Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Macara geam electric

Recommended Posts

De la incidentul cu oglinda, la capatul superior al cursei geamului electric, geamul da sa pivoteze spre exterior. Am dat jos finitia usii, si se vede cum toata macaraua si cu tabla dinspre interior a usii se misca la capat. Spre deosebire, in dreapta la capat nu se intampla nimic, ca si cum s-ar prinde ca este la capat.

Intrebarea mea este: macaraua geamului are vreun senzor ceva, sa se prinda cand a ajuns geamul la capat? Sau care ar putea fi cauza pentru care se intampla asa ceva? Ca la inceput am crezut ca din cauza infundatului de la usa, dar acum nu mai e, e dreapta usa.

Share this post


Link to post

Verifica daca poti...

-starea macaralei (sa nu fie indoit, un brat ceva)

-suruburile de prindere ale culiselor, macaralei, etc.

 

Eu am un Tico si la mine asta iarna a inghetat geamu si am tras de manivela pana s-a deschis si dupaia nu s-a mai inchis. La mine pleca geamul spre fata si cand ajungea sus, in partea dinspre stalpul central ramaneau 2mm. Am stat asa pana asta vara cand am spalat panourile la usi si m-am decis sa rezolv problema. Foarte simplu... CAnd am fortat am miscat o culisa a macaralei. Are o marja de reglaj surubul care o prinde de fata interioara a usi.

Share this post


Link to post

Sa-mi bag picioarele daca stiu ce are. In weekend am dat jos toata fata de la usa, gemuletul mic si triunghiular, bara despartitoare, oglinda, aproape si geamul dar nu am mai continuat, si tot nu am reusit sa-mi dau seama de ce face asa. Pentru conformitate am dat jos si partea dreapta ca sa ma prind de diferenta, si nu vad nici o diferenta. Probabil e ceva care nu mai sta perfect drept dar nu e indoit vizibil, cred ca ma voi obisnui cu ideea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...