Jump to content
Sign in to follow this  
CARABUSU

Noua Skoda Roomster

Recommended Posts

Fa un drive-tesc cu o automata. 5 minute sunt suficiente :rolleyes:

 

Si dupa cum era citat un dealer skoda: "Hai domne, ca Skoda e 100% Volkswagen". Calitate germana, fiabilitate, pret mare la vanzare, etc etc

Share this post


Link to post

Cred ca e mult mai buna alegerea actuala decat Roomsterul! In primul rand e Ford, ceva mai dotat, mai aratos...

Share this post


Link to post

E ok masina ca motorizare si ca dotari, dar, ca un sfat personal, nu-ti lua jante de aliaj pe 16. Ia-ti pe 15. Arata bine masina si cu cele de 15, iar tu eviti multe drumuri pe la constatari, pe la agentia de asigurari si pe la service :) .

Share this post


Link to post
Arata bine masina si cu cele de 15, iar tu eviti multe drumuri pe la constatari, pe la agentia de asigurari si pe la service :) .

 

Care-i treaba cu constatarile,agentia de asigurari si service-urile?

Mi-ai starnit interesul,baga.

Share this post


Link to post

Confirm, si mie imi plac jantele de 15 cu talon serios. Dar pe masina mea ar arata putin cam nasol.

De asemenea se simte orice groapa, linie de tramvai, etc.

Share this post


Link to post

Pai jantele de 16 pe masina aia au un talon foarte mic. OK, asta inseamna stabilitate mai buna in curbe, dar cu Fusionul nu cred ca o sa participi la raliuri, asa ca aspectul acesta nu cred ca este foarte important. In schimb, dezavantajele sunt 2 si sunt majore: in primul rand, asa cum spune si hawkeye, simti mai accentuat orice denivelare, groapa, linie de tramvai, etc, iar in al doilea rand, janta este protejata mai putin, de anvelopa, deoarece aceasta are talonul mai mic. Astfel risti sa ai mari probleme cu jantele (adica sa le strambi/spargi), ceea ce te duce acolo unde am spus: politie->asigurator->service.

Eu am jantele de 15 pe Fiesta, care e un Fusion fara garda marita, si am dimensiunea de 195/50 (asta inseamna ca am o grosime a talonului de 97.5 mm). Inchipuie-ti ca intr-un an de zile am reusit sa deformez/sparg/distrug nu mai putin de 7 jante. Recunosc ca nu am fost foarte grijuliu, nu prea stiam cu ce se mananca jantele astea de aliaj, insa...Am renuntat la jantele de aliaj pentru ca doream sa-mi pastrez latimea cauciucului de 195, iar pe cele de 14 singura dimensiune este de 175. Acum tu faci cum vrei, dar ti-am zis, jantele de 15 arata si ele foarte bine pe Fusion :) .

Share this post


Link to post

Nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla cu jantele de 17 de pe fiesta st :D

Share this post


Link to post

Gata,am fost si am vorbit,din pacate motorizarea 1.6 TDCI nu este de serie ci doar la comanda asa ca ca merg pe cel de 1.4 TDCI.

Ma ajunge 11300 euro CIP,cu o rata de 334 euro/luna cu un avans de 25%,rata va ajunge undeva la 200 si ceva de euro pentru ca deduc TVA-ul.

 

Pe 9 ma intalnesc cu omul de la reprezentanta sa-mi arate masina si sa discutam alte amanunte,in mare s-a rezolvat. :banana:

Share this post


Link to post

Am vrut sa-ti spun ca vei avea de asteptat dupa motorizarea de 1.6, dar am zis ca poate oi fi avut tu noroc si-ai prins cine stie ce masina refuzata de vreun client. Oricum, felicitari, sa stii ca motorul asta de 1.4, asa subnutrit cum este el la doar 68 CP isi face bine treaba, atata timp cat nu te visezi vreun pui de Mansel. Iar daca vei sari de 20k km pe an, chiar ai facut si o mica afacere :) , pentru ca desi consuma mai mult decat ce scrie in carte, este totusi un consum de invidiat (parerea mea subiectiva :D ).

Share this post


Link to post

Asta e,as fi vrut motor de 1.6 dar nu a fost sa fie,dar am inteles ca si asta de 1.4 e destul de intepat.

Iar consumul nu cred ca trece de 7 in oras, si 5,5-6 in afara,oricum,la cat ma fatai eu prin oras,eu vad orasul dimineta(si o iau pe centura)si seara cand tot pe centura o iau,foarte rar intru in oras,doar daca am treaba pe la banci,pe la birou dar in rest numai in aara orasului o plimb.

Share this post


Link to post

Mie (aceeasi masina ca Brainiac) imi consuma 6% mixt. Am facut de 5-6 ori consumul, a iesit intre 6.01 si 6.06 :D .

Share this post


Link to post

Mie imi consuma afara intre 4.5 si 5%, iar mixt (in sensul 30% oras si 70% afara) imi ia intre 5.3 si 5.6%. De 30.000 de km incoace (acum am 45k cu masina) imi tot calculez consumul, mereu mi-a iesit intre valorile astea. La ele mai adauga un plus de 10-15% in lunile de iarna.

Share this post


Link to post

Vom vedea si consumul,deocamdata trag de toti sa-mi bage banii in cont la timp ca mai am de platit niste facturi(1100 RON) si am de platit si TVA-ul(4000 RON),oricum,de avans tot imi raman in cont,daca nu cumva chiar si mai bine.

Pana pe 9 stau cumintel si astept sa ma sune nenea de la reprezentata si sa vad masina.

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Fratilor,am o veste buna,mi-a aprobat banca creditul si imi da o suma de 12900 euro,mai mult de cat ma asteptam. :rolleyes:

 

Acum am o intrebare pentru voi:la un motor 1.4 TDCI,euro 4 cam ce taxa de imatriculare ar trebui sa platesc? :scarpin:

Masina imi va veni cam intr-o luna,poate si mai repede,depinde cat de repede ma misc eu. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca vin cu un post pe topicul asta atat de tarziu (sau poate am uitat daca am scris ceva mai devreme) nu pot decat sa-ti urez toate cele bune cu noua masina atunci cand iti va fi livrata. Personal ma incadrez in categoria celor sceptici vis-a-vis de design dar important este sa-ti placa tie.

 

Abia asteptam poze cat mai detaliate si un topic la "masina mea", poate ne convingi si pe noi !

Share this post


Link to post

Imediat ce vine Fusion-ul am sa pun poze sa vedeti si voi ochioasa.

Share this post


Link to post

Ieri am dat avansul si am semnat contractul :drinkers:

M-a enervat un singur lucru,scria"termen de livrare aproximativ 45 de zile lucratoare",cum adica 45,ori e 45 ori e mai putin,se apucase agentul de vanzari sa tot trancane acolo,il enervasem un pic,pana la urma s-a calmat,mi-a dat seria caroseriei si sasiului,factura proforma pentru banca am luat-o azi si toata tarasenia ma ajunge 13502 euro.

De acum tre` sa vad cat ma va mai ajunge inmatricularea,asigurarea,casco si restul prostiilor.

Acum astept sa vina :mrgreen:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...