-2 mil) +

 

Multi Adaptor de bricheta Cora 300Klei+

 

Alimentator auto 9v citea sute k lei+

cabluri si mufe

--------

Total sub 100$

 

Poate fi folosit pt introducera camerei in locurile greu accesibile ale masinii+la cei cu barci pt parcarea in locuri strimte

Share this post


Link to post

ok... de acord cu tine.. :idea:

 

tv-ul il am (carrefour 1.100.000) dar ma intreb daca nu trebuie sa aiba video in ca sa pot baga camera in el, ca altfel pr tv.. pe ce canal scoate camera...

:-D

Share this post


Link to post

Aztec, asta care l-am gasit din link-ul de mai sus scrie in specificatii:

mufa de intrare audio & video

 

Daca ai tv-ul io am camera. MAi ramineun adaptor de 6-9V de ce pt bricheta si adaptoru de brichete din Cora din (1 face 3).

Share this post


Link to post

camera aia nu e buna:

 

Temperatura optima de functionare: 10~40 grade C.

 

:?

Share this post


Link to post

A mea merge pina la 85% umezeala si de la -20->+55 grade C

Share this post


Link to post

Ticozaur cu dispozitiv video de asistare la parcare :eyespin: La bicicleta merge? :rotfl:

Share this post


Link to post
Poate fi folosit pt introducera camerei in locurile greu accesibile ale masinii+la cei cu barci pt parcarea in locuri strimte

 

@Lau:, mai citeste o data.

 

Ideea asta mi-a venit dupa ce m-am chinuit 1/2 de zi pot sa vad in spatele cutiei de viteze fara sa desfac nimic :lol:

 

Iar la Kalos-uri chair ca e utila. Ca sa vad de la sofer unde se termina masina am agatzat un Leutzu pe post de eleron :lol:

Share this post


Link to post

Nenea Shenck, matale iti trebuie un laparoscop :D

Share this post


Link to post

Eu o fac imediat cum intra niste bani in cont. am nevoie de ea :) pentru siguranta. :lol:

Share this post


Link to post

m-ar interesa si pe mine...intrebarea e unde pun monitoru?

Share this post


Link to post

eu m-am gandit sa il pun sub torpedou pe un brat pivotant sau ceva de genul asta. o alta varianta este sa fie undeva in spate, acest lucru fiind mai normal pentru ca orice sistem ai avea tot trebuie sa te uiti in spate. :)

Share this post


Link to post

am vazut la un magazin langa fostul magazin bucuresti (inceput lipscani), magazinul ala cu electronice din mijlocul drumului, un televizor mic LCD sau TFT deci si plat. ala posibil sa aibe si LINE IN , arata si cat de cat bine , nu l-am probat ca nu aveam bani sa-l cumpar , costa cam 4.5 mil, cam la fel ca pe afara...

daca tot aveti de gand sa montati... asta cred ca e mai util...si mai mic , daca aveti garaj si nu va e frica merge montat si pe bord undeva

Share this post


Link to post

M-am mai jucat cu camera. Chiar merge la 0 lux. Treaba e ca odata cu scderea iluminarii scade si nr de culori, tinzind catre GrayScale. Nici pe lumina calumea nu vad perfect culorile. Ex: pachetul de Viceroy rosu il vede cam ca pe el de Viceroy Light. Daca aveti un adaptor pt masina de 6 MAX 9V de ce vin cu camera sa ne jucam joi la intilnire ;)

Share this post


Link to post

Shenck cat de mare e camera?

 

Pe mine ma intereseaza sa imi pun pentru parcatul cu spatele...deci undeva in spate.

 

Aztec are dreptate...desi costa mult mai mult monitorul ala ar intra undeva intr-un loc mai mic...gandul ma duce sa il bag in compartimentul scrumierei. :shock: daca se poate...o sa ma duc sa ma uit la el

Share this post


Link to post

ok!problema e ca eu as folosi acest sistem...pentru parcatul cu spatele...nu am probleme dar nu strica (plus ca ma pasioneaza sa fac chestii din astea)=> camera ar trebui pusa undeva la portbagaj sau in bara(de preferinta)=> so gaurit bara pus camera ...etansat totul pe acolo=>MARE BATAIE DE CAP...poate aveti voi vreo idee mai simpla :-D :-D

Share this post


Link to post

cel mai corect este sa dai o mica gaura in bara. nu vad ce ar trebui sa etanseizezi.

Share this post


Link to post

85% umezeala iti spune ceva?

Inti inainte sa va gauritzi merita sa facem un test sa vedem daca va ajuta sau unghiul ei e prea mic. Trebuei testat. Si pt ce vreu eu s-ar putea sa fie unghiul mic. In plus risc sa se zgirie. Trebuei sa ne gindim bine si sa gaurim o singura data :lollol:

Share this post


Link to post

Putem lua drept exemplu Nissan Primera. Mie de acolo mi-a venit ideea.

Unghiul mic se compenseaza prin distanta la aceasta pentru ca camera este deasupra numarului, orientata in jos. Mai e o chestie: PRimera are ditamai monitorul pentru compu de bord si camera :(

Shenck, tie ce iti mai lipseste? Doar alimentatorul? Facem o proba la intalnire? :)

Share this post


Link to post

@ aztec: camera din oferta nu stiu cit o poti folosi... este NTSC, din cite stiu eu noi functionam inca pe PAL, iti trebuie un monitor NTSC asa ca atentie pe ce dati banii, altfel ideea e splendida cu amendamentul ca trebuie locuri pentru monitor si camera care sa nu fie reperate de dusmani... experienta imi spune ca orice lucru mufat si demufat de n ori are tendinta sa se strice

Share this post


Link to post
am gasit si camera tot la comenzi...

 

greseala mea Shenk am citit articulat "camera" si am presupus ca e vorba si de modelul tau, atit timp cit e PAL nu conteaza, dar ai grija, daca spui ca nu-ti reda bine culorile, asta e o caracteristica a NTSC-ului care are alta paleta de culori... mai staersa cind e redata in PAL

Share this post


Link to post

da la intalnire sa ne punem tartacutele la cap sa vedem unde dam gaura cum aducem firele si restul...eu o sa ma uit de monitorul ala la unirea...sorry Shenck are infrarosu?

Share this post


Link to post

289.jpg

Tu ce zici? :)

Share this post


Link to post

M-am gandit si eu ca ar fi utila o camera video in masina.

Montare:

Camera sa fie montata tip Dome (intr-o carcasa asemanatoare unui girofar, culoare fumurie).

Actionata de doua motoare, pentru mobilitate sus-jos / stanga-dreapta.

Realizarea actionarii este relativ simpla, si se poate realiza cu butoane pentru fiecare directie, pentru comanda locala, de pe bord, sau de la distanta; comenzile sunt date de set telecomanda / receptor (se gasesc kit-uri).

Eu as utiliza camera in doua moduri:

1. Asistent parcare / conducere

Cu ajutorul monitorului recomandat de Schenck sau cu tv-ul LCD de la VIPER se poate realiza atat un asistent eficient de parcare, cat si un retrovizor (eventual chiar IR!).

2. Sistem de supraveghere

 

Daca se utilizeaza numai pentru 1. poate sa fie o camera clasica, model mai ieftin, cu transmiterea semnalului prin cablu.

Daca se utilizeaza si pentru 2. atunci camera trebuie sa fie cu emisie radio. Se gasesc camere de acest tip, care functioneaza bine pana la 50m.

In acest caz receptorul de semnal trebuie instalat in asa fel incat sa fie detasabil.

Pentru 1. sa se monteze in masina (la tv-ul masinii)

Pentru 2. sa se monteze la sistemul de monitorizare din locuinta (la tv-ul din casa); in acest caz se utilizeaza impreuna cu sistemul remote.

 

Acum mai trebuie spus ca se gasesc Dome al caror unghi este de 390 de grade (nu 360), gata echipate cu tot ce trebuie, inclusiv remote si emitator de semnal, dar pretul este cam prohibitiv. Cred ca pot sa realizez acest sistem cu forte proprii.

 

Se mai baga cineva? :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...