Jump to content
Sign in to follow this  
tarabostes

Taxe La Giurgiu

Recommended Posts

Stie cineva ce taxe se mai platesc la Giurgiu in mod curent?

Ma batea gandul sa merg pana la Ruse sambata, asa la o plimbare. Am inteles ca s-au mai scos din taxe ca daca sunt tot ca asta vara, renunt la prietenii bulgari.

Share this post


Link to post

sint si eu curios daca se mai plateste taxa aia de tranzit giurgiu si taxa de pod..sau ce taxe or mai fi fost

Share this post


Link to post

6e / 26ron taxa de pod single pass. Pe langa asta mai platesti si taxa de drum pe 7 zile, 6e parca.

Share this post


Link to post

Confirm, numai ca te costa 5 euro sa treci in Bulgaria si 6 euro la intorcere in Romania

Share this post


Link to post

Salutare tuturor !

Am o mica intrebare pentru cei care au mai fost de curand in BG.

Mai sunt duty-free-urile acelea de unde puteai sa-ti iei niste bauturi mai ieftine ?

Ca parca as vrea sa mai imi iau niste Campari si niste Amaretto la alte preturi decat de la Carrefour :drinkers:

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. :) >-

Share this post


Link to post

gabidana tin sa te anunt ca duty-free-urile nu mai exista.

Daca vrei bauturi ieftine dute in Metro la ei si o sa gasesti niste preturi destul de bune fata de la noi, zic eu.

Numai bine :) >-

Share this post


Link to post

A mai trecut cineva? Pana la urma s-a redus? La inceputul lui mai as vrea sa dau o fuga la Veliko.

Share this post


Link to post

S-a redus o lae. M-a costat vreo 25 de lei la dus si 12 leva (6 euro) la intors, week-end-ul trecut, cand am fost si eu la Veliko. Asta pe langa faptul ca am luat teapa si am dat pe vigneta 40 ron la benzinaria de dupa vama, nestiind zona, in conditiile in care la Silistra am platit 5 euro acum 3 saptamani.

Oricum, la starea in care e podul ala, ar trebui sa fie gratis, la fel ca si podul de la Giurgeni, care ani de zile a tot fost in reparatii si tot prost asfaltat e.

Data viitoare le intind 5 euro, daca nu vor, ii dau dracu si caut la alta benzinarie.

 

Daca tot te duci la Veliko, sa ai grija ca, unde te duci, sa ai si parcare asigurata. Eu am zis bodaproste ca am avut asa ceva, altfel pe stradutele alea nu poti sa arunci un ac si serviciul de ridicari masini e mereu la datorie.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Stiu, in Veliko sunt foarte vigilenti cei de la ridicari. Ieri am fost si eu in Ruse.Taxa de pod la intoarcere neschimbata. Am dat o tura prin centru niste cumparaturi la Kaufland si un plin de benzina. Culmea desi pe la televizor apar tot felul de insi care sustin ca avem cea mai ieftina benzina din Uniune, la Omv in Russe litrul de 95 costa 2,38leva adica undeva la 4,6-4,7ron. Asadar la un plin am scutit vreo 30 de lei pe care i-am dat pe o masa in centru. In Deichman(sper sa fi scris corect) am ramas uimit sa vad ca au preturi si in Ron. Iar la alimente preturile sunt ceva mai mici ca la noi pentru fiecare bun economisind undeva in medie 2-3 lei. Nu am facut mare afacere, evident nu cu gandul asta am mers, insa prietena mea a zis ca daca tot am ajuns, macar sa nu ne intoarcem cu mana goala. La sfarsit de Mai vreau sa ajung in Stara Zagora, sper sa o reduca pana atunci.

Share this post


Link to post

Sincer decat Stara Zagora mai bine Varna sau Burgas cu Sozopol (unde vreau sa ajung in curand) . Am trecut acum 2 ani pe acolo cu autocarul in drum spre Istanbul si am in minte si acum mizeria de pe campurile din jurul orasului, intr-un loc era albastru de la atatea PET-uri. Asta ca sa nu mai zic de aspectul blocurilor bulgaresti, negricioase.

 

Alt oras pe lista "nu merita" e Dobrich-ul, insa recomand cu caldura Varna, oras in care am fost de 10 ori pana acum.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Ma gandeam la o tura unde sa prind Sofia 2 zile Plovidv, Stara Zagora 1 noapte Burgas 2 nopti pe la sfarsitul lui mai. Rezervarile le-am facut pe booking.com. Ei au ceva taxe de autostrada/ pod statiune (Varna parca are) in afara de rovinieta?

Edited by Razvante

Share this post


Link to post

Sincer decat Stara Zagora mai bine Varna sau Burgas cu Sozopol (unde vreau sa ajung in curand) .

Sozopol este un oras vechi ,foarte pitoresc si frumos, cu o faleza superba. Se merita sa-l vizitezi. Si Burgasul mi-a placut.Am fost la Duni, o statiune cu circuit inchis la 30 de km de Burgas si 15 de Sozopol.Foarte frumos.

Share this post


Link to post

Ma gandeam la o tura unde sa prind Sofia 2 zile Plovidv, Stara Zagora 1 noapte Burgas 2 nopti pe la sfarsitul lui mai. Rezervarile le-am facut pe booking.com. Ei au ceva taxe de autostrada/ pod statiune (Varna parca are) in afara de rovinieta?

La bulgari, dupa ce ai platit vigneta de 5 euro, nu mai trebuie sa platesti pe nicaieri, cel putin pe unde stiu eu, adica drumul spre Turcia sau litoralul. Mai platesti la intrarea in statiunea Albena, la intrarea la cap Kaliakra daca nu e prea dimineata, la Nisipuri sau Balcik nu. Am trecut acum o luna pe podul Asparuhov din Varna si n-am platit nimic, si nici pe autostrada Shumen-Varna.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...