Jump to content
Sign in to follow this  
dvoina

Zgomot La Acceleratie/frana Kalos

Recommended Posts

Salut,

 

Am un Kalos din 2005 si nu am multi km (sub 10.000). De la o vreme aud o bataie atunci cand accelerez sau franez undeva la roata din dreapta fata.

Directia nu pare a fi afectata, la o prima impresie.

Nu stiu sa fi intrat ceva gropi sau denivelari in ultima vreme.

Problema se manifesta cam de pe la 4000 km dar rect a devenit destul de suparatoare.

 

10x

Share this post


Link to post

Si in aproape 6k km nu ai fost la un service?

Posibil sa fie ceva slabit sau amortizorul sa aiba probleme... zic eu.

Share this post


Link to post

Se intampla numai dupa ce ai trecut peste denivelari?

Share this post


Link to post

dvoina

-in mod normal , masina mai este in garantie , ar trebuii sa te duci la un service autorizat sa se uite la ea "sa traga" de ea , e greu sa ne dam cu parerea dupa "semnele clinice " pe care ni le-ai spus tu ... trebuie vazut "pacientul"

Share this post


Link to post

Am fost la service - normal la revizia de un an si imediat dupa ce am inceput sa aud sunetul.

Dar cei de la service au zis ca nu e nimic. Asa ca o sa mai merg din nou la ei.

Share this post


Link to post

E cel mai bine sa mergi la ei... ca de la o problema mica poti ajunge sa se transmita "buba" si la alte componente.

Share this post


Link to post

Daca tot a venit vorba de probleme la franare...peste 120-130...daca franez simt trepidatii mari in volan :( ... trepidatiile dispar pe la vreo suta...asadar...trepidatiile apar in plaja asta de viteze...nu stiu daca mi s-a parut mie chestia asta cu viteza...cert este ca simt acele trepidatii...are cineva idee de unde poate fi?...rercunosc, au aparut de curand...masina inca nu are prima revizie...7k km... :-W

Share this post


Link to post

Desi nu are multi km masina... incearca sa faci o roluire si o reechilibrare la roti!

Posibil sa fie de aici buba!

Share this post


Link to post

@kalosel > reclama asta la service, la garantie, nu la revizie.

Share this post


Link to post

probleme la franare...peste 120-130...daca franez simt trepidatii mari in volan :( ... trepidatiile dispar pe la vreo suta...asadar...trepidatiile apar in plaja asta de viteze...nu stiu daca mi s-a parut mie chestia asta cu viteza...cert este ca simt acele trepidatii...are cineva idee de unde poate fi?...

 

 

Dupa cum am ma scris si eu cu vreo 3-4 luni in urma, inainte sa-mi vina masina mea si am avut pentru cateva zile un kalos de la dealer, exact aceleasi simptome le avea si masina aia. La viteze mai mari de aprox. 100 km/h, la o franare ceva mai violenta, aparea o trepidatie/bataie destul de neplacuta, fenomen pe care cei din service, la momentul cand am predat masina, au spus ca este de la ovalizarea discurilor de frana, fenomen care de altfel se pare este destul de des intalnit la modelele astea de masini. Exact acelasi fenomen se simte si la a mea, recunosc, aproape imperceptibil, dar este! Dar a mea nu are decat 3k km, si pana acum m-am purtat cu ea cu multa blandete. Ce ma asteapta oare peste cateva mii de km?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...